Dekabrın 27-də AMEA İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) ümumi yığıncağı keçirilib. Tədbirdə bölmə üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri, mühüm nəticələrin icraçıları və aidiyyəti üzrə şəxslər iştirak ediblər.
Yığıncağı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli əməkdaşları qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramı münasibətilə təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Alim tədbirdə bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin və müvafiq kənar təşkilatların illik hesabatlarının dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb.
Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi"nin keçirilməsi və 2018-ci ilin ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi haqqında sərəncamlarını xatırladan İ.Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da yubileylə bağlı bir sıra işlər görülüb. AMEA Rəyasət Heyətinin bu sənədlərin icrasından irəli gələn məsələlərin həlli ilə bağlı təsdiq etdiyi Tədbirlər planına əsasən, İEB-in elmi müəssisələrində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilib.
Sonra çıxış edən bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova bildirib ki, elmi müəssisələrdə hesabatlar Rəyasət Heyətinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində 2018-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında" müvafiq qərarına uyğun olaraq hazırlanıb. Alim bölmə institutlarında keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdən, beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində atılan əhəmiyyətli addımlardan, AXC-nin 100 illik yubileyi münasibətilə görülən işlərdən danışıb.
Mühüm elmi nəticələri diqqətə çatdıran akademik-katib qeyd edib ki, hesabat ilində bölmə üzrə 9 elmi istiqamətdə 34 problem üzrə 139 mövzu, 325 iş üzərində elmi tədqiqat işləri aparılıb. Bölmə institutları tərəfindən il ərzində 161 kitab, 1721 məqalə, 350 tezis olmaqla, ümumilikdə 2232 əsər nəşr edilib. N.Axundova 8 kitabın, 326 məqalənin və 48 tezisin xaricdə çap olunduğunu əlavə edib.
Bölmə üzrə 35 məqalənin impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini deyən alim cari ildə İEB alimlərinin əsərlərinə 1370 istinadın olduğunu bildirib. O, hesabat ilində bölmənin yeni impakt faktorlu jurnallarının təsis edildiyini də diqqətə çatdırıb.
N.Axundova 2018-ci ildə bölmə tərəfindən 19 beynəlxalq və 27 respublika konfransının keçirildiyini, 5 qrant qazanıldığını, o cümlədən fəlsəfə doktorluğu üzrə 8, elmlər doktorluğu üzrə 12 nəfərin müdafiə etdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq, Fəlsəfə, İqtisadiyyat, Hüquq və İnsan Haqları, Elm Tarixi, Qafqazşünaslıq institutları və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin hesabatları təqdim edilib.
Daha sonra bölmə üzvlərinin və kənar təşkilatların mühüm nəticələri diqqətə çatdırılıb.
Məruzələr dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, bölmə hesabatların Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.

General meeting of ANAS Division of Social Sciences
ANAS Division of Social Sciences held a general meeting on December 27. The event was attended by members of the department, heads of relevant scientific institutions, scientific secretaries, executors of important outcomes.
Opening meeting Vice-President ANAS, academician Isa Habibbayli congratulated the team on December 31 - Day of Solidarity of the Azerbaijanis and the New Year, wishing the success of their work. Noted that, annual reports will be distributed to scientific institutions and corresponding organizations.
He said that, in 2018, the 100th anniversary of the ADR was celebrated at the state level. In connection with the execution of the Order of President Ilham Aliyev “On the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic” dated May 16, 2017, a number of events were held at ANAS. In accordance with Action Plan various activities were carried out in the scientific institutions of the department.
Further, Academician-Secretary of the Divion, academician Nargiz Akhundova in her speech brought to the attention information about republican and international events held at the institutes of the department, important steps taken in the direction of international cooperation, work done on the occasion of the 100th anniversary of the ADR.
She noted that, this year, research work on 139 topics, 34 problems and 325 research projects were carried out at the UN. She noted that, the institutes of the Division were published 2232 works, 161 are books, 1721 articles and 350 theses. N.Akhundova stressed that, 8 books, 326 articles and 48 theses were published abroad.
This year, 35 articles were published in journals with impact factor. 1370 references were counted to the works of the UN scientists. N.Akhundova said that, in the reporting year the UN held 19 international, 27 republican conferences.
Then, the reports of the institutes were listened. After listening the reports were held discussions, it was decided to send reports to the Presidium of ANAS.