AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu qurumun maddi və mədəni cəhətdən zənginləşməsində xüsusi rolu olan əməkdaşları – Əməkdar mədəniyyət işçisi, bərpaçı-rəssam İradə Mahmudovanın 60, elmi işçi, Həmkarlar Təşkilatının sədri Ceyran Qəmbərlinin isə 50 illik yubileyləri münasibətilə tədbir keçirilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov tədbiri giriş sözü ilə açaraq hər iki əməkdaşa səmimi arzularını ifadə edib, onların muzeyin uğurlu fəaliyyəti üçün illərdir ki, gərgin əmək sərf etdiklərini vurğulayıb.
Alim İradə Mahmudovanın hələ gənclik illərindən xalça rəssamlığına böyük maraq göstərdiyini deyib. Bildirib ki, 1996-cı ildə İranda keçirilən müsabiqədə İradə xanımın “Bakı və Bakının xəritəsi” adlı xalçasının mükafata layiq görülməsini onun xalça rəssamlığında ən əhəmiyyətli uğuru hesab etmək olar.
R.Hüseynovun sözlərinə görə, İradə xanım həm bərpaçı rəssam, həm də sərgilərin bədii tərtibatının fəal iştirakçısı kimi mühüm işlər görüb. Onun muzeyin 70 yaşının tamamında Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi kimi yüksək fəxri ada layiq görülməsi yubliyarın əməyinin bəhrəsidir.
Sonra akademik R.Hüseynov Ceyran Qəmbərlinin Ədəbiyyat Muzeyindəki fəaliyyətinə toxunaraq, onun Azərbaycanın sənədli nəsrinin öyrənilməsində, ədəbi Qarabağ mövzusunda rəngarəng sərgilərin hazırlanmasında xüsusi rolu olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Ceyran xanım elmi konfranslardakı məzmunlu çıxışları, həmkarlar təşkilatının rəhbəri kimi yorulmaz fəaliyyəti ilə kollektivin dərin hörmət və sevgisini qazanıb.
Akademik çıxışının sonunda hər iki əməkdaşa sağlam və xoşbəxt həyat, yaradıcılıq uğurları arzu edib.
Yubiley tədbirində, həmçinin AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) aparat rəhbəri Şəhla Əmirovanın da təbrik çıxışı səsləndirilib.
Ceyran Qənbərli səmərəli elmi fəaliyyəti, həmçinin həmkarların işindəki xidmətlərinə görə AHİ-nin Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.

Anniversary of museum staff celebrated
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi celebrated the anniversaries of the staff of this organization, who played a special role in its material and cultural enrichment - the 60th anniversary of the Honored Art Worker, restoration artist Irada Mahmudova and the 50th anniversary of the research associate, chairman of the Free Trade Union Jeyran Gambarli.
Opening the event, Director of the Museum, academician Rafael Huseynov has expressed sincere wishes to employees and commended their hard work over the years of successful work in the museum.
The scientist noted that, Irada Mahmudova from a young age showed great interest in carpet painting. He said that, the most important success of Irada Mahmudova in carpet painting was her award in the 1996 Iran competition for the work "Baku and the Map of Baku".
According to R.Huseynov, Irada Mahmudova has done important work as an artist-restorer and an active participant in the decoration of exhibitions. Awarding of Irada Mahmudova with the honorary title of Honored Artist on the eve of the 70th anniversary of the museum is the result of the tireless work by Irada Mahmudova.
According to R. Huseynov, Irada Khanum has done important work as an artist-restorer and an active participant in the decoration of exhibitions. Awarding of Irada Khanum with the honorary title of Honored Artist on the eve of the 70th anniversary of the museum is the result of the tireless work of the hero of the day.
At the end of his speech, he wished a healthy and happy life to employees and creative success.
At the anniversary event, head of the staff of the ANAS Free Trade Union Shahla Amirova also wishing eternal happiness and good health.
For effective scientific work and active participation in the activities of the Free Union Jeyran Ganbarli was awarded the Certificate of Merit of the Trade Union.