AMEA ilə Dövlət Gömrük Komitəsi arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Noyabrın 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA ilə Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə DGK ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb. O, birgə fəaliyyətin idxal-ixrac əməliyyatlarında, əməliyyat-axtarış tədbirlərində elmi araşdırmalardan istifadədə, informasiya texnologiyalarının tətbiqində, təhsil və elmi-tədqiqat məsələləri ilə əlaqədar qarşılıqlı dəstək və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında, müştərək layihə və tədbirlərin həyata keçirilməsində zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri, gömrük xidməti general-leytenantı Səfər Mehdiyev çıxış edib. Komitə sədri DGK-nın tədris mərkəzlərinin fəaliyyətindən,  gömrük işi sahəsində əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi islahatlardan, dövlətin bu sahəyə diqqət və qayğısından, eləcə də AMEA-nın institutları ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivlərindən  söz açıb. Gömrük orqanlarında müvafiq xidmət sferalarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində elmi əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edən S.Mehdiyev AMEA ilə DGK arasında işgüzar əməkdaşlığın bundan sonra daha sıx davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, gömrük xidməti polkovniki Qulu Novruzov “Gömrük xidməti: ictimai şəffaflıq, açıq tədqiqat resursları” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda qlobal dəyişikliklərin gömrük xidmətinə təsirindən, gömrük xidmətinin milli maraq komponentlərindən, innovasiya layihələrindən, ölkəmizdə gömrük siyasətindən, sərhəd zonalarında tətbiq olunan infrastruktur yeniliklərindən, komitənin yerli və xarici təşkilatlarla əlaqələrindən danışıb. Natiq elm və təhsil sahəsində AMEA ilə DGK-nın Akademiyası arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa Həbibbəyli, İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək memorandumun müştərək fəaliyyət istiqamətində atılmış uğurlu addım olduğunu, əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə təkan verəcəyini bildiriblər.
Daha sonra AMEA ilə DGK arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəddə gömrük işi ilə əlaqədar elmi tədqiqatlar aparan, habelə müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan magistrant, doktorant və dissertantlara şərait yaradılması, elmi araşdırmalar zamanı gömrük işi ilə əlaqədar müvafiq məlumatların daha asan və sürətli əldə olunmasına lazımi şərait yaratmaq məqsədilə informasiya texnologiyalarının tətbiqi imkanlarından geniş istifadə edilməsi və s. məsələlər yer alır.

ANAS and State Customs Committee of Azerbaijan Republic signed Understanding Memorandum
Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) held a ceremony of signing of Understanding Memorandum between ANAS and State Customs Committee of Azerbaijan Republic (SCC) on November 8.
Opening the event, President of ANAS, academician Akif Alizadeh spoke about the importance of cooperation between the State Customs Committee. Academician stressed the need for joint activities in terms of the use of research results during export-import operations and operational search activities, the use of information technology, mutual support and the exchange of experience in connection with educational and research tasks, the implementation of joint projects and programs.
Chairman of the State Customs Committee, Customs Service lieutenant-general Mehdiyev Safar spoke about the activities of the SCC educational centers, customs reforms, the foundation of which was laid by national leader Heydar Aliyev and successfully conducted by AR President Ilham Aliyev, the attention and care of the state and prospects for further cooperation with the ANAS institutes. Speaking about the importance of scientific cooperation aimed at improving the quality of the relevant areas of customs services, Safar Mehdiyev expressed confidence that in the future business cooperation between the ANAS and the State Customs Committee will develop closely.
Head of the Academy of the State Customs Committee, PhD in Law, Associate Professor, Customs Service Colonel Gulu Novruzov delivered a paper on : “Customs Service: Transparency of Public Relations, Open Research Resources”. In the paper, he spoke about the impact of global changes on the customs service, components of the customs service related to national interests, innovative projects, customs policy in the country, infrastructural innovations that are used in border areas, the committee’s relations with local and foreign organizations. The speaker stressed the importance of cooperation between the ANAS and the State Customs Committee in the field of science and education.
Then, Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova, Academician-Secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev, Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, academician Amiraslanov Ahliman noted that, the memorandum was successful step aimed at the implementation of joint activities and expressed their confidence that this will lead to even greater cooperation.
Then, a memorandum of understanding was signed between ANAS and the State Customs Committee. The document reflects such issues as the creation of conditions for masters, doctoral students and PhDs, who conduct research related to customs, as well as study in relevant specialties, the widespread use of information technology to more easily and quickly obtain relevant data during scientific surveys, etc.
The document was signed by academician Akif Alizadeh and Customs Service lieutenant-general Safar Mehdiyev.