Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasının 136-cı ildönümünə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilib
31.01.2020 10:16
Yanvarın 30-da “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin Ev Muzeyi” İctimai Qrupunun təşəbbüsü ilə “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə irsi müstəqillik, demokratiya və dövlətçilik dəyərləri sistemində” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda M.Ə.Rəsulzadənin irsi, həyat və yaradıcılığı ilə məşğul olan azərbaycanlı alimlərlə yanaşı, Rusiya, Ukrayna, Gürcüstan, İran, Türkiyə, Polşa və Almaniyadan tarixçilər də iştirak edib.
Dövlət himni səsləndirildikdən sonra konfransı giriş sözü ilə professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi açıb, M.Ə.Rəsulzadənin həyat və yaradıcılığı barədə danışıb. Bildirib ki, o, Azərbaycanın görkəmli dövlət və ictimai xadimi, böyük mütəfəkkiri, siyasətçi və publisisti, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) banilərindən biri idi.
Daha sonra konfrans işini AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində davam etdirib. Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı M.Ə.Rəsulzadənin xalqımız qarşısındakı xidmətlərindən danışıb. O, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən M.Ə.Rəsulzadə irsinə böyük dəyər verildiyini və ulu öndərin onun Ankaradakı məzarını ziyarət etdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev 2014-cü ildə M.Ə.Rəsulzadənin 130 illik yubileyinin, 2018-ci ildə isə AXC-nin 100 illiyinin keçirilməsi ilə bağlı müvafiq sərəncamlar imzalayıb.
Konfransda Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun sədri, h.e.d. Hikmət Cavadov, Fransa İctimai Tədqiqatlar Ali Məktəbinin əməkdaşı, prof. Georgi Mamulia, Berlin Humboldt Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, prof. Eva-Mariya Aux, Polşa Elmlər Akademiyası Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun professoru Qriqori Novik və digərləri çıxış ediblər.
Tədbirdə M.Ə.Rəsulzadənin ev-muzeyinin açılması mühüm təşəbbüslərdən biri kimi qiymətləndirilib və cümhuriyyət dövrünün öyrənilməsi, tədqiqi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.

International conference dedicated to 136th anniversary of Muhammad Amin Rasulzadeh held
International conference on “Muhammad Amin Rasulzadeh in the system of values of independence, democracy and statehood” was held on January 30 at the initiative of the Public Group “Museum of Muhammad Amin Rasulzadeh”.
The conference was attended by historians from Russia, Ukraine, Georgia, Iran, Turkey, Poland and Germany.
After the opening of the conference, Professor Solmaz Rustamova-Tohidi opened the conference with a welcoming speech and spoke about the life and creativity of M.A. Rasulzadeh. She said that, he was a prominent Azerbaijani statesman and public figure, a great thinker, politician and publicist, one of the founders of the Azerbaijan People Republic.
Then the conference continued at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS. The director of the museum, academician Naila Valikhanli spoke about the services of M.A. Rasulzadeh before our people. He pointed out that the national leader Heydar Aliyev greatly appreciated the heritage of M.A. Rasulzadeh and visited his grave in Ankara. He noted that President Ilham Aliyev has signed relevant decrees on the 130th anniversary of M.A. Rasulzadeh in 2014 and 100th anniversary of the People Republic of Azerbaijan in 2018.
Chairman of the United Diaspora of the Azerbaijanis of Ukraine Dr. Hikmat Javadov, a member of the French Higher School of Public Studies prof. Georgi Mamulia, Head Department of History of Azerbaijan at Berlin Humboldt University prof. Eva-Maria Aux, Professor of the Institute for Political Studies of the Polish Academy of Sciences Grigori Novik and others.