Məlum olduğu kimi, mənim qız nəvəm Fidan Əliyevanın 18 avqust 2020-ci il tarixində Novxanıda bağ evində, məhdud sayda qonağın iştirakı ilə keçirilmiş şadlıq məclisi avqustun 20-dən etibarən qonaqlardan birinin sosial şəbəkələrdə yerləşdirdiyi videodan sonra geniş müzakirə mövzusuna çevrilmişdir. Qeyd edim ki, həmin günlərdə digər yüksək rütbəli Azərbaycan məmurları və cəmiyyətdə tanınan başqa şəxslər də öz qızlarına, bacılarına, digər yaxın qohumlarına toy və ad günü mərasimləri təşkil etmişlər. Ancaq çox qəribədir ki, KİV-lərin diqqəti məhz mənim ailəmin üzərinə yönəldilmişdir. Təbii ki, aidiyyatı orqanların baş verənlərə münasibətdə tutduqları mövqe haqlıdır. Çünki, qanun qarşısında hamı bərabərdir. Məhkəmənin mənim kürəkənim haqqında verdiyi qərarı da ədalətli hesab edirəm. Məclisdə iştirak etmiş digər qonaqların barəsində görülmüş inzibati cəza tədbirləri də qanunlara müvafiqdir. Ancaq bu da bir həqiqətdir ki, pandemiya dövründə toy və nişan məclisləri keçirən, həmçinin inzibati xəta törədən heç kəs qolları qandallı, nümayişkaranə şəkildə hakim qarşısına çıxarılmamışdır. Bu ikili standartın səbəbi həqiqətən də müəmmalıdır. İnanmaq istəyirəm ki, ölkəmizin hüquq-mühafizə orqanları, KİV-lər, millət vəkilləri və ictimai xadimlər bu günlərdə baş verən analoji hadisələrə də eyni həssaslıq və prinsipiallıqla yanaşacaq, müqəssirlərin hamısını qolları qandallı şəkildə məhkəmə önünə çıxarıb, onlara qanunun aliliyi haqqında dəyərli tövsiyələr verəcəklər. Belə olan təqdirdə sadə vətəndaşların ölkədə hüququn gücünə dair sual və şübhələri tamamilə aradan qalxmış olacaq.
Tarixi təcrübə sübut edib ki, hər bir dövlətin tərəqqisi, gücü və gələcəyi vətəndaşların qanun qarşısında bərabərliyindən keçir. Əgər hər hansı cəmiyyətdə bir qrup insanlar öz vəzifələri, maddi imkanları səbəbindən xüsusi imtiyaz sahiblərinə çevrilib, qanunları yan keçə bilirsə, orada heç bir ədalətdən, doğruluqdan, insanlıqdan danışmaq mümkün deyil. İslam peyğəmbəri Həzrəti Məhəmməd (s) öz hədislərinin birində belə buyurmuşdur: “Ey camaat! Sizdən əvvəlki qövmlər həlak oldular. Ona görə ki, həmin qövmlərdən olan mötəbər, zəngin şəxslər oğurluq etdikdə heç kəs onları cəzalandırmırdı. Ancaq kasıb birisi bu hərəkəti etdikdə, ona dərhal cəza tətbiq edilirdi. And olsun Allaha ki, hətta qızım Fatimə oğurluq etmiş olsaydı, onun da əlini kəsərdim”.
Özümə gəlincə, mən tənqidlərdə ifrata varan, xüsusi canfəşanlıq edən jurnalistlərdən və millət vəkillərdən qətiyyən incimirəm. Onlar həmişə olduğu kimi vəziyyətə görə davranır, şəraitə uyğun danışırlar. Dünən məni mədh edənlərin bu gün məni tənqid etməsinə eyni səbrlə qulaq asmağa hazıram. Ancaq həmin şəxslər unutmasınlar ki, cənab Prezidentin qanunun aliliyi uğrunda apardığı mübarizə onlar üçün də keçərlidir və hər kəs qanunun sərt üzü ilə mütləq üzləşəcək. Həmçinin bu şəxslərə tövsiyə edərdim ki, başqasına daş atarkən ayna qarşısına keçib özlərinə yaxşı-yaxşı baxsınlar. Sual versinlər ki, onların özləri digərlərini tənqid edəcək qədər təmiz mənəviyyat sahibləridirmi? Onların ətrafdakılara əxlaq dərsi keçməyə mənəvi haqları çatırmı? Əgər biz doğrudan da şəffaflıq uğrunda mübarizəyə başlamışıqsa, o zaman natəmizləri məhz dürüst insanların tənqid etməsi daha ədalətli olardı. Nadürüstlərin xalqa mənəviyyat dərsi keçməsi insanlarda ancaq ikrah hissi doğura bilər. Bunu unutmasınlar!

Как известно, свадебное торжество моей внучки Фидан Алиевой, которое состоялось 18 августа 2020 года в загородном доме в Новханах с участием ограниченного количества гостей, стало темой обсуждения после видео, размещенного в социальных сетях одним из гостей 20 августа. Хочу отметить, что в те дни другие высокопоставленные азербайджанские чиновники и известные в обществе лица также организовывали свадьбы и дни рождения для своих дочерей, сестер и других близких родственников. Но очень странно, что внимание СМИ приковано именно к моей семье. Безусловно, позиция соответствующих органов по поводу случившегося правильная. Потому что все равны перед законом. Я также считаю справедливым решение суда о моем зяте. Меры административного наказания в отношении других гостей, присутствующих на торжестве, также предусмотрены законом. Однако верно также и то, что во время пандемии никому, кто проводил свадьбы и помолвки, а также совершал административные правонарушения, не были надеты наручники и демонстративно представлены перед судьей. Причина такого двойного стандарта действительно загадочна. Я хочу верить, что правоохранительные органы, средства массовой информации, парламентарии и общественные деятели будут относиться к подобным событиям с одинаковой чувствительностью и принципиальностью, надеть наручники на всех виновных и дать им ценные советы по вопросам верховенства закона. В этом случае полностью отпадут вопросы и сомнения рядовых граждан о верховенстве закона в стране.
Исторический опыт показывает, что прогресс, сила и будущее любого государства зависят от равенства его граждан перед законом. Если в каком-либо обществе группа людей стала привилегированной благодаря своим должностям и финансовым возможностям и может обойти закон, невозможно говорить о справедливости, правдивости или гуманности. Пророк Мухаммад (мир ему и благословение) сказал в одном из своих хадисов: «О люди! Перед вами погибли племена. Потому что, когда знатные и богатые люди из этих племен воровали, их никто не наказывал. Однако, когда это совершал бедняк, его сразу же наказывали. Клянусь Аллахом, даже если бы моя дочь Фатима совершила бы кражу, я бы отрезал ей руку».
Что касается меня, то я не обижаюсь на журналистов и депутатов, которые чрезмерны в своей критике. Они, как всегда, действуют и говорят согласно ситуации. Я готов с таким же терпением выслушать тех, кто вчера хвалил меня, а сегодня критикует. Однако этим людям не стоит забывать, что борьба господина Президента за верховенство закона актуальна и для них, и каждый непременно столкнется с суровой стороной закона. Я бы также посоветовал этим людям смотреть в зеркало прежде чем, как забросать камнями кого-то. Пусть задаются вопросом, достаточно ли чисты они, чтобы критиковать других? Имеют ли они моральное право преподать другим урок морали? Если мы действительно боремся за прозрачность, то честным людям будет справедливее критиковать нечистых. Тот факт, что лукавые преподают урок морали народу, может только вызывать у людей отвращение. Не следует забывать об этом!