Naxçıvanda bəbir balalarının yeni görüntüsü əldə edilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları - biologiya elmləri doktoru İsmayıl Məmmədov, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Fətullayev və aparıcı elmi işçi Samir Quliyev muxtar respublika ərazisində yayılan nadir və nəsli kəsilmək üzrə olan vəhşi heyvan növlərinin aşkar edilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq monitorinqlər aparırlar.
Akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkında soyuq dağ ərazisində ötən il quraşdırılan foto və videoçəkiliş qurğuları vasitəsilə dünyaya gəlmiş iki bəbir balası qeydə alınıb. Bu günlərdə əməkdaşlar tərəfindən ərazidə keçirilən monitorinq zamanı həmin bəbir balalarının yeni görüntüsü əldə edilib.
İsmayıl Məmmədovun sözlərinə görə, həmin körpə bəbir balaları artıq böyüyüb və müstəqil həyata başlamağa hazırdırlar.
Qeyd edək ki, Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq (İDEA) və Ümumdünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun dəstəyilə muxtar respublika ərazisində quraşdırılan xüsusi qurğularla heyvanların yaşam tərzinə müdaxilə etmədən onların həm şəkilləri, həm də videogörüntüləri əldə edilir.

Сотрудники Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА и Министерства экологии и природных ресурсов Нахчыванской Автономной Республики - доктор биологических наук Исмаил Мамедов, доктор философии по аграрным наукам, доцент Парвиз Фатуллаев и ведущий научный сотрудник Самир Гулиев проводят регулярный мониторинг для выявления редких и исчезающих видов животных на территории автономной республики.
Два детёныша леопарда были зафиксированы в холодном горном районе Зангазурского национального парка имени академика Гасана Алиева с помощью фото и видео техники, установленной в прошлом году. Во время недавнего мониторинга этого района сотрудниками, были получены новые снимки детенышей.
По словам Исмаила Мамедова, эти детёныши леопарда уже выросли и готовы начать самостоятельную жизнь.
При поддержке Международного диалога по охране окружающей среды (İDEA) и Всемирного фонда по охране дикой природы специальные устройства, установленные в автономной республике, получают как изображения, так и видео животных, не влияя на их образ жизни.
Отметим, что кавказский леопард также находится под охраной во всех государствах, на территории которых он обитает.