Dekabrın 9-da AMEA-nın Folklor İnstitutunda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səfa Qarayevin “Novruz bayramında yaradılış semantikalı faktların psixoanalitik kontekstdə öyrənilməsi perspektivləri" mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Tədbiri müəssisənin şöbə müdiri, professor Seyfəddin Rzasoy açaraq mifik faktların psixoanalitik kontekstdə öyrənilməsi perspektivlərindən, psixoanalitik yanaşmanın folklorşünaslığa gətirdiyi yeni imkanlardan, Z.Freyd və K.Q.Yunqun nəzəri yanaşmalarının folklor faktlarının dərk olunmasında oynadığı tarixi roldan bəhs edib. Daha sonra o, Novruz bayramında yaradılış semantikalı faktların psixoanalitik kontekstdə öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatların bayramın elmi baxımdan daha dərindən öyrənilməsinə yeni imkanlar aça biləcəyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra Səfa Qarayevin məruzəsi dinlənilib. Folklorun psixoanalitik baxımdan öyrənilməsi təcrübəsinin inkişaf tarixinə qısa nəzər salan S.Qarayev bildirib ki, Novruzla bağlı mərasim və inancların öyrənilməsində bu metod müstəsna imkanlara malikdir. Onun sözlərinə görə, insan yaradıcılığının istənilən məhsulu, o cümlədən folklor faktlarının psixoanalitik metodla öyrənilməsi "yaradıcı subyekt və yaradılan artefakt" arasında səbəb-nəticə əlaqəsini daha aydın şəkildə öyrənməyə şərait yaradır.
Məruzəçi Novruz bayramında papaq atmaq, qurşaq, torba sallamaqla pay yığma adəti və "Xızırın gecələr ruzi paylaması" ilə bağlı inanclara toxunub. Folklorik faktlar əsasında Xızır və Xıdır obrazının fallik-dölləndirici semantikasına xüsusi diqqət yetirən S.Qarayev Novruzda hava qaralan zaman papaq atan uşaqların öz davranışları ilə Xızırın bayram axşamları evlərə gizlin gəlişini imitasiya etmələrini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra məruzə folklorşünaslar tərəfindən geniş müzakirə olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

9 декабря в Институте фольклора НАНА состоялся научный семинар «Перспективы изучения семантических фактов, созданных во время празднования Новруза, в психоаналитическом контексте» доктора философии по филологии, доцента Сафы Гараева.
Открывая мероприятие, директор этого научного учреждения профессор Сейфаддин Рзасой сообщил участникам, что исследования по психоаналитическому изучению семантических фактов, созданные в праздновании Новруза, могут открыть новые возможности для научного изучения данного праздника.
Затем был заслушан доклад Сафы Гараева. Коротко рассмотрев историю развития психоаналитического изучения фольклора, С.Гараев отметил, что этот метод обладает исключительными возможностями для изучения обрядов и верований, связанных с Новрузом. По его словам, психоаналитическое исследование любого продукта человеческого творчества, включая фольклорные факты, поможет лучше понять причинно-следственную связь между «творческим субъектом и созданным артефактом».
Докладчик также коснулся таких праздничных традиций как бросание шапок, мешков, сбор гостинцев и убеждений "о ночных раздачах пропитания Хызыром". Акцентируя внимание на фаллическую семантику персонажей Хызыр и Хыдыр на основе фольклорных фактов, докладчик сказал, что дети, которые в сумерках бросают шапки в Новруз имитируют тайное прибытие Хызыра в дома в ночь праздника.