Yer Elmləri Bölməsinin iclasında Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin hesabatı dinlənilib
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, müvafiq elmi müəssisələrin direktorları və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq gündəlikdəki məsələlər haqqında iştirakçılara məlumat verib.
O, daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən “Professor” elmi adına və Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının keçirdiyi “EcoWorld-2018” Beynəlxalq Ekoloji müsabiqəsində birinci dərəcəli mükafata layiq görülən RSXM-in baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişliyə diplomlarını təqdim edib.
İclasda, həmçinin Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunan hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən Q.Yetirmişli bildirib ki, cari ildə Azərbaycan ərazisində, o cümlədən Xəzərdə  2017-ci illə müqayisədə zəlzələlərin sayı və ayrılan seysmik enerjinin miqdarı azalıb. Qeyd edib ki, bu il Azərbaycandakı 35 seysmotelemetrik stansiyalar vasitəsilə 7000-ə yaxın zəlzələ qeydə alınıb. Alim qeydə alınan 4 min zəlzələnin Azərbaycan və ona bitişik ərazilərdə baş verdiyini, 3000-ə yaxınının isə uzaq zəlzələ olduğunu söyləyib. Q.Yetirmişli 2018-ci ildə Azərbaycan ərazisində ən güclü zəlzələnin iyun ayında Zaqatalada 5.5 maqnituda baş verdiyini diqqətə çatdırıb.
Cari ildə Zaqatala-Balakən, Şamaxı-İsmayıllı və Talış seysmogen zonasında seysmik artımın müşahidə olunduğunu deyən alim bu dövrdə Göyçay rayonunda bir, İsmayıllı və Quba rayonlarının hər birində isə altı seysmik stansiyanın "Qafqaz kəsilişi" boyunca yerləşdirildiyini vurğulayıb. Bundan əlavə, Azərbaycan və ona bitişik ərazilərdə 2003-2010-cu illərdə baş vermiş zəlzələlərdən analoq stansiyalar üzrə alınan məlumatların elektron bazaya daxil edildiyini söyləyib.
Q.Yetirmişli, həmçinin cari ildə RSXM-də 5 problem üzrə 7 mövzu, 20 elmi işin aparıldığını, alınan nəticələrin 25 elmi məqalə (7-si impakt faktorlu olmaqla 14-ü xaricdə) və 9 tezisdə dərc olunduğunu diqqətə çatdırıb, mərkəzin əsərlərinə "Google Akademiyada" 46 istinadın qeydə alındığını deyib.

The next meeting of the Division of Earth Sciences of ANAS was held.
Vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, academician-secretary of the Division, academician Fakhraddin Gadirov, directors of relevant scientific institutions and employees of the relevant organizations participated at the event at the Republican Seismic Survey Center (RSSC).
The academic secretary of the Division, academician Fakhraddin Gadirov informed the participants about the issues on the agenda.
Later he presented diplomas to the General Director of the RSSC, Corresponding Member of ANAS Gurban Yetirmishli, who was awarded the first place award in the International Ecological Competition "EcoWorld-2018" by Russian Academy of Natural Sciences and the name of “Professor” given by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the report on the scientific and scientific-organizational activity of the Republican Seismic Survey Center in 2018 was listened. Presenting the report, G.Yetirmişli said that the number of earthquakes and the amount of seismic energy in the territory of Azerbaijan, including the Caspian Sea in 2017, has dropped. He noted that around 7,000 earthquakes were recorded in 35 seismic power stations in Azerbaijan this year. G.Yetirmişli noted that the strongest earthquake in Azerbaijan in 2018 occurred in Zagatala 5.5 magnitudes in June.
G.Yetirmişli also noted that in current year RSSC published 7 themes on 5 problems, 20 scientific researches have been carried out, gained results published 25 scientific articles (7 of them with impact factor 14 abroad) and 9 dissertations and 46 references in “google academy” have been registered.