Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2019-cu ilin ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edilməsi ilə əlaqədar tədbirlər planı çərçivəsində AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli tədbirin məqsədi barədə məlumat verib. Bildirib ki, İmadəddin Nəsimi Azərbaycan xalqının ümumbəşər mədəniyyətinə bəxş etdiyi qüdrətli söz ustalarındandır. O, Şərqin zəngin mədəni-mənəvi sərvətləri üzərində ucalmış və bədii söz sənətinin son dərəcə qiymətli incilərini meydana gətirmişdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik dövründə Nəsimi irsinə yenidən qayıdışın olduqca əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb və bu istiqamətdə zəngin ədəbi xəzinəyə malik Əlyazmalar İnstitutunun daha məsuliyyətli bir öhdəçiliyə sahib olduğunu vurğulayıb.
Sonra Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov “Professor Cahangir Qəhrəmanovun nəsimişünaslıq fəaliyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Cahangir Qəhrəmanovun bu yöndə fəaliyyətinin bugünkü gənc nəsimişünaslara doğru bir istiqamət olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əzizağa Nəcəfovun “Nəsimi əsərlərinin Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda qorunan əlyazmaları”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəlalə Hümbətovanın “Salman Mümtaz Nəsimi tədqiqatçısı kimi” və Nəzrin Atabəylinin “Nəsimi əlyazmalarının Türkiyə nüsxələri” mövzularında məruzələri dinlənilib.

A scientific session devoted to the 650th anniversary of Nasimi was held
A scientific session devoted to the 650th jubilee of Imadeddin Nasimi was held at the Institute of Manuscripts named after Mohammad Fuzuli within the framework of the action plan on the announcement of the Year of Nasimi in our country in 2019 by the relevant order of President Ilham Aliyev.
Academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, director of the institute, academician Teymur Karimli informed about the purpose of the event. He said that Imadaddin Nasimi is one of the powerful speakers of the Azerbaijani people's universal culture.
Academician Isa Habibbayli, vice-president of ANAS, underlined the importance of restudying the Nasimi heritage and stressed that the Institute of Manuscripts with rich literary treasures has a more responsible commitment.
Then Deputy Director of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Pasha Karimov made a report about Nasimi. He noted that Jahangir Gahramanov's activity in this direction is a direction towards today's young.
Scientific secretary of the Institute of Manuscripts, PhD on philology Azizaga Najafov, PhD in Philology Shalala Humbatova and Nazrin Atabeyli made reports at the event.