Naxçıvanda bəbir balalarının yeni görüntüsü əldə edilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları - biologiya elmləri doktoru İsmayıl Məmmədov, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Fətullayev və aparıcı elmi işçi Samir Quliyev muxtar respublika ərazisində yayılan nadir və nəsli kəsilmək üzrə olan vəhşi heyvan növlərinin aşkar edilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq monitorinqlər aparırlar.
Akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkında soyuq dağ ərazisində ötən il quraşdırılan foto və videoçəkiliş qurğuları vasitəsilə dünyaya gəlmiş iki bəbir balası qeydə alınıb. Bu günlərdə əməkdaşlar tərəfindən ərazidə keçirilən monitorinq zamanı həmin bəbir balalarının yeni görüntüsü əldə edilib.
İsmayıl Məmmədovun sözlərinə görə, həmin körpə bəbir balaları artıq böyüyüb və müstəqil həyata başlamağa hazırdırlar.
Qeyd edək ki, Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq (İDEA) və Ümumdünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun dəstəyilə muxtar respublika ərazisində quraşdırılan xüsusi qurğularla heyvanların yaşam tərzinə müdaxilə etmədən onların həm şəkilləri, həm də videogörüntüləri əldə edilir.

Employees of the Institute of Bioresources of the Nakhchivan Division of ANAS and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Nakhchivan Autonomous Republic - Doctor of Biological Sciences Ismayil Mammadov, PhD in Agrarian Sciences, Associate Professor Parviz Fatullayev and a leading researcher Samir Guliyev conduct regular monitoring to identify rare and endangered species of animals distributed in the territory of the Autonomous Republic.
Two leopard cubs were recorded in the cold mountainous area of Zangazur National Park named after academician Hasan Aliyev through photo and video equipment installed last year. During the recent monitoring of the area by the staff, a new image of the cubs was obtained.
According to Ismayil Mammadov, these baby leopards have already grown up and are ready to start an independent life.
Note that with the support of the International Dialogue on Environmental Protection (IDEA) and the World Wildlife Fund, special devices installed in the autonomous republic to obtain both images and videos of animals without interfering with their lifestyle.
The Caucasian leopard also has a protected status worldwide and has a small number of individuals of this species.