Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fonduna Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən 24 yeni əlyazma və çap kitabı daxil edilib.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tariximizin yaddaş reallığını özündə əks etdirən qədim əlyazma və çap kitablarının əvəzsiz rolundan danışıb. Bildirib ki, qədim əlyazmalar mənsub olduğu xalqın keçmişini, mədəni həyatını, tarixini yaşadır. Onlar gələcək nəsillər üçün qiymətlidir.
Alim ümummilli lider Heydər Əliyevin “xalq bir çox xüsusiyyətləri ilə tanınır, sayılır və dünya xalqları içərsində fəqlənir. Bu xüsusiyyətlərdən ən yüksəyi, ən böyüyü mədəniyyətdir” sözlərini xatırladaraq, ölkəmizdə həyata keçirilən mühüm işlər sırasında müxtəlif tarixi qaynaqları əhatə edən kitabların toplanılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən əldə olunan kitabların qurumun Əlyazmalar Fonduna hədiyyə edilməsini yüksək dəyərləndirən İsmayıl Hacıyev milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılması və təbliği istiqamətində muxtar respublika sakinləri ilə yanaşı, Əməkdar mədəniyyət işçisi Akif Hacıyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, onun topladığı kitablar arasında XX əsrin əvvəllərinə aid daha çox əsərlər var ki, bu da fondun zənginləşməsinə xidmət edir.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət naziri Natəvan Qədimova çıxış edərək yazılı abidələrin təkcə xalqımızın deyil, Yaxın və Orta Şərqin ictimai-siyasi vəziyyətinin, elmi-mədəni mühitinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. O, tarixi əhəmiyyət kəsb edən eksponatların, həmçinin qədim əlyazma və kitab nümunələrinin muzeylərə və elmi-tədqiqat müəssisələrinə hədiyyə edilməsinin muxtar respublikada qədim tariximizə, zəngin mədəniyyətimizə göstərilən diqqət və qayğının əməli nəticəsi olduğunu bildirib.
Daha sonra Əlyazmalar Fondunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilov hədiyyə olunan Azərbaycan, ərəb və fars dillərində 24 adda əlyazma və çap kitabı ilə bağlı iştirakçılara məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, fonda Salman Mümtazın “Azərbaycan ədəbiyyatı: Aşıq Abdulla”, “Azərbaycan ədəbiyyatı. El şairləri” (II cild), Abdulla Şaiqin “Türk ədəbiyyatı”, Qafur Rəşadın “Coğrafiya” dərsliyi, Firidun bəy Köçərlinin “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi materialları” (II cild, II hissə), Sultan Məcid Qənizadənin “Məktubati-Şeyda bəy Şirvani”, İsmayıl Hikmətin “Türk ədəbiyyatı” və digər əlyazma və çap kitabları daxil olub.

Manuscript Fund of the Nakhchivan Division received new manuscripts and printed books
Ministry of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic has donated 24 new manuscripts and printed books to the Manuscript Fund of the Nakhchivan Division.
During the event, chairman of the Division academician Ismayil Hajiyev spoke about the invaluable role of ancient manuscripts and printed books, reflecting the real memory of our history. He said that ancient manuscripts preserve the history, cultural life and history of the people to which they belong. They are valuable to future generations.
Highly appreciating the donation of books acquired by the Ministry of Culture to the Manuscript Fund, Ismayil Hajiyev emphasized the role of Honored Art Worker Akif Hajiyev, together with residents of the Autonomous Republic, in preserving and promoting our national and spiritual values.
Speaking at the event, Minister of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic, Natavan Gadimova, said that written monuments are valuable sources not only for studying the socio-political situation, scientific and cultural environment of the Middle East, but also for our people. A rich and comprehensive book treasury is important not only for Azerbaijan, but also for the study of human civilization and world history as a whole.
Further, director of the Manuscript Fund Doctor of Philology Farman Khalilov informed the participants about the manuscript and printed books in Azerbaijani, Arabic and Persian languages - “Azerbaijan Literature: Ashig Abdullah”, “Azerbaijan Literature. Folk poets ”(Volume II) by Salman Mumtaz, “Turkic Literature” by Abdullah Shaig, textbook “Geography” by Gafur Rashad, “Textbook of Persian Language” by an unknown author, “Historical Materials of Azerbaijani Literature” by Firidun Kocharli etc.