Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu görkəmli alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, onun dilçilik elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, əmək fəaliyyətinə 1956-cı ildə başlayan O.Musayev 50 ildən artıq Azərbaycan Dillər Universitetində İngilis dilinin qrammatikası kafedrasında əvvəlcə müəllim, sonra baş müəllim, kafedra müdiri və universitetin elmi işlər üzrə prorektoru vəzifələrində çalışıb. O, 2013-2019-cu illərdə Dilçilik İnstitutunda Hind-Avropa dilləri şöbəsinin müdiri işləyib.
Sonra çıxış edən institutun şöbə müdiri, professor İlham Tahirov alimin zəngin elmi irsindən, ingilis dilinin qrammatikası və leksikoqrafiyası sahəsindəki xidmətlərindən bəhs edib.
Görkəmli dilçi-alimlə bağlı xatirələrini bölüşən professorlar Edison Hacıyev, Arif Hüseynov, İsmayıl Məmmədli onun elmi və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb, O.Musayevin nəcib insani keyfiyyətlərə malik ziyalı olduğunu söyləyiblər. Bildirilib ki, O.Musayevin yaradıcılığında ingilis dilinin qrammatikası ilə bağlı tədqiqatlar mühüm yer tutur.

90-летний юбилей профессора Оруджа Мусаева отметили сегодня в Институте языкознания им. Насими.
Директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлу рассказал об эффективной научной деятельности ученого и его вкладе в развитии языкознания. Он отметил, что ученый начал трудовую деятельность в 1956 году и более 50 лет проработала на кафедре грамматики английского языка в Азербайджанском университете языков, сначала преподавателем, а затем старшим преподавателем, заведующим кафедрой и проректором университета. В 2013–2019 годах работал заведующим отделом Института языкознания.
Далее заведующий отделом института, профессор Ильхам Тахиров рассказал о богатом научном наследии ученого, его заслугах по грамматике и лексикографии английского языка. Профессора Эдисон Гаджиев, Ариф Гусейнов и Исмаил Мамедли поделились своими воспоминаниями о выдающемся лингвисте-ученом, рассказали о его научно-педагогической деятельности.
В заключение сын ученого Парвиз Мусаев, выступавший от имени семьи Оруджа Мусаева, выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.