Şərqşünaslıq İnstitutunda Elm Günü qeyd olunub
Martın 19-da AMEA akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda 27 mart – Elm Gününə həsr olunan yığıncaq keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ölkədə elmin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə respublikada Elm Gününün təsis edilməsinin bu diqqətin bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
G.Baxşəliyeva ulu öndər Heydər Əliyevin ölkə həyatının bütün sahələrinə, o cümlədən elmə böyük diqqət yetirdiyini deyib.
O, ulu öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə birinci görüşünü məhz Elmlər Akademiyasında Azərbaycan ziyalıları ilə keçirdiyini xatırladıb, dahi liderin həmin görüşdə söylədiyi fikri yada salıb: “Elmlər Akademiyası Azərbaycan xalqının bir neçə nəsli tərəfindən yaradılmış milli sərvətidir, biz onu qoruyub yaşatmalıyıq”.
Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, ötən ilin sonunda 60 yaşını qeyd edən Şərqşünaslıq İnstitutu bu illər ərzində elmimizə böyük töhfələr verib, burada akademik Əbdülkərim Əlizadənin mətnşünaslıq, akademik Ziya Bünyadovun mediyevistika, akademik Həmid Araslının türkologiya, professor Aida İmanquliyevanın ərəbşünaslıq, professor Rüstəm Əliyevin iranşünaslıq məktəbləri yaranıb. Bu gün Şərqşünaslıq İnstitutunda çalışanların əksəriyyəti bu böyük alimlərin bilavasitə şagirdləri və davamçılarıdır.
Direktor ötən ilin noyabrında Şərqşünaslıq İnstitutunun bir qrup əməkdaşının Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə yüksək fəxri adlar, orden və medallarla təltif edildiyini söyləyib, bütün bunların bütövlükdə elm müəssisəsinin kollektivinin səmərəli fəaliyyətinə ölkə rəhbəri tərəfindən verilən yüksək qiymət olduğunu deyib.
Tədbirdə tarix üzrə fəlsəfə doktorları Səməd BayramzadəSübhan Talıblı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Cümşüdlü və başqaları çıxış edərək Azərbaycan elminin tarixində Şərqşünaslıq İnstitutunun tutduğu yerdən danışıb, kollektivin əzmlə, böyük həvəslə çalışaraq milli şərqşünaslıq elmimizin şərəfli ənənələrini yaşatdığını, onu inamla yeni zirvələrə doğru apardığını bildiriblər.

On March 19, at the Institute of Oriental Studies named after academician Z.Bunyadov, ANAS hosted a meeting devoted to the 27th of March - Day of Science.
Director of the Institute, academician Govhar Bakhshaliyeva spoke about the state care for the development of science in the country and said that the establishment of the Science Day in the Republic of Azerbaijan by Presidential Order dated 9 April 2018 is a clear example of this attention.
Gakh Bakhshaliyeva said that great leader Heydar Aliyev paid great attention to all areas of the country's life, including science.
He recalled the great leader Heydar Aliyev's first meeting in 1993 with the Azerbaijani intellectuals at the Academy of Sciences, mentioning the idea of the great leader in that meeting: "The Academy of Sciences is the national wealth created by several generations of the Azerbaijani people, we have to preserve it."
In November last year, a group of staff members of the Institute of Oriental Studies were awarded with honorary titles, medals and medals by the relevant orders of President Ilham Aliyev, and said that all of them were highly appreciated by the head of the country in the effective work of the collective.
PhDs in history Samad Bayramzadeh, Subhan Talibli, Ph.D. in philology Ruhangiz Jumshudlu and others spoke about the place of the Institute of Oriental Studies in the history of Azerbaijan.