AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli Azərbaycan yazıçısı və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin nəticəsi Martin Cavanşiri və kötücəsi Pşemislav Cavanşiri ilə görüş keçirilib.
Qeyd edək ki, Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycana gəliblər.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli C.Məmmədquluzadənin nəslinin nümayəndələrinin ölkəmizə gəlmələri üçün uzun illər iş apardığını bildirib. O, hələ 25 yanvar 1992-ci ildə Mirzə Cəlilin 1942-ci ildə ölkədən çıxmış oğlu Ənvər Məmmədquluzadənin övladları Teymur Cavanşiri və İren Cavanşiri ilə Tehran şəhərində görüşdüyünü və onlarla mütəmadi əlaqə saxladığını qeyd edib. Alim 1998-ci ildə isə Paris şəhərində Ə.Məmmədquluzadənin qızı Mehri Səqqətçiya ilə görüşdüyünü və əlaqə qurduğunu da bildirib.
İ.Həbibbəyli Mirzə Cəlil nəslinin davamçıları ilə fotoşəkilləri, mətbuatda məqalələri və “Cəlil Məmmədquluzadənin nəsil şəcərəsi” adlı tədqiqatının mövcud olduğunu qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti 2009-cu ildə ədibin 140 illiyi ilə əlaqədar olaraq onun qohumlarının Azərbaycana gətirilməsi üçün təşəbbüs göstərdiyini, bu səbəbdən həmin vaxtlar ölkəmizin Polşadakı səfiri Vilayət Quliyevə də müraciət etdiyini diqqətə çatdırıb. Mirzə Cəlilin Polşada yaşayan nəvə-nəticələrinin ünvanını əldə edib onlarla əlaqə yaratmağı daimi diqqət mərkəzində saxladığını və bu işin gerçəkləşməsində jurnalist Hafiz Əhmədovun da xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb.
C.Məmmədquluzadə şəcərəsinin nümayəndələrinin Azərbaycanda olduqları müddət ərzində Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının və Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə görkəmli yazıçıya həsr edilmiş elmi-mədəni tədbirlərə qatıldıqlarını, yazıçının ev muzeyini və Fəxri xiyabandakı məzarını, Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etdiklərini, C.Məmmədquluzadənin 150 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak etdiklərini, müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibələr verdiklərini, o cümlədən Ədəbiyyat İnstitutunun kollektivi ilə görüşdüklərini bildirib.
C.Məmmədquluzadənin nəticəsi M.Cavanşiri Azərbaycanda onlara göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli M.Cavanşiriyə “Cəlil Məmmədquluzadə 150 il – məqalələr, esselər, müsahibələr, şeirlər” kitabını hədiyyə edib.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась встреча с потомками известного азербайджанского писателя и общественного деятеля Джалила Мамедгулузаде – правнуком Мартином Джаваншири и его сыном Пшемиславом Джаваншири.
Следует отметить, что потомки Джалила Мамедгулузаде приехали в Азербайджан по инициативе вице-президента НАНА, директора Института литературы академика Исы Габиббейли.
На встрече академик Иса Габиббейли сказал, что долгие годы им было приложеныо много усилий в целях организации приезда представителей рода Дж.Мамедгулузаде в нашу страну. Он сказал, что еще 25 января 1992 года в Тегеране состоялась его встреча с Теймуром Джаваншири и Ирен Джаваншири - детьми покинувшего страну в 1942 году сына Мирза Джалила Анвара Мамедгулузаде. Ученый также сообщил, что в 1998 году он встретился с дочерью А.Мамедгулузаде Мехри Сагатчия в Париже и наладил контакты.
И.Габиббейли довел до внимания, что подготовлен исследовательский труд под названием «Генеалогия Джалила Мамедгулузаде».
Вице-президент НАНА отметил, что в 2009 году им была предпринята инициатива по приглашению родственников великого писателя в Азербайджан по случаю 140-летнего юбилея литератора. Он также особо отметил содействие журналиста Хафиза Ахмедова в реализации этого дела.
Во время своего пребывания в Азербайджане представители рода Дж. Мамедгулузаде приняли участие в посвященных выдающемуся писателю научных и культурных мероприятиях, организованных Национальной библиотекой Азербайджана имени Мирзы Фатали Ахундзаде и Институтом литературы, посетили Дом-музей писателя, его могилу в Аллее почетного захоронения, Аллею шехидов, приняли участие в научно-практической конференции, приуроченной к 150-летию Дж.Мамедгулузаде, дали интервью различным СМИ, в том числе встретились с сотрудниками Института литературы.
Правнук Дж.Мамедгулузаде М.Джаваншири выразил благодарность за оказанное им большое гостеприимство в Азербайджане.
В заключение мероприятия Иса Габиббейли подарил М.Джаваншири книгу «Джалил Мамедгулузаде 150 лет - статьи, эссе, интервью, стихотворения».