AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli Azərbaycan yazıçısı və ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin nəticəsi Martin Cavanşiri və kötücəsi Pşemislav Cavanşiri ilə görüş keçirilib.
Qeyd edək ki, Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycana gəliblər.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli C.Məmmədquluzadənin nəslinin nümayəndələrinin ölkəmizə gəlmələri üçün uzun illər iş apardığını bildirib. O, hələ 25 yanvar 1992-ci ildə Mirzə Cəlilin 1942-ci ildə ölkədən çıxmış oğlu Ənvər Məmmədquluzadənin övladları Teymur Cavanşiri və İren Cavanşiri ilə Tehran şəhərində görüşdüyünü və onlarla mütəmadi əlaqə saxladığını qeyd edib. Alim 1998-ci ildə isə Paris şəhərində Ə.Məmmədquluzadənin qızı Mehri Səqqətçiya ilə görüşdüyünü və əlaqə qurduğunu da bildirib.
İ.Həbibbəyli Mirzə Cəlil nəslinin davamçıları ilə fotoşəkilləri, mətbuatda məqalələri və “Cəlil Məmmədquluzadənin nəsil şəcərəsi” adlı tədqiqatının mövcud olduğunu qeyd edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti 2009-cu ildə ədibin 140 illiyi ilə əlaqədar olaraq onun qohumlarının Azərbaycana gətirilməsi üçün təşəbbüs göstərdiyini, bu səbəbdən həmin vaxtlar ölkəmizin Polşadakı səfiri Vilayət Quliyevə də müraciət etdiyini diqqətə çatdırıb. Mirzə Cəlilin Polşada yaşayan nəvə-nəticələrinin ünvanını əldə edib onlarla əlaqə yaratmağı daimi diqqət mərkəzində saxladığını və bu işin gerçəkləşməsində jurnalist Hafiz Əhmədovun da xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb.
C.Məmmədquluzadə şəcərəsinin nümayəndələrinin Azərbaycanda olduqları müddət ərzində Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının və Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə görkəmli yazıçıya həsr edilmiş elmi-mədəni tədbirlərə qatıldıqlarını, yazıçının ev muzeyini və Fəxri xiyabandakı məzarını, Şəhidlər Xiyabanını ziyarət etdiklərini, C.Məmmədquluzadənin 150 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak etdiklərini, müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibələr verdiklərini, o cümlədən Ədəbiyyat İnstitutunun kollektivi ilə görüşdüklərini bildirib.
C.Məmmədquluzadənin nəticəsi M.Cavanşiri Azərbaycanda onlara göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli M.Cavanşiriyə “Cəlil Məmmədquluzadə 150 il – məqalələr, esselər, müsahibələr, şeirlər” kitabını hədiyyə edib.

Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS held a meeting with the descendants of descendants of the famous Azerbaijani writer and public figure Jalil Mammadguluzadeh - great-grandson Martin Javanshiri and his son Przemislav Javanshiri.
It should be noted that the descendants of Jalil Mammadguluzadeh came to Azerbaijan at the initiative of the ANAS vice-president director of the Institute of Literature academician Isa Habibbayli.
At the meeting, academician Isa Habibbayli said that for many years he put a lot of effort into organizing the arrival of representatives of the clan J. Mammadguluzade to our country. He said that on January 25, 1992, he met in Tehran with Teymur Javanshiri and Iren Javanshiri, the children of Mirza Jalil’s son Anvar Mammadguluzadeh who left the country in 1942. The scientist also said that in 1998 he met with the daughter of A. Mammadguluzadeh Mehri Sagatchia in Paris and made contacts.
I. Habibbayli brought to attention that a research paper entitled “Genealogy of Jalil Mammadguluzadeh” has been prepared.
The ANAS vice-president noted that in 2009 he took the initiative to invite the relatives of the great writer to Azerbaijan on the 140th anniversary of the writer. He also highlighted the assistance of the journalist Hafiz Ahmadov in the implementation of this case.
During their stay in Azerbaijan, representatives of the J. Mammadguluzadeh’s clan took part in scientific and cultural events dedicated to the outstanding writer organized by the National Library of Azerbaijan named after Mirza Fatali Akhundzade and Institute of Literature, visited the writer’s house-museum, his grave in the Alley of Honor, Martyr’s Alley, took part in a scientific and practical conference dedicated to the 150th anniversary of J. Mammadguluzadeh, gave interviews to various media, including met with employees of the Institute of Literature.
The great-grandson of J. Mammadguluzadeh M. Javanshiri expressed gratitude for the great hospitality in Azerbaijan.
At the end of the event, Isa Habibbayli presented M. Javanshiri the book “Jalil Mammadguluzade is 150 years old - articles, essays, interviews, poems.”