AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunan hesabat iclası keçirilib.
Müəssisənin illik hesabatını təqdim edən MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova bildirib ki, cari ildə kitabxanada ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamlarının icrası çərçivəsində “Nəsimi – 650”, “Həmid Araslı – 110”, “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin Tədbirlər planında müasir elektron dərsliklər” layihələri həyata keçirilib, eləcə də AMEA prezidentinin sərəncamları və Rəyasət Heyətinin qərarları tam icra olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2019-cu ildə MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasının “Siyahılar” kateqoriyasına 2016, 2017 və 2018-ci illər üçün Azərbaycan və rus dillərində “Əqli mülkiyyət – rəsmi qeydə alınmış ixtiralar və faydalı model patentləri”siyahıları, “Məzarı tapılmayan azadlıq və repressiya qurbanları”, “Cümhuriyyət dövründə xaricdə təhsil almış azərbaycanlı tələbələr”, “Xaricdə təhsil almış tələbələr”, “Abidələr”, “Məzarları tapılmış Cümhuriyyət qurbanları” və s. sənədlər daxil edilib.
L.İmanova əlavə edib ki, kitabxananın bazasında Qafqaz Tarixi Mərkəzi, UNESKO kafedrası, “Günəşin axtarışında” İşçi qrupu, "Vətəndaş təşəbbüsü" qrupu və “Umay” Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzi ilə birlikdə indiyə qədər qeydiyyata alınmamış, Azərbaycanın bölgələrində işğal altında olmuş ərazilərdə dağıdılmış mədəniyyət abidələri və unikal biritual məzarlıqların siyahıları xüsusi yer tutur.
MEK-də Vikipediya ilə bağlı görülən işlərdən bəhs edən direktor erməni dilində təlimlərin keçirildiyini, kitabxananın fondlarında bu dildə olan 900 sənədin araşdırıldığını və e-kataloqa daxil edildiyini, eləcə də “Library” proqramı üçün “Fondların formalaşdırılması” modulunun hazırlandığını və “Elektron dərsliklər” bazasının yaradıldığını qeyd edib.
"Cari ildə MEK tərəfindən yaradılmış yeni elektron resurslara xüsusi yer ayrılıb" - deyən L.İmanova bildirib ki, təhsil sistemində riyaziyyat, informasiya texnologiyaları, fizika, coğrafiya, kimya, biologiya fənləri üzrə elektron dərsliklər bazası yaradılıb, Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasının “Siyahılar” kateqoriyasına milli yaddaşa daxil olunması zəruri olan yeni məlumatlar, o cümlədən Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimlərinin əsərlərinin elektron kolleksiyaları daxil edilib.
Hesabatda MEK-in beynəlxalq qurumlarla əlaqələri, strateji hədəflər üzrə fəaliyyət, il ərzində keçirilən təlimlər, ali məktəblərlə informasiya resurslarının formalaşdırılmasına dair əməkdaşlıq, kitabxana-xidmət üzrə əsas göstəricilərin artım dinamikası və s. haqda da məlumat verilib.
Daha sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli MEK-in 2019-cu ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirilib. Hesabatın AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması tövsiyə edilib.

A report meeting on the results of scientific-organizational activity of the Central Scientific Library  of ANAS in 2019 was held.
Director of the CSL, presenting the annual report of the enterprise, PhD Leyla Imanova stated that, the library implemented projects such as "Nasimi - 650", "Hamid Arasli - 110", "Modern e-textbooks on strategic roadmap for key sectors of the national economy" as well as implementation of Presidential orders. In addition, Presidential orders and decisions of the Presidium were fully implemented.
It was noted that “Lists” category of the National Digital Memory Base of the library were included following lists during a year - “Intellectual Property - officially registered inventions and utility model patents” in Azerbaijani and Russian languages for 2016, 2017 and 2018, “Victims of freedom and repression, whose graves were not found", “Azerbaijani students studying abroad” etc.
Imanova added that the library base also embraces the lists of Caucasus Historical Center, UNESCO Chair, “On the search of the Sun” Working Group, “Citizen Initiative” group etc.
Dealing with fulfillments done in the direction of Wikipedia, she said that, the library has held trainings in Armenian language, conducted 900 documents in this language from the library's fund and included in the e-catalog, as well as prepared"Forming of funds" module for the “Library” program and "Electronic textbook" database.
"Special attention has been given to new electronic resources created by the CSL this year," said L. Imanova. An electronic database on mathematics, information technology, physics, geography, chemistry and biology has been created in the education system, including electronic collections of works of science and culture figures of Azerbaijan were included “Lists” category of National Digital Memory Base.
Later discussions were held around the report.
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli highly evaluated CSL activity in 2019 and it was recommended to submit to the Presidium of ANAS.