Şamaxıda “Ulduzlar və planetlər fizikası” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilir
Sentyabr ayının 16-da AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) bu qurumun 60 illik və Beynəlxalq Astronomiya İttifaqının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Ulduzlar və planetlər fizikası” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Rusiya, Ukrayna, Polşa, Hollandiya, İtaliya, Türkiyə, Almaniya, Gürcüstan, Tacikistan, İsveç, Hindistan və Qazaxıstandan nüfuzlu alimlər iştirak edirlər.
Konfransın keçirilməsində məqsəd rəsədxanada aparılan elmi tədqiqat istiqamətlərinin dünya elminə inteqrasiyası, yeni yaradıcılıq əlaqələrinin qurulması və beynəlxalq elmi tədqiqat proqramlarına çıxışların təmin edilməsidir.
Tədbiri Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq rəhbərlik etdiyi qurumun 60 ildə keçdiyi uğurlu inkişaf yolu, əldə olunan elmi nailiyyətlər və gələcək planlar barədə məruzə ilə çıxış edib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadənin ŞAR-ın 60 illik yubileyi ilə bağlı konfrans iştirakçılarına müraciətini səsləndirib. Müraciətdə qeyd edilib ki, yarım əsrdən çox tarixi olan rəsədxanada ölkə başçısı İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində yenidənqurma işləri aparılıb, ŞAR-ın infrastrukturu tam yenilənib, cihazları modernləşdirilib. Vurğulanıb ki, rəsədxana hazırda inkişafının ən yüksək pilləsini yaşayır və ŞAR əməkdaşlarının qatıldığı beynəlxalq layihələr, qazandıqları qrantlar bunun əyani göstəricisidir.
AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov da öz növbəsində beynəlxalq tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib, rəsədxana əməkdaşlarının son illərdə qazandıqları Avropa Birliyinin "FP7" və "HORİZON 2020" qrantlarını xatırladıb.
Konfransda, həmçinin Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov, Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki, Kazan Universitetinin professoru Nail Saxibulin və digərləri çıxış edərək yubiley münasibətilə ŞAR-ın kollektivini təbrik edib, tədbirin rəsədxananın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına təkan verəcəyini söyləyiblər.
Qeyd edək ki, konfrans sentyabrın 20-dək davam edəcək və bu müddət ərzində kainat və onun struktur elementlərinin (qalaktikalar, ulduzlar, planetlər) fizikası sahəsində əldə olunmuş son elmi nailiyətlərin müzakirəsi aparılacaq.

“Physics of Stars and Planets” international conference holds in Shamakhi
On September 16, Shamakhi Astrophysical Observatory (SAR) named after Nasiraddin Tusi of ANAS hosts an international conference dubbed “Physics of Stars and planets”, dedicated to the 60th anniversary of the very organization and the 100th anniversary of the International Astronomical Union.
The event is attended by prominent scientists from Russia, Ukraine, Poland, Netherlands, Italy, Turkey, Germany, Georgia, Tajikistan, Sweden, India and Kazakhstan.
The purpose of the conference is to integrate the SAR’s research activities into the world science, to establish new creative connections and to provide access to international research programs.
The event was opened by the director of Shamakhi Astrophysical Observatory, corresponding member of ANAS Namig Jalilov, who made a report on the successful development of 60 years of his organization, its scientific achievements and future plans.
Later on, vice-president of ANAS Rasim Alguliyev addressed the participants the appeal of President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Akif Alizadeh in conncetion with 60th anniversary of the SAO. According to the appeal, the observatory with history of for more than half a century has been reconstructed, thanks to the care and attention of President Ilham Aliyev. It was noted that the observatory is currently at the highest stage of its development, and international projects and grants, which the SAO staff participates in, are a clear indication of this.
Academician-secretary of the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences Academician Nazim Mammadov noted the importance of conducting the international event, recalling the staff’s European Union's FP7 and Horizon 2020 grants in recent years.
Speaking at the conference, head of the Shamakhi District Executive Power Tahir Mammadov, academician of the Russian Academy of Sciences, Professor of Kazan University Nail Sakhibulin and others congratulated the team on the anniversary and said that the event will promote the development of international relations of the observatory.
The conference will run until September 20, during which the latest scientific advances in the physics of the universe and its structural elements (galaxies, stars, planets) will be discussed.