“Rossiya– Kultura” televiziyasının Azərbaycan elminin inkişafı haqqında hazırladığı filmin çəkilişlərinin bir hissəsi Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılıb.
Verilişin redaktoru Marina Orlova, rejissoru Aleksey Jukov, kinooperatoru isə Maksim Xəlilovdur.
İlk gün Heydər Əliyev Muzeyi, “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyi, Möminə Xatın və Açıq Səma altında Muzey Kompleksi, “Əshabi-Kəhf Ziyarətgahı” Dini-Mədəni Abidə Kompleksi və Gülüstan türbəsində çəkilişlər aparılıb. Aprelin 7-də isə nümayəndə heyəti Qarabağlar Türbə Kompleksində və Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzində olublar. Tarixi abidələrdə çəkiliş aparan televiziyanın əməkdaşlarına muxtar respublikanın qədim tarixi və adət-ənənələri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Qonaqlar aprelin 8-də AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunda ayrı-ayrı şöbə və laboratoriyalarda olub, burada da çəkilişlər aparıblar.
Həmçinin Naxçıvan teleradiosu ilə də tanışlıq olub. Çəkiliş qrupunun rəhbəri Marina Orlova müsahibəsində Naxçıvanın tarixi abidələrini bəyəndiyini və buradakı hər bir abidənin fərqli memarlıq üslubunun olduğunu qeyd edib.
M.Orlova bildirib ki, Naxçıvan televiziyası ən müasir texnoloji avadanlıqlarla təchiz olunub: “Naxçıvanda 2011-ci ildən rəqəmsal yayıma keçilib. Televiziyanın studiyaları, montaj otaqları, arxivi, radiosu, kitabxanası müasir standartlara cavab verir. Bunların hər biri gələcəyə hesablanmış işlərdir. “Nuhçıxan” İnformasiya Agentliyinin kollektivi üçün də müasir iş şəraiti yaradılıb, kompüter və digər avadanlıqlar istifadəyə verilib. Bütün bunlar məndə xoş təəssürat yaratdı”.

Телеканал «Россия-Культура» провели съемки в Нахчыване
Часть съемок фильма, подготовленного российским телеканалом «Россия-Культура» о развитии азербайджанской науки, прошла в автономной республике.
Редактором передачи, съемки которой в автономной республике начались 6 апреля, является Марина Орлова, режиссер – Алексей Жуков, кинооператор – Максим Халилов. В первый день съемки прошли в Музее Гейдара Алиева, Государственном историко-архитектурном музейном комплексе «Ханский дворец», музейном комплексе «Момине Хатун», музейном комплексе под открытым небом, религиозно-культурном монументальном комплексе «Святилище Асхаби-Кахф» и мавзолее «Гюлистан».
7 апреля съемочная группа побывала в мавзолейном комплексе «Гарабаглар» и физиотерапевтическом центре «Дуздаг». Сотрудникам телевидения, проводящим съемки исторических памятников, была предоставлена подробная информация о древней истории, обычаях и традициях автономной республики.
В ходе съемок была представлена информация о работах по реставрации и восстановлению на научной основе памятников тюркско-исламской культуры в автономной республике.
8 апреля гости побывали в различных отделах и лабораториях Института природных ресурсов Нахчыванского отделения НАНА, провели здесь съемки.
Марина Орлова отметила, что Нахчыванское телевидение оснащено самым современным технологическим оборудованием: «В Нахчыване к цифровому вещанию перешли с 2011 года. Телевизионные студии, монтажные комнаты, архивы, радио, библиотека отвечают современным стандартам. Каждая из этих работ рассчитана на будущее. Для коллектива информационного агентства «Нухчыхан» также созданы современные условия, в их пользование переданы компьютеры и другое оборудование. Конечно же, все это произвело на меня приятное впечатление.