“Erməni vandalizminin acı üzü: Xocalı faciəsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümü ilə əlaqədar “Erməni vandalizminin acı üzü: Xocalı faciəsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək xüsusi və ağlasığmaz qəddarlıqla törədilmiş bu soyqırımı aktının Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi işğal və etnik təmizləmə siyasətinə xidmət etdiyini bildirib: "1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Xocalı şəhərinə hücum edildi, şəhər yerlə-yeksan olundu. Soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirildi, 8 ailə tamamilə məhv edildi".
Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışan İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Xocalı soyqırımına ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra verilib. Ulu öndərin təşəbbüsü və səyi nəticəsində Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərardan sonra 26 fevral Xocalı soyqırımı günü kimi qeyd olunur.
Alim qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin bu istiqamətdə yürütdüyü siyasət bu gün dövlətimizin başçısı İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başladılan “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası bu işdə xüsusi rol oynayır. Artıq Xocalı faciəsinin soyqırımı olması faktı dünyanın bir çox ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların qərarlarında, qətnamələrində əksini tapır.
İsmayıl Hacıyev ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması işində alim və ziyalıların da üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib.
Konfransda, həmçinin bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdirləri, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Asəf Orucovun “Xocalı faciəsinə gedən yol”, Emin Şıxəliyevin “Xocalı faciəsinin törədilməsində erməni terror təşkilatlarının fəaliyyəti” və institutun kiçik elmi işçisi Sevinc Babayevanın “Xocalı faciəsi: insanlığa qarşı cinayət” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Nakhchivan Division of ANAS has held a scientific conference on topic “Armenian vandalism: Khojaly tragedy” in connection with the 28th anniversary of the Khojaly tragedy.
In advance, the memory of the victims of the tragedy was honored with a minute of silence.
Speaking at the event, academician chairman Ismayil Hajiyev said that this act of genocide, committed with particular and incredible cruelty, serves the policy of military occupation of Armenia and ethnic cleansing against Azerbaijan: “613 civilians, including 106 women, were killed as a result of the massacre, 63 children and 70 elderly people, and 8 families were completely destroyed.”
Speaking about the work done to bring the realities of the tragedy to the international community, Ismayil Hajiyev said that the political and legal assessment of the Khojaly genocide was given after the return of national leader Heydar Aliyev to power. As a result of the initiative and efforts of the great leader, after the corresponding decision of the Milli Majlis, February 26 is marked as the day of the Khojaly genocide.
The scientist noted that the policy pursued by the national leader Heydar Aliyev in this direction is continued by the head of state Ilham Aliyev. The international information campaign “Justice for Khojaly!”, Initiated by the Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, plays a special role in this matter. The Khojaly tragedy has already been reflected in the decisions and resolutions of many countries and international organizations.
Ismayil Hajiyev said that scientists and intellectuals also have an important responsibility to bring the truth about our country to the international community.
Then, lectures on “Path leading to the Khojaly tragedy”, “The activities of Armenian terrorist organizations in the Khojaly tragedy”, “Khojaly tragedy: a crime against humanity” were listened.