Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fonduna Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən 24 yeni əlyazma və çap kitabı daxil edilib.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tariximizin yaddaş reallığını özündə əks etdirən qədim əlyazma və çap kitablarının əvəzsiz rolundan danışıb. Bildirib ki, qədim əlyazmalar mənsub olduğu xalqın keçmişini, mədəni həyatını, tarixini yaşadır. Onlar gələcək nəsillər üçün qiymətlidir.
Alim ümummilli lider Heydər Əliyevin “xalq bir çox xüsusiyyətləri ilə tanınır, sayılır və dünya xalqları içərsində fəqlənir. Bu xüsusiyyətlərdən ən yüksəyi, ən böyüyü mədəniyyətdir” sözlərini xatırladaraq, ölkəmizdə həyata keçirilən mühüm işlər sırasında müxtəlif tarixi qaynaqları əhatə edən kitabların toplanılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən əldə olunan kitabların qurumun Əlyazmalar Fonduna hədiyyə edilməsini yüksək dəyərləndirən İsmayıl Hacıyev milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılması və təbliği istiqamətində muxtar respublika sakinləri ilə yanaşı, Əməkdar mədəniyyət işçisi Akif Hacıyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, onun topladığı kitablar arasında XX əsrin əvvəllərinə aid daha çox əsərlər var ki, bu da fondun zənginləşməsinə xidmət edir.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət naziri Natəvan Qədimova çıxış edərək yazılı abidələrin təkcə xalqımızın deyil, Yaxın və Orta Şərqin ictimai-siyasi vəziyyətinin, elmi-mədəni mühitinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. O, tarixi əhəmiyyət kəsb edən eksponatların, həmçinin qədim əlyazma və kitab nümunələrinin muzeylərə və elmi-tədqiqat müəssisələrinə hədiyyə edilməsinin muxtar respublikada qədim tariximizə, zəngin mədəniyyətimizə göstərilən diqqət və qayğının əməli nəticəsi olduğunu bildirib.
Daha sonra Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov hədiyyə olunan Azərbaycan, ərəb və fars dillərində 24 adda əlyazma və çap kitabı ilə bağlı iştirakçılara məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, fonda Salman Mümtazın “Azərbaycan ədəbiyyatı: Aşıq Abdulla”, “Azərbaycan ədəbiyyatı. El şairləri” (II cild), Abdulla Şaiqin “Türk ədəbiyyatı”, Qafur Rəşadın “Coğrafiya” dərsliyi, Firidun bəy Köçərlinin “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi materialları” (II cild, II hissə), Sultan Məcid Qənizadənin “Məktubati-Şeyda bəy Şirvani”, İsmayıl Hikmətin “Türk ədəbiyyatı” və digər əlyazma və çap kitabları daxil olub.

В Фонд рукописей Нахчыванского отделения поступили новые рукописи и печатные книги
Министерство культуры Нахчыванской Автономной Республики передало в Фонд рукописей Нахчыванского отделения 24 новые рукописи и печатные книги.
На мероприятии председатель отделения академик Исмаил Гаджиев рассказал о неоценимой роли древних рукописей и печатных книг, отражающих реальную память о нашей истории. Он сказал, что древние рукописи сохраняют в себе историю, культурную жизнь и историю народа, к которому они принадлежат. Они ценны для будущих поколений.
Высоко оценив передачу книг, приобретенных Министерством культуры, в дар в Фонд рукописей, Исмаил Гаджиев подчеркнул роль Заслуженного деятеля искусств Акифа Гаджиева вместе с жителями автономной республики в сохранении и пропаганде наших национальных и духовных ценностей.
Выступая на мероприятии, министр культуры Нахчыванской Автономной Республики Натаван Гадимова сказала, что письменные памятники являются ценными источниками не только для изучения общественно-политической ситуации, научной и культурной среды Ближнего Востока, но и нашего народа. Богатая и всеобъемлющая книжная сокровищница важна не только для Азербайджана, но и для изучения человеческой цивилизации и мировой истории в целом.
Далее директор Фонда рукописей доктор филологических наук Фарман Халилов проинформировал участников о рукописных и печатных книгах на азербайджанском, арабском и персидском языках - «Азербайджанская литература: Ашыг Абдулла», «Азербайджанская литература. Народные поэты» (Том II) Салмана Мумтаза, «Турецкая литература» Абдуллы Шаига, учебник «География» Гафура Рашада, «Учебник персидского языка» неизвестного автора, «Исторические материалы азербайджанской литературы» Фиридуна Кочарли идр.