“Rossiya– Kultura” televiziyasının Azərbaycan elminin inkişafı haqqında hazırladığı filmin çəkilişlərinin bir hissəsi Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılıb.
Verilişin redaktoru Marina Orlova, rejissoru Aleksey Jukov, kinooperatoru isə Maksim Xəlilovdur.
İlk gün Heydər Əliyev Muzeyi, “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyi, Möminə Xatın və Açıq Səma altında Muzey Kompleksi, “Əshabi-Kəhf Ziyarətgahı” Dini-Mədəni Abidə Kompleksi və Gülüstan türbəsində çəkilişlər aparılıb. Aprelin 7-də isə nümayəndə heyəti Qarabağlar Türbə Kompleksində və Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzində olublar. Tarixi abidələrdə çəkiliş aparan televiziyanın əməkdaşlarına muxtar respublikanın qədim tarixi və adət-ənənələri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Qonaqlar aprelin 8-də AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunda ayrı-ayrı şöbə və laboratoriyalarda olub, burada da çəkilişlər aparıblar.
Həmçinin Naxçıvan teleradiosu ilə də tanışlıq olub. Çəkiliş qrupunun rəhbəri Marina Orlova müsahibəsində Naxçıvanın tarixi abidələrini bəyəndiyini və buradakı hər bir abidənin fərqli memarlıq üslubunun olduğunu qeyd edib.
M.Orlova bildirib ki, Naxçıvan televiziyası ən müasir texnoloji avadanlıqlarla təchiz olunub: “Naxçıvanda 2011-ci ildən rəqəmsal yayıma keçilib. Televiziyanın studiyaları, montaj otaqları, arxivi, radiosu, kitabxanası müasir standartlara cavab verir. Bunların hər biri gələcəyə hesablanmış işlərdir. “Nuhçıxan” İnformasiya Agentliyinin kollektivi üçün də müasir iş şəraiti yaradılıb, kompüter və digər avadanlıqlar istifadəyə verilib. Bütün bunlar məndə xoş təəssürat yaratdı”.

Part of the film, producing by the Russian TV channel “Russia-Culture” about the development of Azerbaijan science was held in the autonomous republic.
The editor of the program is Marina Orlova, the director is Alexey Jukov and the cameraman is Maxim Halilov. On the 1st day, the shooting took place at the Heydar Aliyev Museum, the State Historical and Architectural Museum Complex Khan Palace, the museum complex Momine Khatun, an open-air museum-complex, the religious cultural monument Sanctuary Ashabi Kahf and the Gulistan mausoleum.
On April 7, the film crew visited the mausoleum complex "Garabaglar" and the physiotherapy center "Duzdag". Television staff conducting surveys of historical monuments were provided with detailed information about the ancient history, customs and traditions of the autonomous republic, were given information on the restoration and scientifically-based restoration of monuments of the Turkic-Islamic culture in the autonomous republic.
On April 8, the guests visited various departments and laboratories of the Institute of Natural Resources of ANAS Nakhchivan Division, and get shooting here.
Marina Orlova noted that, Nakhchivan television are equipped with the latest modern technology: “Modern conditions are also created for the staff of the Nakhchivan information agency. Of course, all left a deep impression on me”.