AMEA ilə Dövlət Gömrük Komitəsi arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Noyabrın 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA ilə Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə DGK ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb. O, birgə fəaliyyətin idxal-ixrac əməliyyatlarında, əməliyyat-axtarış tədbirlərində elmi araşdırmalardan istifadədə, informasiya texnologiyalarının tətbiqində, təhsil və elmi-tədqiqat məsələləri ilə əlaqədar qarşılıqlı dəstək və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında, müştərək layihə və tədbirlərin həyata keçirilməsində zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri, gömrük xidməti general-leytenantı Səfər Mehdiyev çıxış edib. Komitə sədri DGK-nın tədris mərkəzlərinin fəaliyyətindən,  gömrük işi sahəsində əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi islahatlardan, dövlətin bu sahəyə diqqət və qayğısından, eləcə də AMEA-nın institutları ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivlərindən  söz açıb. Gömrük orqanlarında müvafiq xidmət sferalarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində elmi əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edən S.Mehdiyev AMEA ilə DGK arasında işgüzar əməkdaşlığın bundan sonra daha sıx davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, gömrük xidməti polkovniki Qulu Novruzov “Gömrük xidməti: ictimai şəffaflıq, açıq tədqiqat resursları” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda qlobal dəyişikliklərin gömrük xidmətinə təsirindən, gömrük xidmətinin milli maraq komponentlərindən, innovasiya layihələrindən, ölkəmizdə gömrük siyasətindən, sərhəd zonalarında tətbiq olunan infrastruktur yeniliklərindən, komitənin yerli və xarici təşkilatlarla əlaqələrindən danışıb. Natiq elm və təhsil sahəsində AMEA ilə DGK-nın Akademiyası arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa Həbibbəyli, İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək memorandumun müştərək fəaliyyət istiqamətində atılmış uğurlu addım olduğunu, əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə təkan verəcəyini bildiriblər.
Daha sonra AMEA ilə DGK arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəddə gömrük işi ilə əlaqədar elmi tədqiqatlar aparan, habelə müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan magistrant, doktorant və dissertantlara şərait yaradılması, elmi araşdırmalar zamanı gömrük işi ilə əlaqədar müvafiq məlumatların daha asan və sürətli əldə olunmasına lazımi şərait yaratmaq məqsədilə informasiya texnologiyalarının tətbiqi imkanlarından geniş istifadə edilməsi və s. məsələlər yer alır.

Между НАНА и Государственным таможенным комитетом подписан меморандум о взаимопонимании
8 ноября в Президиуме Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) состоялась церемония подписания меморандума о взаимопонимании между НАНА и Государственным таможенным комитетом (ГТК).
Открывший мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о значении сотрудничества с ГТК. Академик подчеркнул необходимость совместной деятельности с точки зрения использования результатов научных исследований во время экспортно-импортных операций и оперативно-поисковых мероприятий, применения информационных технологий, оказания взаимной поддержки и осуществления обмена опытом в связи с образовательными и научно-исследовательскими задачами, реализации совместных проектов и программ.
Председатель Государственного таможенного комитета, генерал-лейтенант таможенной службы Сафар Мехтиев рассказал о деятельности образовательных центров ГТК, реформах в области таможенного дела, основа которых была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и которые успешно проводятся Президентом Ильхамом Алиевым, внимании и заботе государства, а также перспективах дальнейшего сотрудничества с институтами НАНА. Говоря о значении научного сотрудничества, нацеленного на повышение качества соответствующих сфер таможенных услуг, Сафар Мехтиев выразил уверенность в том, что в будущем деловое сотрудничество между НАНА и ГТК будет тесно развиваться.
Начальник Академии Государственного таможенного комитета, доктор философии по праву, доцент, полковник таможенной службы Гулу Новрузов выступил с презентацией на тему: «Таможенная служба: прозрачность общественных отношений, открытые исследовательские ресурсы». В презентации он рассказал о влиянии глобальных изменений на таможенную службу, компонентах таможенной службы, связанных с национальными интересами, инновационных проектах, таможенной политике в стране, инфраструктурных новшествах, которые применяются в приграничных зонах, связях комитета с местными и зарубежными организациями. Оратор подчеркнул значимость сотрудничества между НАНА и ГТК в области науки и образования.
Затем выступили вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, которые отметили, что меморандум является успешным шагом, нацеленным на осуществление совместной деятельности, и выразили свою уверенность в том, что это приведет к еще большему расширению сотрудничества.
Затем между НАНА и ГТК был подписан меморандум о взаимопонимании. В документе нашли свое отражение такие вопросы, как создание условий для магистрантов, докторантов и диссертантов, которые ведут научные исследования, связанные с таможенным делом, а также обучаются по соответствующим специальностям, широкое применение информационных технологий для более легкого и быстрого получения соответствующих данных во время научных изысканий и т.д.