Akademiyanın doktorantlarının beynəlxalq səviyyəyə uyğun hazırlanması məqsədilə Fransanın müvafiq dövlət orqanları və təhsil müəssisələri ilə əldə olunmuş razılığa əsasən, ötən il AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Fransanın Monpelye Universitetinin vitse-prezidenti, professor François Henn tərəfindən Əməkdaşlıq haqqında Çərçivə Sazişi, Əməkdaşlıq və Dissertasiya Maliyyələşdirilməsi haqqında Saziş imzalanıb.
Əməkdaşlıq Azərbaycana ilk dəfə olaraq doktorant səviyyəsində ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi üçün geniş imkanlar açır. Sazişə əsasən, akademiyanın gənc mütəxəssisləri AMEA və Monpelye Universitetinin doktorantları kimi hər iki təşkilat tərəfindən elmi rəhbərlə təmin edilir. Doktorantlar təhsil müddətinin iki ilini Monpelye Universitetində, bir ilini isə AMEA-da tamamladıqdan sonra hər iki təşkilatın alimlərindən ibarət ümumi elmi şura qarşısında dissertasiya işini müdafiə edərək həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən fəlsəfə doktoru diplomlarına sahib olurlar.
2018-ci il üçün AMEA tərəfindən prioritet istiqamət kimi biotibb elmi istiqaməti elan edilib və müştərək fəlsəfə doktoru proqramına müsabiqə elan olunub. Monpelye Universiteti tərəfindən biotibb istiqaməti çərçivəsində təqdim edilmiş mövzular üzrə doktoranturaya namizədlər arasından Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun doktorantı Səbinə Fərhadova və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) doktorantı Fidan Hüseynova müsabiqənin qalibi elan ediliblər. 2018-ci ilin əvvəlindən onlar Monpelye Universitetində doktorantura təhsilinə başlayıblar.
“Siçanın embrion kök hüceyrə modelləri üzərində insan xəstəliklərinə səbəb olan epigenetik mexanizmlərin tədqiqi” mövzusunda tədqiqatlar aparan S.Fərhadovanın Monpelye Universiteti tərəfindən elmi rəhbəri professor Robert Feil, AMEA tərəfindən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovdur.
“Toxumanın bərpası üçün diş pulpası kök hüceyrələrinin angiogenik aktivləşdirilməsi” mövzusunda tədqiqatlar aparan Fidan Hüseynovanın isə Monpelye Universiteti tərəfindən elmi rəhbəri professor Veronique-Barragan Montero, AMEA tərəfindən MBBİ-nin direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədovdur.
Tədris ilinin başlaması münasibətilə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d. Esmira Əlirzayeva Monpelye Universitetində olub, F.Hüseynova və S.Fərhadova, həmçinin onların elmi rəhbərləri ilə görüşüb, doktorantların təhsili və elmi-tədqiqat işlərinin gedişatı ilə tanış olublar. Hər iki elmi rəhbər doktorantların hazırlıq vəziyyəti və təhsil göstəricilərindən razılıqlarını bildirib, uğurlu elmi nəticələrin alınacağına və AMEA ilə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümid etdiklərini söyləyiblər.
İdarə rəisləri, həmçinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova, həmin müəssisənin baş mütəxəssisi Əfruz Qurbanova və proqram mütəxəssisi Yusif Sadıyev “Erasmus+” proqramı çərçivəsində “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi və Vahid Avropa Təhsil Məkanının tələblərinə uyğun strukturlaşdırılması – Nizami” layihəsi çərçivəsində Monpelye Universitetində keçirilən növbəti toplantıda iştirak ediblər. Toplantı zamanı layihənin Azərbaycandakı partnyor təşkilatları tərəfindən aparılan işlər və əldə edilən nəticələr müzakirə olunub. Nümayəndə heyəti AMEA tərəfindən həyata keçirilən işləri təqdim edib, Azərbaycanda doktorantura təhsili üzrə Milli İdarəetmə Portalının strukturu və yaradılması prinsiplərini müzakirəyə çıxarıb. Yerli və xarici partnyorların təklifləri nəzərə alınmaqla portalın strukturu qəbul edilib və hazırlıq işlərinə başlanılıb.
Qeyd edək ki, sözügedən layihə Monpelye Universitetinin koordinatorluğu ilə Avropanın 5 qabaqcıl universiteti, AR Təhsil Nazirliyi, AMEA və Azərbaycandan 9 universitetin iştirakı ilə həyata keçirilir.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbəralərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.

ANAS Young scientists are in doctoral studies at the University of Montpellier
For training of PhD students of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) at the international level, Framework Cooperation Agreement and Agreement on Cooperation and Thesis Funding were signed last year between Academician Akif Alizadeh, the President of ANAS and Professor Francois Henn, Vice-President of University of Montpellier (UM). This cooperation opened wide opportunities for PhD students of Azerbaijan, for the first time, to be granted with the double diploma. In accordance with the Agreement, young specialists of the Academy as the PhD students of ANAS and UM are provided with supervisors from both sides. After completion of two-year study at UM and one year – at ANAS, PhD students pass defence procedure of the thesis assessed by the examination board consisting of the scientists of both organizations and get the right to be granted with the PhD diplomas from Azerbaijan and France.
For 2018, the biomedicine was proposed by ANAS as a priority scientific area and a competition was launched on the joint PhD program. Two young specialists of ANAS – Sabina Farhadova from the Institute of Genetic Resources and Fidan Huseynova from the Institute of Molecular Biology and Biotechnology were selected among applicants of the PhD program on the biomedical topics submitted from UM side. Since beginning of 2018, they have started their doctorate study at UM.
Professor Robert Feil, head of the Laboratory of Genomic Imprinting and Development of the Institute of Molecular Genetics of CNRS and Academician Ahliman Amiraslanov, Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS are the supervisors of Sabina Farhadova conducting research on thesis titled “Mouse embryonic stem cells models to explore epigenetic mechanisms involved in human disease”. Professor Veronique-Barragan Montero, leading scientist of the Laboratory of Bioengineering and Nanosciences of UM and Professor Alamdar Mammadov, Deputy Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS are the supervisors of the Fidan Huseynova conducting research on thesis titled “Angiogenic activation of Dental Pulp Stem Cells for tissue repair”.
Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, head of the Main Department of Science and Education and Dr. Esmira Alirzayeva, head of the Office of International Relations of the Presidium of ANAS visited the UM due to the starting of academic year. They had meetings with F.Huseynova and S.Farkhadova, as well as with their supervisors, and got acquainted with the progress of their study and research. Both supervisors expressed their satisfaction on the indications of skills and education of PhD students, as well as their expectations on the achievement of successful scientific results and on the continuance of cooperation with ANAS.
Besides, A.Sadigov and E.Alirzayeva, Dr. Gulnara Nabibayova, head of the Department of the Institute of Information Technology of ANAS, Dr. Afruz Gurbanova, senior specialist and Yusif Sadiyev, web developer from the same organization also visited the UM to participate in the following meeting of the Nizami project in the framework of Erasmus+ Program – Capacity-Building in the Field of Higher Education. During the meeting, the work done by the Azerbaijani partner organizations and results obtained were discussed. The delegation of ANAS presented the activity implemented by ANAS and discussed the structure and principles of the National Management Portal on doctoral study in Azerbaijan. Taking into account suggestions of both local and foreign partners the structure of Portal was approved and the preparatory work has already started off.
It should be noted that the project is being implemented under the coordination of the University of Montpellier and with the participation of 5 leading European universities, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, ANAS and 9 universities from the Republic of Azerbaijan.