Rusiya Federasiyası Təbii Sərvətlər və Ekologiya Nazirliyinin verdiyi məlumata görə, Rusiya alimləri Arktikada qruntları neft məhsullarından təmizləmək üçün yeni maddənin əsasını təşkil edəcək bakteriyalar aşkarlayıblar.
ria.ru saytı xəbər verir ki, “Rosneft” şirkəti və Arxangelsk vilayətində yerləşən “Rus Arktikası” Milli Parkının mütəxəssisləri “Təmiz Arktika” adlı birgə kompleks layihə çərçivəsində yeni bakteriyalar aşkar ediblər. Bakteriayaların unikal xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, onlar neft məhsullarını kiçik temperatur şəraitində (2-6 dərəcə) parçalaya bilirlər.
Alimlər tərəfindən bu mikroorqanizmlər Aleksandra Torpağı adasında çirklənmiş torpaq nümunələrinin yığımı zamanı tapılıb. Həmin ərazidə qrunt suları neft məhsullarının “miqrasiya qurşaqları”nı formalaşdırıb. Bu neft məhsulları dənizə axıb gedir.
Layihənin rəhbəri Dmitri Kryukov qeyd edib ki, neft çirklənmələrinin miqyası olduqca geniş ola bilər, torpaqların özünü təmizləmə prosesi isə uzun çəkir. Buna görə də, hazırda alimlərin Frans-İosif Torpağı arxipelağında tədqiq etdikləri torpaqların rekultivasiyasına aid biotexnoloji üsullar olduqca mühüm rola malikdir.

Российские ученые обнаружили в Арктике бактерии, разлагающие нефть
Российские ученые нашли в Арктике бактерии, которые могут стать основой препарата для очищения грунтов от нефтепродуктов, говорится в сообщении Министерства природных ресурсов и экологии РФ.
«Специалисты компании «Роснефть» и национального парка «Русская Арктика» (Архангельская область) в рамках комплексного совместного проекта «Чистая Арктика» обнаружили бактерии, на основе которых может быть разработан инновационный препарат для очищения грунтов от нефтепродуктов. Уникальная особенность бактерий заключается в том, что они способны разлагать нефтепродукты при низкой температуре (2-6 градусов)», - говорится в сообщении.
Как уточняет ведомство, микроорганизмы были выявлены учеными при заборе проб загрязненной почвы на острове Земля Александры. На этой территории грунтовые воды сформировали так называемые «зоны миграции» нефтепродуктов, которые впоследствии попадали в море.
«Поскольку масштабы нефтяных загрязнений могут быть огромны, а процесс самоочищения почв длителен, биотехнологические методы рекультивации почв, которые сейчас мы изучаем на архипелаге Земля Франца-Иосифа, приобретают исключительно важную роль», – заявил руководитель комплексного научного проекта «Чистая Арктика» Дмитрий Крюков.