Yer Elmləri Bölməsi hesabat verib
İclasda giriş sözü ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbirin Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) 2018-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra YEB-ə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatlarda müxtəlif istiqamətlərdə əldə olunmuş mühüm elmi nəticələr təqdim olunub.
Bölmənin ötən ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edən akademik-katib, akademik Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, YEB-in institutlarının fəaliyyətində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə təsdiq olunmuş "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf  Konsepsiyası və AMEA Rəyasət Heyətinin "AMEA-nın 2020-ci ilə qədər İnkişaf Konsepsiyası" qərarlarından irəli gələn vəzifələr, "Аzərbаycаn Rеspublikаsındа sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı", həmçinin ölkə başçısının AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncağındakı nitqində qeyd etdiyi Azərbaycan elminin respublikanın sosial-iqtisadi inkişafı ilə şərtlənən prioritetləri və AMEA Rəyasət Heyətinin "Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrindəki tapşırıqların icrası üzrə AMEA-nın  Tədbirlər planı haqqında" qərarında  qeyd  olunmuş  müvafiq bəndlər əsas götürülüb.
Alim vurğulayıb ki, bölmə üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq hesabat ilində yüksək səviyyədə davam etdirilib. AMEA ilə İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurası (CNR - Consiglio Nazionale delle Ricerche) arasında imzalanmış ikitərəfli elmi əməkdaşlıq haqqında müqavilə çərçivəsində Geologiya və Geofizika İnstitutu, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi və İtaliyanın Ətraf Mühitin Təhlili Üzrə Metodologiya İnstitutunun mütəxəssisləri 2018-2019-cu illər üçün "Mingəçevir ərazisində (Azərbaycan) su anbarında yaranan yönəldilmiş seysmik effektin tədqiqi və seysmik təhlükənin qiymətləndirilməsi" mövzusunda layihə üzrə elmi-tədqiqat işlərinə başlayıblar.
F.Qədirov Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə ABŞ-ın Miçiqan Universiteti arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində "Böyük Qafqaz ərazisində subduksiyadan kolliziyaya keçid nəzəriyyəsinin struktur, termoxronoloji və mənşə baxımından öyrənilməsi" layihəsi üzrə tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ABŞ-ın Massaçusets Texnologiyalar İnstitutu ilə birlikdə yerinə yetirilən "Aralıq dənizi və Xəzər Regionunun kinematika və dinamikası" adlı  meqa layihə çərçivəsində tədqiqatlar davam etdirilib. Bu layihənin köməyi ilə Azərbaycan ərazisində daimi işləyən 10 GPS stansiyası yerləşdirilib və UNAVCO (NASA) bazasına Azərbaycan şəbəkəsi olaraq daxil edilib. AMEA ilə İsrail Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyası arasında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində İsraildə "Seysmologiya və Geodinamika" mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib və bölmənin alimləri də tədbirdə məruzələrlə çıxış ediblər.
Akademik-katib qeyd edib ki, hesabat ilində Geologiya və Geofizika İnstitutu və "Total E&P Azerbaijan B.V/Total E&P Absheron B.V" şirkəti arasında imzalanmış Azərbaycanın palçıq vulkanlarının tədqiqi ilə bağlı əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində alimlərimiz fransalı həmkarları ilə birgə Şamaxı-Qobustan, Abşeron və Aşağı-Kür neftli-qazlı rayonlarında yerləşən Ayazaxtarma, Torağay, Ayrantökən, Qoturdağ, Durovdağ, Bozdağ-Güzdək və digər palçıq vulkanlarının tədqiqinə başlayıblar. Rusiyanın tanınmış "Nedra" nəşriyyatında ilk dəfə neft-qaz geologiyası üçün böyük əhəmiyyətə malik 2 cildli "Продуктивная толща Азербайджана" adlı monoqrafiya çapdan çıxıb və hazırda ingilis variantı üzərində işlər davam etdirilir.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2018-ci ildə AMEA Neft və Qaz İnstitutu elm, texnologiya və innovasiyalar sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə Norveçin Oslo Universitetinin Yerin təkamülü və dinamikası mərkəzi və Rusiyanın M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Geologiya fakültəsi ilə üçtərəfli, həmçinin Almaniyanın GEOMAR Helmholtz Okean Tədqiqatları Mərkəzi ilə anlaşma memorandumları imzalayıb.
F.Qədirov AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Türkiyənin Dəniz Elmləri və Texnologiya İnstitutu və Dokuz Eylül Universiteti ilə multidissiplinar tədqiqatlar, dəniz elmləri, texnologiya və dəniz tədqiqatlarının planlaşdırılması və əməkdaşlıq proqramlarının həyata keçirilməsinə dair müqavilə bağladığını nəzərə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Fransa Elmlər Akademiyasının Tuluza şəhərində yerləşən Kosmik Geofiziki Okeanoqrafiya Laboratoriyası (LEGOS) ilə "Xəzər dənizi səviyyəsinin peyk altimetriyası ilə öyrənilməsi" mövzusunda əməkdaşlıq davam etdirilib. İnstitutda Xəzər dənizi səviyyəsinə aid alınmış elmi-metodiki nəticələr "LEGOS"-un Xəzər dənizi səviyyəsinin müasir metodlarla tədqiqi" beynəlxalq proqramına daxil edilib. Həmçinin İran İslam Respublikasının Xəzər Dənizinin Tədqiqatları Mərkəzi ilə "Xəzər dənizi sahil zonasının idarəçiliyi" mövzusunda əməkdaşlıq davam etdirilib, bu ölkənin bir sıra universitetləri ilə bağlanmış protokollar çərçivəsində elmi əməkdaşlıq, kadr hazırlığı, elmi-tədqiqat və təhsil proqramlarının hazırlanması və digər məsələlərin həlli istiqamətində bir sıra işlər görülüb.
AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin hesabat ilindəki fəaliyyətindən danışan alim bildirib ki, qurum Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi, Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu, Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi, Avropa Seysmoloji Komissiyası ilə elmi əməkdaşlığı davam etdirib.
Natiq Təbiət Tarixi Muzeyinin əməkdaşlarının hesabat ilində BP şirkəti, İngiltərənin Lids Universiteti, Bolqarıstanın Təbiət Tarixi Muzeyi, həmçinin Xəzəryanı ölkələrin elmi tədqiqat təşkilatları ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirdiklərini söyləyib.
Akademik-katib bölməyə dair statistik məlumatları da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, hesabat ilində institut və təşkilatlarda 13 problemi əhatə edən 54 mövzu üzrə tədqiqatlar aparılıb. Bölmə əməkdaşlarının 4 layihəsi elmi-tədqiqat proqramlarının maliyyələşdirilməsi məqsədilə keçirilən respublika müsabiqəsində qalib olub. 2018-ci ildə 37 təsərrüfat müqaviləsi üzrə görülən işlər tamamlanıb. Hesabat ilində 137-si xaricdə olmaqla 459 məqalə, 57-si xaricdə olmaqla 134 tezis nəşr edilib. Bunlardan 69 məqalə impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb. 2018-ci ildə bölmənin alimləri tərəfindən hazırlanmış 12 monoqrafiya, 13 atlas və 9 dərs vəsaiti nəşr edilib.
Bölmənin kadr hazırlığından danışan F.Qədirov bildirib ki, ötən il doktoranturaya 13 nəfər qəbul olunub. Hazırda bölmənin institutlarında 11 nəfər fəlsəfə doktorluğu üzrə təhsil alır. O, ötən il bölmənin elmi müəssisələrində 20 fəlsəfə və elmlər doktoru dissertasiyasının müdafiə olunduğunu, 14 işin isə müdafiəyə hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Natiq vurğulayıb ki, hesabat ilində magistratura pilləsinə  9 nəfər qəbul olunub.
Akademik çıxışında dövlət başçısının fərman və sərəncamlarının, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrası, struktur dəyişiklikləri, keçirilən konfrans və yubileylər, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətləri və digər məsələlərə də toxunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər Rasim ƏliquliyevNazim MəmmədovVasif BabazadəVaqif AbbasovArif İsmayılzadəRamiz Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Bilal BilalovƏlövsət Quliyev, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov, coğrafiya elmləri doktoru Rəna Qaşqay və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Yer Elmləri Bölməsi üzrə mühüm elmi nəticələr Akademiyanın illik hesabatına daxil edilib. Yer elmləri sahəsində elmi-tədqiqat, təhsil, kadr hazırlığı, beynəlxalq əməkdaşlıq və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

23 января в Институте геологии и геофизики Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное заседание Президиума НАНА. Открыв заседание вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что мероприятие посвящено научной и научно-организационной деятельности Отделения наук о Земле в 2018 году.
Затем ученые, являющиеся сотрудниками научных учреждений и организаций отделения, рассказали о полученных ими важных научных результатах.
В своем выступлении на заседании академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров отметил, что в своей деятельности институты отделения опирались на задачи, поставленные в утвержденной соответствующим Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» и постановлении Президиума НАНА «Концепция развития НАНА до 2020 года», «Государственную программу по развитию промышленности в Азербайджанской Республике на 2015-2020 годы», приоритеты отечественной науки, обусловленные социально-экономическим развитием республики, на которые глава государства указал в своей речи на Общем собрании, посвященном 70-летнему юбилею НАНА, и соответствующие пункты постановления Президиума НАНА «О плане мероприятий НАНА по выполнению задач, поставленных в стратегических дорожных картах по основным секторам экономики Азербайджанской Республики».
Академик подчеркнул, что в отчетном году на высоком уровне было продолжено международное сотрудничество. В рамках договора о двустороннем научном сотрудничестве, подписанного между НАНА и Национальным исследовательским советом Италии (CNR Consiglio Nazionale delle Ricerche), специалисты Института геологии и геофизики, Республиканского центра сейсмологической службы и Института методологии анализа окружающей среды Италии приступили к научно-исследовательским работам, предусмотренным в проекте «Исследование направленного сейсмического эффекта на территории Мингячевирского водохранилища (Азербайджан) и оценка сейсмической опасности», который охватывает 2018-2019-е гг.
Ученый сообщил, что в рамках Меморандума, подписанного между Институтом геологии и геофизики и Мичиганским университетом США, были продолжены исследовательские работы по проекту «Изучение теории перехода от субдукции к коллизии на территории Большого Кавказа с точки зрения структуры, термохронологии и происхождения». Также были продолжены работы в рамках мега-проекта «Средиземное море и кинематика и динамика Каспийского региона», который осуществляется совместно с Массачусетским технологическим институтом (США). В рамках этого проекта на территории Азербайджана были установлены 10 постоянно действующих станций GPS, которые включены в базу UNAVCO (NASA) в качестве азербайджанской сети. А в рамках Договора о сотрудничестве, подписанного между НАНА и Израильской академией естественных и гуманитарных наук, в Израиле прошел международный семинар «Сейсмология и геодинамика», на котором с докладами выступили и ученые отделения.
Фахраддин Гадиров отметил, что в прошлом году в рамках Договора о сотрудничестве в связи с изучением грязевых вулканов Азербайджана, подписанного между Институтом геологии и геофизики и компанией «Total E&P Azerbaijan B.V/Total E&P Absheron B.V», наши ученые совместно с коллегами из Франции начали исследования грязевых вулканов Аязахтарма, Торагай, Айрантекен, Готурдаг, Дуровдаг, Боздаг-Гюздек и т.д., которые расположены в Шемаха-Гобустанском, Абшеронском и Нижне-Куринском нефтегазовых районах. В известном российском издательстве «Недра» вышла в свет двухтомная монография «Продуктивная толща Азербайджана», значение которой для нефтегазовой геологии огромно, и в настоящее время продолжается работа над английским вариантом данной монографии.
Академик-секретарь отделения сообщил, что в 2018 году с целью расширения международных связей в области науки, технологии и инноваций Институт нефти и газа НАНА подписал трехсторонний меморандум с Центром эволюции и динамики Земли Университета Осло (Норвегия) и Геологическим факультетом Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова (Россия), а также меморандум о взаимопонимании с Центром океанических исследований GEOMAR Helmholtz (Германия).
Оратор отметил, что Институт географии имени академика Гасана Алиева НАНА заключил договор с Институтом морских наук и технологий Турции и университетом Докуз Эйлюль (Турция), нацеленный на планирование мультидисциплинарных исследований в сфере морских наук, технологий, а также реализацию программ сотрудничества. Он подчеркнул, что было продолжено сотрудничество с Лабораторией пространственной геофизики и океанографии (LEGOS) Академии наук Франции, которая расположена в городе Тулуза, в связи с проектом «Изучение уровня Каспийского моря с помощью спутниковой альтиметрии». Полученные в институте научно-теоретические результаты по уровню Каспийского моря были включены в международную программу LEGOS «Исследование уровня Каспийского моря современными методами». Также было продолжено сотрудничество с Центром исследований Каспийского моря Исламской Республики Иран по проекту «Управление прибрежной зоной Каспийского моря», в рамках протоколов, заключенных с рядом университетов этой страны, были проделаны работы в таких сферах, как научное сотрудничество, подготовка кадров, разработка научно-исследовательских и образовательных программ и т.д.
Говоря о деятельности Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА в отчетном году, ученый сообщил, что организация продолжила научное сотрудничество с Европейско-Средиземноморским сейсмологическим центром, Объединенным институтом сейсмологических исследований, Европейским центром сейсмических наблюдений и исследований, Европейской сейсмологической комиссией.
Фахраддин Гадиров также рассказал о тесном сотрудничестве Естественно-исторического музея с компанией BP, университетом Лидса (Англия), Естественно-научным музеем Болгарии и научно-исследовательскими организациями Прикаспийских стран.
Далее академик привел статистические данные по отделению: «В отчетном году в институтах и организациях велись исследования по 48 темам, охватывающим 13 проблем. 4 проекта сотрудников отделения стали победителями на республиканском конкурсе, который проводился с целью финансирования научно-исследовательских программ. В 2018 году были завершены 37 работ, которые велись на основе хозяйственных договоров. В прошлом году были опубликованы 459 статей, 137 из которых были изданы за рубежом, и 134 тезиса, 57 из которых увидели свет за рубежом. 69 из этих статей были опубликованы в журналах с импакт-фактором. В 2018 году были изданы 12 монографий и 12 учебных пособий, подготовленных учеными отделения».
Говоря о подготовке кадров, академик отметил, что в отчетном году в докторантуру поступили 13 человек, в настоящее время в институтах отделения в докторантуре по программе подготовки докторов философии обучаются 18 человек. Фахраддин Гадиров сообщил, что в научных учреждениях были защищены 20 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии и доктора наук, 14 работ готовы к защите. Оратор подчеркнул, что в прошлом году в магистратуру поступили 9 человек.
В своем выступлении академик также затронул такие вопросы, как исполнение указов и распоряжений главы государства, постановлений Президиума НАНА и распоряжений президента НАНА, структурные изменения, прошедшие конференции и юбилеи, награждения, зарубежные командировки, интеграция науки и образования, деятельность молодых ученых и специалистов и т.д.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. Постановлением Президиума важные научные результаты, полученные в Отделении наук о Земле НАНА, были включены в годовой отчет Академии. Были даны поручения в таких сферах, как осуществление научно-исследовательской и педагогической деятельности в области наук о Земле, подготовка кадров, международное сотрудничество и т.д.