AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Vikipediya” təlimlərində iştirak edən Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Azərbaycan diaspor könüllüləri ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə kitabxananın direktoru Sevil Zülfüqarova onlayn “Vikipediya” təlimlərinin məqsədindən danışıb. O, “Vikipediya”da məqalələrin yerləşdirilməsi ilə bağlı gənclərin maarifləndirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini bildirib.
S.Zülfüqarova ölkədə könüllülük hərəkatının geniş vüsət aldığını, kitabxananın təşkilatçılığı ilə təlimlərə qoşulan könüllülərin də bu prosesin fəal üzvləri olduğunu qeyd edib. Direktor diaspor könüllülərinin “Vikipediya” hərəkatına böyük dəstək verdiyini, onların vikiensklopediyada müxtəlif dillərdə Azərbaycan həqiqətləri və milli-mədəni irsimizlə bağlı silsilə məqalələr yerləşdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Könüllülər isə öz növbəsində fəaliyyətləri ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüblər. Könüllülük fəaliyyətinin onların bilik və bacarıqlarının inkişafında, gələcək kadr kimi formalaşmasında mühüm rol oynadığını bildiriblər.
Sonda könüllüləri təbrik edən S.Zülfüqarova “Vikipediya”nın Azərbaycan dili bölməsində uğurlu fəaliyyətlərinə görə xüsusilə fərqlənən Mehman Məhərrəmov, Məzahim Əzimov, Rəhiməxanım Mürşüdlü, Aişə Bağırova, Arzu Rişanova və başqalarına sertifikatlar təqdim edib.

Центральная научная библиотека наградила добровольцев азербайджанской диаспоры
В Центральной научной библиотеке НАНА прошла встреча с добровольцами азербайджанской диаспоры Государственной комиссии по работе с диаспорой Азербайджанской Республики, участвующими в тренингах «Википедия».
На мероприятии директор библиотеки Севиль Зульфугарова рассказала о целях тренингов «Википедия» и сказала, что ведется работа по просвещению молодежи о размещении статей в «Википедии».
С.Зульфугарова отметила, что добровольческое движение широко распространено в стране, и добровольцы, которые присоединились к тренингам, организованным библиотекой, также являются активными участниками этого процесса. Директор отметила, что добровольцы диаспоры решительно поддерживают движение «Википедия» и публикуют серию статей на разных языках о реалиях Азербайджана и нашем национальном и культурном наследии.
Добровольцы, в свою очередь, поделились своими впечатлениями от своей деятельности. Они сказали, что добровольчество сыграло важную роль в развитии их знаний и навыков, а также в формировании их как будущих кадров.
В конце С.Зульфугарова вручила особо отличившимся добровольцам Мехману Магеррамову, Мазахиму Азимову, Рахимаханым Муршудлу, Айше Багировой, Арзу Ришановой и другим сертификаты за успешную деятельность в разделе Википедии на азербайджанском языке.