Məlum olduğu kimi, mənim qız nəvəm Fidan Əliyevanın 18 avqust 2020-ci il tarixində Novxanıda bağ evində, məhdud sayda qonağın iştirakı ilə keçirilmiş şadlıq məclisi avqustun 20-dən etibarən qonaqlardan birinin sosial şəbəkələrdə yerləşdirdiyi videodan sonra geniş müzakirə mövzusuna çevrilmişdir. Qeyd edim ki, həmin günlərdə digər yüksək rütbəli Azərbaycan məmurları və cəmiyyətdə tanınan başqa şəxslər də öz qızlarına, bacılarına, digər yaxın qohumlarına toy və ad günü mərasimləri təşkil etmişlər. Ancaq çox qəribədir ki, KİV-lərin diqqəti məhz mənim ailəmin üzərinə yönəldilmişdir. Təbii ki, aidiyyatı orqanların baş verənlərə münasibətdə tutduqları mövqe haqlıdır. Çünki, qanun qarşısında hamı bərabərdir. Məhkəmənin mənim kürəkənim haqqında verdiyi qərarı da ədalətli hesab edirəm. Məclisdə iştirak etmiş digər qonaqların barəsində görülmüş inzibati cəza tədbirləri də qanunlara müvafiqdir. Ancaq bu da bir həqiqətdir ki, pandemiya dövründə toy və nişan məclisləri keçirən, həmçinin inzibati xəta törədən heç kəs qolları qandallı, nümayişkaranə şəkildə hakim qarşısına çıxarılmamışdır. Bu ikili standartın səbəbi həqiqətən də müəmmalıdır. İnanmaq istəyirəm ki, ölkəmizin hüquq-mühafizə orqanları, KİV-lər, millət vəkilləri və ictimai xadimlər bu günlərdə baş verən analoji hadisələrə də eyni həssaslıq və prinsipiallıqla yanaşacaq, müqəssirlərin hamısını qolları qandallı şəkildə məhkəmə önünə çıxarıb, onlara qanunun aliliyi haqqında dəyərli tövsiyələr verəcəklər. Belə olan təqdirdə sadə vətəndaşların ölkədə hüququn gücünə dair sual və şübhələri tamamilə aradan qalxmış olacaq.
Tarixi təcrübə sübut edib ki, hər bir dövlətin tərəqqisi, gücü və gələcəyi vətəndaşların qanun qarşısında bərabərliyindən keçir. Əgər hər hansı cəmiyyətdə bir qrup insanlar öz vəzifələri, maddi imkanları səbəbindən xüsusi imtiyaz sahiblərinə çevrilib, qanunları yan keçə bilirsə, orada heç bir ədalətdən, doğruluqdan, insanlıqdan danışmaq mümkün deyil. İslam peyğəmbəri Həzrəti Məhəmməd (s) öz hədislərinin birində belə buyurmuşdur: “Ey camaat! Sizdən əvvəlki qövmlər həlak oldular. Ona görə ki, həmin qövmlərdən olan mötəbər, zəngin şəxslər oğurluq etdikdə heç kəs onları cəzalandırmırdı. Ancaq kasıb birisi bu hərəkəti etdikdə, ona dərhal cəza tətbiq edilirdi. And olsun Allaha ki, hətta qızım Fatimə oğurluq etmiş olsaydı, onun da əlini kəsərdim”.
Özümə gəlincə, mən tənqidlərdə ifrata varan, xüsusi canfəşanlıq edən jurnalistlərdən və millət vəkillərdən qətiyyən incimirəm. Onlar həmişə olduğu kimi vəziyyətə görə davranır, şəraitə uyğun danışırlar. Dünən məni mədh edənlərin bu gün məni tənqid etməsinə eyni səbrlə qulaq asmağa hazıram. Ancaq həmin şəxslər unutmasınlar ki, cənab Prezidentin qanunun aliliyi uğrunda apardığı mübarizə onlar üçün də keçərlidir və hər kəs qanunun sərt üzü ilə mütləq üzləşəcək. Həmçinin bu şəxslərə tövsiyə edərdim ki, başqasına daş atarkən ayna qarşısına keçib özlərinə yaxşı-yaxşı baxsınlar. Sual versinlər ki, onların özləri digərlərini tənqid edəcək qədər təmiz mənəviyyat sahibləridirmi? Onların ətrafdakılara əxlaq dərsi keçməyə mənəvi haqları çatırmı? Əgər biz doğrudan da şəffaflıq uğrunda mübarizəyə başlamışıqsa, o zaman natəmizləri məhz dürüst insanların tənqid etməsi daha ədalətli olardı. Nadürüstlərin xalqa mənəviyyat dərsi keçməsi insanlarda ancaq ikrah hissi doğura bilər. Bunu unutmasınlar!

Statement of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev
As you know, the wedding celebration of my granddaughter Fidan Aliyeva, which took place on August 18, 2020 in a country house in Novkhani with the participation of a limited number of guests, became the topic of discussion after a video posted on social networks by one of the guests on August 20. I want to note that in those days, other high-ranking Azerbaijani officials and well-known persons in the society also organized weddings and birthdays for their daughters, sisters and other close relatives. But it is very strange that the media attention is focused on my family. Of course, the position of the relevant authorities on what happened is correct. Because everyone is equal before the law. I also think the court's decision about my son-in-law is just. Administrative penalties for other guests present at the celebration are also provided for by law. However, it is also true that during the pandemic, no one who held weddings, engagements, or committed administrative offenses was handcuffed and defiantly presented before a judge. The reason for this double standard is truly mysterious. I want to believe that law enforcement agencies, the media, parliamentarians and public figures will treat such events with the same sensitivity and integrity, handcuff all those responsible and give them valuable advice on the rule of law. In this case, questions and doubts of ordinary citizens about the rule of law in the country will completely disappear.
Historical experience shows that the progress, strength and future of any state depend on the equality of its citizens before the law. If in any society a group of people has become privileged due to their positions and financial opportunities and can circumvent the law, it is impossible to talk about justice, truthfulness or humanity. Prophet Muhammad (peace and blessings be upon him) said in one of his hadiths: “O people! Tribes have perished before you. Because when noble and wealthy people from these tribes stole, no one punished them. However, when a poor man did it, he was immediately punished. By Allah, even if my daughter Fatima had committed theft, I would have cut off her hand. "
As for me, I do not take offense at journalists and MPs who are excessive in their criticism. They, as always, act and speak according to the situation. I am ready with the same patience to listen to those who praised me yesterday and criticize me today. However, these people should not forget that the struggle of Mr. President for the rule of law is relevant for them, and everyone will certainly face the harsh side of the law. I would also advise these people to look in the mirror before throwing stones at someone. Let them wonder if they are pure enough to criticize others? Do they have the moral right to teach others a moral lesson? If we really strive for transparency, then honest people will be fairer to criticize unclean ones. The fact that the wicked are teaching a moral lesson to the people can only disgust people. Don't forget about this!