AMEA-nın görkəmli elm xadimlərinin yubileyləri ilə əlaqədar qərar qəbul edilib
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında akademiklər Maqsud Əliyevin 90, Təyyar Cəfərovun 75, AMEA-nın müxbir üzvləri Ramiz Qurbanovun 80, Əli Nuriyevin isə 75 illik yubileyləri ilə əlaqədar qərar qəbul edilib.
Qərara əsasən, Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətləri nəzərə alınaraq yubileyləri ilə əlaqədar M.Əliyev, T.Cəfərov, R.Qurbanov və Ə.Nuriyev AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif ediliblər. Həmçinin dövlət tərəfindən yubilyarların təltif edilməsi məqsədilə müvafiq dövlət qurumları qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.

Decision made on the anniversaries of prominent academics of ANAS
During the meeting of the Presidium of ANAS was decided on the 90th anniversary of academician Magsud Aliyev, the 75th anniversary of academician Tayyar Jafarov, 80th anniversary of correspondent member of ANAS Ramiz Gurbanov and the 75th anniversary of correspondent member of ANAS Ali Nuriyev.
According to the decision, taking into account the merits in Azerbaijan science development and in connection with the anniversaries Maghsud Aliyev, Tayyar Jafarov, Ramiz Gurbanov, and Ali Nuriyev were awarded with the Honorary Diploma of ANAS. It was also decided to solicit for appropriate government agencies for the purpose to award jubilarians.