Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu görkəmli alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, onun dilçilik elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, əmək fəaliyyətinə 1956-cı ildə başlayan O.Musayev 50 ildən artıq Azərbaycan Dillər Universitetində İngilis dilinin qrammatikası kafedrasında əvvəlcə müəllim, sonra baş müəllim, kafedra müdiri və universitetin elmi işlər üzrə prorektoru vəzifələrində çalışıb. O, 2013-2019-cu illərdə Dilçilik İnstitutunda Hind-Avropa dilləri şöbəsinin müdiri işləyib.
Sonra çıxış edən institutun şöbə müdiri, professor İlham Tahirov alimin zəngin elmi irsindən, ingilis dilinin qrammatikası və leksikoqrafiyası sahəsindəki xidmətlərindən bəhs edib.
Görkəmli dilçi-alimlə bağlı xatirələrini bölüşən professorlar Edison Hacıyev, Arif Hüseynov, İsmayıl Məmmədli onun elmi və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb, O.Musayevin nəcib insani keyfiyyətlərə malik ziyalı olduğunu söyləyiblər. Bildirilib ki, O.Musayevin yaradıcılığında ingilis dilinin qrammatikası ilə bağlı tədqiqatlar mühüm yer tutur.

Today, ANAS Institute of Linguistics after Nasimi held the 90th anniversary of Professor Oruj Musaev
Director of the Institute of Linguistics, academician Naghisoylu Mohsun spoke about the effective scientific activities of the scientist and his contribution to the development of linguistics.
He noted that, the scientist began his career in 1956 and worked for more than 50 years at the Azerbaijan University of Languages, Department of English grammar, first as a teacher and then as a senior teacher, head of the Department and vice-rector of the University. In 2013–2019, he worked as a Department head at the Institute of Linguistics.
Further, head of the Department of the Institute, Professor Ilham Tahirov told about the rich scientific heritage of the scientist, his achievements in grammar and lexicography of the English language. Professors Edison Hajiyev, Arif Huseynov and Ismail Mammadov shared their memories of the outstanding linguist-scientist, told about his scientific and educational activities.