20 nömrəli məktəb-liseydə Nəsiminin 650 illik yubileyi qeyd olunub
"Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün..." mövzusunda II beynəlxalq elmi-praktiki konfrans çərçivəsində Bakı şəhəri 20 nömrəli məktəb-liseydə tədbir keçirilib.
İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr edilən tədbirdə şairin həyat və yaradıcılığına dair şagirdlərin əl işlərindən ibarət sərgi də təşkil olunub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, AR Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri Rəşad Tağıyev, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, eləcə də 20 nömrəli məktəb-liseyin müəllim-şagirdləri, xarici ölkələrin alimləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimi məktəbin direktoru Səadət Veysova açaraq ölkə başçısının 11 yanvar 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edildiyini xatırladıb, sözügedən sənəddən irəli gələn tədbirlər çərçivəsində rəhbərlik etdiyi müəssisədə silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli İmadəddin Nəsiminin Nizami Gəncəvidən sonrakı və Məhəmməd Füzulidən öncəki Azərbaycan, o cümlədən Şərq ədəbiyyatının ən görkəmli nümayəndəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Nəsimi qiymətli ideyaları, poetik ifadələri ilə tarixdə silinməz izlər qoyub, ədəbiyyatımızı zənginləşdirib, ana dilimizi mükəmməl ədəbi dil səviyyəsinə qaldırıb. O, şairin humanist, vətənpərvərlik ideyaları, bədii irsi ilə yaddaşlarda qaldığını, "Məndə sığar iki cahan" qəzəli ilə insanın əzəmətini, kamilliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli son illərdə AMEA ilə təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində mütəmadi tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib, konfransın şairin ideyalarının gənc nəsillərə çatdırılmasında mühüm rol oynayacağını söyləyib.
Akademik daha sonra Ədəbiyyat İnstitutunun nəşrlərini məktəbə hədiyyə edib.
Konfransda, həmçinin Məhəbbət Vəliyeva və Rəşad Tağıyev çıxış edərək 2019-cu ilin "Nəsimi ili" elan edilməsini ölkə başçısının milli mədəniyyətimizə, xalqımızın tarixi dəyərlərinə göstərdiyi diqqətin təzahürü olduğunu bildiriblər.
Daha sonra şagirdlərin ifasında İmadəddin Nəsiminin şeir və qəzəllərindən nümunələr səsləndirilib, əsərləri əsasında bəstələnmiş mahnılar ifa olunub, ədəbi-bədii kompozisiyalar nümayiş etdirilib.

Baku school-lyceum No 20 held the event as a part of the 2nd International Scientific Conference on “Nasimi, Your Word Conquered the World”.
At the event devoted to Nasimi's 650th anniversary was organized an exhibition dedicated to the life and creativity of the poet by the students.
Vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli, Deputy Minister of Education of the Republic of the Azerbaijan Mahabbat Valiyeva, head of Baku Education Department Rashad Taghiyev, employees of scientific institutions and organizations of the Academy, as well as teacher-scientists from foreign countries and mass media representatives attended the conference.
Opening the ceremony, school's director Saadat Veysova recalled that, 2019 year by the Order of AR President was declared as a “Year of Nasimi" in our country and said that, a series of events was held at the school led by her.
Speaking afterwards, academician Isa Habibbayli noted that, after Nizami Ganjavi and before Muhammad Fuzuli Imaddaddin Nasimi was the most prominent figure in Azerbaijan. He noted that, Nasimi has left an indelible mark on history with his valuable ideas and poetic expressions, enriched our literature and elevated our native language to a perfect literary language. I.Habibbayli told that, in recent years, there have been regular activities aimed at expanding relations between ANAS and educational institutions and the conference will play an important role in conveying the poet's ideas to new generations.
Then, academician donated publications of the institute to the school.
Speaking at the conference, Mahabbat Valiyeva and Rashad Taghiyev said that, the announcement of 2019 as a "Year of Nasimi” was a demonstration of the attention by AR President to our national culture and historical values of our people.
Then, the students performed examples of Imadaddin Nasimi's poems and gazals, compositions based on Nasimi’s works, and literary and artistic compositions were demonstrated.