ABŞ-ın Qida və Dərmanlara Nəzarət İdarəsi təhlükəsizlik amilini və dərmanın effektivliyini nəzərə alaraq Prezident Donald Trampın COVID-19-a qarşı mümkün müalicə üsulu kimi irəli sürdüyü iki dərmanın istifadəsi üçün verdiyi icazəni geri götürüb. Dərmanın təcili istifadəsinə icazə bu ilin mart ayında verilmişdi. D.Tramp pandemiya dövrünün əvvəlində bu dərmanların koronavirusa qarşı potensial silah olduğunu qeyd etmişdi.
dw.com saytı xəbər verir ki, Qida və Dərmanlara Nəzarət İdarəsi koronavirus diaqnozu ilə xəstəxanaya yerləşdirilənlərin müalicəsi üçün malyariya əleyhinə olan "Hidroksixloroxin" və "Xloroxin" preparatlarından istifadəyə artıq icazə vermir. Həmin preparatların vaksin hazırlamaq məqsədi ilə klinik sınaqdan keçirilməsinə də qadağa qoyulub.
İdarənin baş elmi işçisi Denis Hinton bildirib ki, bu yaxınlarda keçirilmiş sınaqların nəticələrinə əsasən qeyd olunan iki dərmanın COVID-19-un müalicəsində effektli ola biləcəyi şübhə doğurur. O, həmin dərmanların qadağan edilməsini onların ürək nahiyəsində əlavə ciddi fəsadlar yaratması və digər neqativ nəticələrə səbəb olması ilə əlaqələndirib.
Qeyd edək ki, yoluxucu xəstəliklər üzrə ekspert və Ağ Evin Koronavirusla mübarizə üzrə hədəf qrupunun üzvü doktor Entoni Fauçi hələ keçən ay bu preparatın koronavirusa qarşı təsirsiz olduğunu söyləmişdi.

Противомалярийные препараты хлорохин и гидроксихлорохин больше не могут применяться для лечения коронавируса, постановило управление по контролю за продуктами питания и лекарствами США (FDA). Регулятор отозвал чрезвычайное разрешение, позволявшее использовать эти препараты для лечения COVID-19. Эффективность этих препаратов маловероятна, а возможные выгоды от его применения больше не перевешивают побочные эффекты, отметил регулятор.
Клинические испытания, в которых изучается эффективность препаратов против малярии в лечении COVID-19, еще продолжаются, но чрезвычайное разрешение больше не применимо, заявила и. о. директора центра оценки лекарственных препаратов Патриция Каваццони. После консультаций FDA с минздравом США подведомственное минздраву управление направило запрос на отзыв разрешения.
Гидроксихлорохин и хлорохин были допущены к использованию в США при лечении COVID-19 в марте, аналогичные эксперименты проводились в Великобритании, Испании, Франции и других странах. Российский Минздрав также включал гидроксихлорохин в число рекомендованных лекарств. В апреле FDA уже предупреждало о побочных эффектах от применения этого препарата ‒ он может вызывать аритмию, тахикардию и осложнения, приводящие к смерти. 25 мая Всемирная организация здравоохранения приостановила испытания гидроксихлорохина как возможного средства от COVID-19, 3 июня организация возобновила их.