AMEA-da "Clarivate Analytics" təşkilatının nümayəndələri ilə növbəti görüş keçirilib
Oktyabrın 16-da AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev "Clarivate Analytics" (Thomson Reuters) təşkilatının Əqli Mülkiyyət və Elm Departamentinin İnkişaf  etməkdə olan ölkələr üzrə baş direktoru Viji Krişnanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə akademik İ.Quliyev AMEA-nın Clarivate Analytics ilə əməkdaşlığını yüksək dəyərləndirərək, yaradılan imkanlara görə təşkilatın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. İki qurum arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladan vitse-prezident "Web of Science" məlumat bazasının istifadəçilərinin sayının tədricən artdığını deyib. O, respublikada nəşr olunan bir sıra monoqrafiyaların "Web of Science" elmmetrik məlumat bazasına daxil edilməsini təklif edib.
Sonra çıxış edən Viji Krişnan təmsil etdiyi təşkilatın bazasında Azərbaycan üzrə nəşr olunan elmi məqalələrin 60%-nin AMEA alimlərinə məxsus olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu göstərici ildə 700-dək indeksləşmiş məqalənin dərc olunması deməkdir.
Clarivate Analytics-in Akademiya ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayan Viji Krişnan AMEA üçün xüsusi proqramların hazırlandığını, 700-dən artıq alimin iştirakı ilə bu günədək 30-dan çox təlimin baş tutduğunu bildirib.
Daha sonra təşkilatın Təhsil proqramları üzrə direktoru Valentin Boqorov çıxış edərək elmi jurnalların təkmilləşdirilməsi barədə danışıb. Qeyd edib ki, gələcəkdə elmi məqalələrin yazılması üzrə xüsusi təlimlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Rus dilində olan elmi jurnalların Regional məlumat bazasından bəhs edən V.Boqorov burada texniki və təbiət elmləri ilə yanaşı, humanitar elmlərə dair materialların da yer alacağını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, hazırda ərəb ölkələrində işıq üzü görən elmi nəşrlərin indeksi hazırlanır və bu məlumat bazasına minə yaxın elmi jurnalın daxil ediləcəyi gözlənilir. O, Azərbaycanda nəşr olunan elmi jurnalların da bu bazaya daxil ediləcəyini vurğulayıb.
"Clarivate Analytics" agentliyinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə isə çıxışında Akademiyanın ayrı-ayrı elmi müəssisələrinin bu sahədəki aktivliyini müəyyən etmək məqsədilə statistik göstəricilər əsasında təhlillərin aparıldığını deyib.
Görüşdə "Clarivate Analytics" təşkilatının Rusiya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Oleq Utkin, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də  iştirak ediblər.

В НАНА состоялась очередная встреча с представителями компании Clarivate Analytics
16 октября вице-президент Национальной Академии Наук Азербайджана, академик Ибрагим Гулиев принял делегацию во главе с генеральным ди⁠ректором Департамента интеллектуальной собственности и науки компании Clarivate Analytics («Thomson Reuters») по развивающимся странам Вижи Кришнан.
Во время встречи академик Ибрагим Гулиев высоко оценил сотрудничество с Clarivate Analytics и поблагодарил руководство компании за созданные возможности. Напомнив о подписании Договора о сотрудничестве между НАНА и компанией Clarivate Analytics, вице-президент отметил, что число пользователей базой данных «Web of Science» постепенно растет. Подчеркнув, что налаженные связи расширяются с каждым годом, академик Ибрагим Гулиев предложил включить в наукометрическую базу данных «Web of Science» ряд монографий, изданных в республике.
Далее выступившая Вижи Кришнан отметила, что Академия является лидирующей организацией по публикации научных статей в республике: «60% всех научных статей, издающихся в Азербайджане, приходятся на долю НАНА, а это составляет около 700 индексируемых статей в год».
Подчеркнув, что Clarivate Analytics придает большое значение сотрудничеству с Академией, Вижи Кришнан добавила, что для НАНА была разработана специальная программа тренингов, до сегодняшнего дня состоялось более 30-ти тренингов, на которых приняли участие более 700 ученых.
Далее ди⁠ректор компании по образовательным программам Валентин Богоров рассказал о мероприятиях, нацеленных на усовершенствование научных журналов, сообщил, что для редакторов почти 50-ти научных журналов был организован семинар. Также гость отметил, что в будущем планируется проведение специальных тренингов по написанию научных статей. Помимо этого, Валентин Богоров рассказал о Региональной базе данных научных журналов на русском языке, сообщил, что наряду с техническими и естественными науками здесь представлены и гуманитарные науки, в эти журналы могут представить свои статьи и азербайджанские ученые. Также гость отметил, что в настоящее время разрабатывается индекс арабского научного цитирования, в эту базу данных войдут около 1000 научных журналов, наряду с арабскими странами сюда смогут войти и научные журналы из сопредельных стран, в том числе и из Азербайджана.
Затем представитель Clarivate Analytics по Азербайджану и эксперт по научно-информационным ресурсам Айгюн Бабазаде сообщила, что для того, чтобы иметь представление об активности отдельных научных учреждений Академии в данной сфере, были собраны и проанализированы соответствующие статистические показатели.
На встрече также приняли участие исполнительный ди⁠ректор компании Clarivate Analytics по России и странам СНГ Олег Уткин, руководитель Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и руководитель Управления по связям с общественностью и популяризации науки  Зульфугар Фарзалиев.