“Erməni vandalizminin acı üzü: Xocalı faciəsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümü ilə əlaqədar “Erməni vandalizminin acı üzü: Xocalı faciəsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək xüsusi və ağlasığmaz qəddarlıqla törədilmiş bu soyqırımı aktının Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi işğal və etnik təmizləmə siyasətinə xidmət etdiyini bildirib: "1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Xocalı şəhərinə hücum edildi, şəhər yerlə-yeksan olundu. Soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirildi, 8 ailə tamamilə məhv edildi".
Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışan İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Xocalı soyqırımına ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra verilib. Ulu öndərin təşəbbüsü və səyi nəticəsində Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərardan sonra 26 fevral Xocalı soyqırımı günü kimi qeyd olunur.
Alim qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin bu istiqamətdə yürütdüyü siyasət bu gün dövlətimizin başçısı İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası bu işdə xüsusi rol oynayır. Artıq Xocalı faciəsinin soyqırımı olması faktı dünyanın bir çox ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların qərarlarında, qətnamələrində əksini tapır.
İsmayıl Hacıyev ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması işində alim və ziyalıların da üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib.
Konfransda, həmçinin bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdirləri, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Asəf Orucovun “Xocalı faciəsinə gedən yol”, Emin Şıxəliyevin “Xocalı faciəsinin törədilməsində erməni terror təşkilatlarının fəaliyyəti” və institutun kiçik elmi işçisi Sevinc Babayevanın “Xocalı faciəsi: insanlığa qarşı cinayət” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась научная конференция «Армянский вандализм: Ходжалинская трагедия»
В Нахчыванском отделении НАНА в связи с 28-й годовщиной Ходжалинской трагедии прошла научная конференция на тему «Армянский вандализм: Ходжалинская трагедия».
Вначале минутой молчания была почтена светла память жертв трагедии.
Выступая на мероприятии, председатель отделения академик Исмаил Гаджиев сказал, что этот акт геноцида, совершенный с особой и невероятной жестокостью, служит политике военной оккупации Армении и этнической чистки против Азербайджана: «В результате кровавой расправы были убиты 613 мирных жителей, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 пожилых людей, а 8 семей были полностью уничтожены».
Говоря о проделанной работе по доведению реалий о трагедии до международного сообщества, Исмаил Гаджиев сказал, что политико-правовая оценка Ходжалинскому геноциду была дана после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева. В результате инициативы и усилий великого лидера после соответствующего решения Милли Меджлиса 26 февраля отмечается как день Ходжалинского геноцида.
Ученый отметил, что политику, проводимую общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в этом направлении, продолжает глава государства Ильхам Алиев. Международная информационная кампания «Справедливость к Ходжалы!», инициированная вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой играет особую роль в этом деле. Ходжалинская трагедия уже нашла отражение в решениях и резолюциях многих стран и международных организаций.
Исмаил Гаджиев сказал, что ученые и представители интеллигенции также несут важную ответственность за доведение правды о нашей стране до международного сообщества.
Далее были заслушаны доклады «Путь, ведущий к Ходжалинской трагедии», «Деятельность армянских террористических организаций в Ходжалинской трагедии», «Ходжалинская трагедия: преступление против человечества».