AMEA-nın Fizika İnstitutunda “Çeviricili Ge/Si əsaslı sensorlar və germnium və karbon nanostrukturları əsasında partlayıcı detektorlar” layihəsi əsasında beynəlxalq konfrans keçirilib.
Layihə AMEA ilə İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurasının (CNR) elmi əməkdaşlığına dair saziş və əməkdaşlıq proqramına əsasən 2015-ci ildə elan edilmiş müsabiqədə qalib olub.
Üç gün davam edən konfransda İtaliyanın Parma şəhərində fəaliyyət göstərən Elektronika və Maqnetizm Materialları İnstitutunun dörd əməkdaşı - Klaudio Ferrari (layihə rəhbəri), Ciovanni Attolini, Ciovanna Trevisi, Sara Bereta və Parma Universitetinin professoru Françesko Sanson iştirak edib.
Layihənin Azərbaycan tərəfindən rəhbəri, Fizika İnstitutunun Bionanostrukturlar fizikası laboratoriyasının müdiri Sevda Abdullayeva tərəfindən təşkil olunan konfransda birgə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri müzakirə edilib.
Konfrans çərçivəsində qonaqlar institutun İnnovasiya sektorunda quraşdırılan maddi-texniki baza ilə də tanış olub, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat alıblar.

В Институте физики Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) состоялась международная конференция. Форум организован на основе проекта «Ge/Si настраиваемые датчики для видимых и ближних инфракрасных диапазонов и детекторов взрывчатых материалов на основе германиевых и углеродных наноструктур» победившего в конкурсе за 2017-2018 гг.
Проект является соглашением между НАНА и Национальным исследовательским Советом Италии (CNR) и выиграл конкурс, объявленный в 2015 году на основе программы сотрудничества.
В трехдневном мероприятии приняли участие четыре сотрудника Института материалов электроники и магнетизма, работающие в итальянском городе Парма – д-р. Клаудио Феррари (руководитель проекта в Италии), д-р Джованни Аттолини, доктор Джованна Тревизи, Сара Беретта и профессор Университета Пармы Франческо Сансон.
Конференция, которая была организована со стороны заведующий лаборатории «Физика бионаноструктур» и руководителем проекта со стороны Азербайджана Севдой Абдуллаевой обсуждались результаты совместных исследований.