AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. O, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Şərq Əlyazmaları İnstitutunun 200 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rusiya və Şərq. Rusiya akademik şərqşünaslığının 200 illiyi” adlı beynəlxalq forumda iştirak edib.
Beynəlxalq forumun işində 20 Asiya və Avropa ölkəsindən 300-dən çox alim, milli elmlər akademiyalarının, Rusiya və xarici ölkələrin aparıcı elm mərkəzlərinin təmsilçiləri iştirak ediblər. Smolniy sarayında baş tutan tədbiri giriş sözü ilə REA-nın Şərq Əlyazmaları İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru İrina Popova açaraq rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi barədə məlumat verib. Bildirib ki, Şərq Əlyazmaları İnstitutu 1818-ci ilin noyabrında Sankt-Peterburq İmperator Elmlər Akademiyasının Prezidenti S.Uvarovun təşəbbüsü ilə Asiya Muzeyi kimi yaradılıb.
Forum çərçivəsində Sankt-Peterburq Həmkarlar İttifaqları Humanitar Universitetində təşkil olunan tədbirdə isə akademik A.Əlizadə “Müasir Azərbaycan elmi” mövzusunda mühazirə oxuyub.
Universitetin tələbələri və professor-müəllim heyəti qarşısında mühazirə ilə çıxış edən AMEA rəhbəri Azərbaycan dövlətinin elmin və təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhs edib.
Akademik A.Əlizadə səfər çərçivəsində, həmçinin Sankt-Peterburq Həmkarlar İttifaqları Humanitar Universitetinin rektoru, professor Aleksandr Zapesotski ilə görüşüb, əməkdaşlıq pespektivlərinə dair müzakirələr aparıb.
Görüşdə ölkəmizin Sankt-Peterburqdakı baş konsulu Sultan Qasımov və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

Academician Akif Alizadeh, ANAS president has been in a scientific trip in St. Petersburg, Russia. He  attended "Russia and the East. The 200th Anniversary of the Russian Oriental Studies " international forum, dedicated to the 200th jubilee of the Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences (RAS).
Head of ANAS delivered a lecture on "Modern Azerbaijani Science" at the event organized by the Saint Petersburg Trade Union Humanitarian University..
A.Alizade emphasized attention shown by the Azerbaijani state to the development of science and education.
More than 300 academicians from 20 Asian and European countries, academies of national sciences, leading scientists from Russia and foreign countries attended the forum.
Institute for Oriental Manuscripts (RAS) was established in 1818 under the name of the Asian Museum of the Academy of Sciences of the Emperor and laid the foundations of all major Oriental Studies Centers in Russia and Eurasia.
Academician A.Alizadeh met with the rector of Saint Petersburg Trade Union Humanitarian University, Professor Alexander Zapesotski, and discussed the prospects of cooperation.
Consul General of Azerbaijan in St. Petersburg Sultan Gasimov and chief of Press and Information Office of ANAS Presidium Zulfugar Farzaliyev also attended the meeting.