Azərbaycan-Fransız Universitetinin nümayəndələri Fizika İnstitutunda olublar
Fransanın Strasburq Universitetinin professoru Filip Turek, Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) direktoru Vazeh Əsgərov və həmin müəssisənin fizika müəllimi Robin Merin AMEA-nın Fizika İnstitutunu ziyarət ediblər.
İnstitutun direktoru, akademik Nazim Məmmədovla görüşdə qonaqlara müəssisədə kondensə olunmuş hal fizikası, optoelektronikanın fiziki-texniki əsasları, nüvə fizikası, yüksək enerjilər fizikası və energetikanın fiziki-texniki problemləri istiqamətində tədqiqatlar aparıldığı bildirilib. Alim, həmçinin qurumun beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edib, gələcəkdə birgə əməkdaşlığın mümkünlüyünü vurğulayıb.
V.Əsgərov isə öz növbəsində, UFAZ-ın 2014-cü ildə Azərbaycan və Fransa prezidentlərinin təşəbbüsü ilə yaradıldığını, universitetin 2016-cı ilin sentyabr ayından etibarən fəaliyyət göstərdiyini, 4 texniki ixtisas üzrə tələbə qəbulu həyata keçirdiyini söyləyib.

Профессор Страсбургского университета Филип Турек, директор Азербайджано-французского университета (UFAZ) Вазех Аскеров и преподаватель физики UFAZ Робин Мерин посетили Институт физики НАНА.
На встрече с директором института академиком Назимом Мамедовым гости были проинформированы о проводимых исследованиях в области физики конденсированного состояния, физико-технических основ оптоэлектроники, ядерной физики, физики высоких энергий и физико-технических проблем энергетики. Ученый также рассказал о международных связях организации и подчеркнул возможность совместного сотрудничества в будущем.
В.Аскерова в своею очередь отметил, что UFAZ был создан в 2014 году по инициативе президентов Азербайджана и Франции, университет работает с сентября 2016 года и обучает студентов по четырем техническим специальностям.
Затем гости ознакомились с современной материально-технической базой Сектора инноваций Института физики.