Azərbaycan-Fransız Universitetinin nümayəndələri Fizika İnstitutunda olublar
Fransanın Strasburq Universitetinin professoru Filip Turek, Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) direktoru Vazeh Əsgərov və həmin müəssisənin fizika müəllimi Robin Merin AMEA-nın Fizika İnstitutunu ziyarət ediblər.
İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla görüşdə qonaqlara müəssisədə kondensə olunmuş hal fizikası, optoelektronikanın fiziki-texniki əsasları, nüvə fizikası, yüksək enerjilər fizikası və energetikanın fiziki-texniki problemləri istiqamətində tədqiqatlar aparıldığı bildirilib. Alim, həmçinin qurumun beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edib, gələcəkdə birgə əməkdaşlığın mümkünlüyünü vurğulayıb.
V.Əsgərov isə öz növbəsində, UFAZ-ın 2014-cü ildə Azərbaycan və Fransa prezidentlərinin təşəbbüsü ilə yaradıldığını, universitetin 2016-cı ilin sentyabr ayından etibarən fəaliyyət göstərdiyini, 4 texniki ixtisas üzrə tələbə qəbulu həyata keçirdiyini söyləyib.

Philip Turek, Professor of the University of Strasbourg, Vazeh Asgarov, director of the Azerbaijan-French University (UAF) and the physics teacher of this enterprise Robin Merin visited the Institute of Physics of ANAS.
During the meeting with the director of the institute, academician Nazim Mammadov, the guests were informed about the condensed state physics, physical and technical bases of optoelectronics, nuclear physics, high energy physics and physical and technical problems of energy. The academician also spoke about international cooperation of the organization and emphasized the possibility of joint cooperation in the future.
In his turn, F. Asgarov stressed out the establishment of UAF in 2014 on the initiative of the Presidents of Azerbaijan and France, its commissioning since September 2016 and enrolling student admission in four specialties.
Then the guests were acquainted with the modern logistic base in the Innovation sector of the Institute of Physics.