Yanvarın 14-də Rəyasət Heyətində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə 2014-cü ilin yekunlarına həsr olunan mətbuat konfransı keçirib.
Tədbirdə KİV nümayəndələrinə ötən ildə akademiyada həyata keçirilən layihələr və aparılan islahatların nəticələri ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
AMEA rəhbəri 2014-cü ildə akademiyanın müxtəlif istiqamətlərində həyata keçirilmiş islahatlardan, innovativ xarakterli elmi-tədqiqat işlərinin genişləndirilməsi, multidisiplinar tədqiqatlara üstünlük verilməsi, elm və təhsilin inteqrasiyası, əməkdaşların iş şəraitinin yaxşılaşdırılması, dünyanın aparıcı elmi müəssisələri ilə əlaqələrin qurulmasından, eləcə də Azərbaycan elminin dünyaya inteqrasiyasından danışıb.
Akademiyada aparılan islahatları sürətləndirmək, elmi müəssisələr arasındakı əlaqələri gücləndirmək, tədqiqat işlərinin səmərəli mexanizmlər üzərində qurulmasını təmin etmək və müəssisələr üçün aktual olan məsələlərin daha geniş müzakirəsinə nail olmaq məqsədi ilə qurumun elmi müəssisələrinin strukturunda dəyişikliklər olunduğu bildirilib.
Xüsusilə son zamanlar kadr hazırlığında gənclərə böyük önəm verildiyini, yüksəkixtisaslı gənc alim və mütəxəssislərin yetişdirildiyini deyən Akif Əlizadə onlara ayrılan diqqət və qayğıdan, alimlərin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində bir çox layihələrin əsasının qoyulması, o cümlədən “Alimlər şəhərciyi"ndən danışıb. Gənc alimlərin elmi fəaliyyətlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə doktorantura və ixtisasartırma təhsili alması üçün dünyanın aparıcı elmi mərkəzlərinə göndərilməsi, bir çox beynəlxalq layihələrə qoşulmasının təmin edilməsi, AMEA-da çalışan gənclərin fəaliyyətini stimullaşdırmağa, elmi potensialını artırmağa, təkliflərini dəyərləndirməyə xidmət edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı və təşəbbüsü ilə bir çox əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirilməsi də ötən ilin icra olunan uğurlu vəzifələri kimi vurğulanıb.
Elmin inkişafı ilə bağlı imzalanmış fərman və sərəncamlardan söz açan akademik A.Əlizadə dekabr ayında AR Prezidenti tərəfindən təsdiq olunmuş AMEA-nın yeni nizamnaməsi və “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-ci ilə qədər İnkişaf Konsepsiyası”nı xatırladıb. Akademik AMEA-nın ümumi yığıncağında qəbul edilmiş hər iki sənədin elmi fəaliyyət sahəsində normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi, elmi fəaliyyətin yeni əsaslarla təşkili, tədqiqatların prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması və elmi infrastrukturun müasirləşdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli addım kimi qiymətləndirib. Bildirib ki, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasındakı məqsəd və vəzifələrdən irəli gələn bu konsepsiyada elmin inkişafının dövlətin vacib vəzifələrindən biri kimi müəyyən edilməsi, elmi-tədqiqat müəssisələrində və ali məktəblərdə həyata keçirilən tədqiqatların vahid mərkəzdən idarə olunması, regionlarda elmi müəssisələrin fəaliyyətinin gücləndirilməsi, texnoparklar şəbəkəsinin genişləndirilməsi kimi mühüm məsələlər öz əksini tapır.
AMEA üzvlüyünə keçirilən seçkilərdən də danışan akademik A.Əlizadə istər hüquqi, istərsə də texniki baxımdan seçkilərin müasir tələblərə uyğun aparıldığını, seçki pro¬sesinin şəffaflığının təmin edilməsi və seçki komis¬si¬ya¬la-rı¬nın işinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində bir sıra innovativ tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib. AMEA rəhbəri səsvermənin nəticələrinin kadr potensialının güclənməsi, xüsusilə son dövrlər müşahidə olunan elmdə qocalma tendensiyasının aradan qalxması və gələcəkdə kadrların gəncləşməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Aparılan elmi-tədqiqatların, əldə olunan innovativ nəticələrin həm ölkə, həm də dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasını, yeniliklərin istehsalatda tətbiqininin əsas hədəflərdən olduğunu söyləyən A.Əlizadə ötən il bununla bağlı keçirilən səmərəli görüşlərdən də söz açıb. Belə ki, “Daşkəsən alunit filizinin yeni üsulla emalı” layihəsi çərçivəsində “DetAl Holding” şirkətinin rəhbərliyi ilə əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalanması, “Azərbaycan Polad İstehsalı Kompleksi” QSC ilə elmi-innovativ yeniliklərin metallurgiya sənayesinə tətbiqi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən əməkdaşlığa dair memorandum imzalanması, həmçinin Akademiyanın brendi olan “Solidol”, “Niqrol” sürtgü yağları və digər məhsulların Təcrübə-Sənaye Zavodunda istehsalı və qablaşdırılması elmi-innovasiya potensialı sahəsində böyük əhəmiyyətə malikdir.
Ölkələrin elmlər akademiyaları ilə müxtəlif istiqamətlərdə əsası qoyulan əməkdaşlıqlar baxımından da əlverişli il olaraq yadda qaldığını deyən akademik həmin qurumlarla əlaqələrin inkişaf perspektivlərindən danışıb.
AMEA prezidenti bildirib ki, akademiyanın Mərkəzi Elmi Kitabxana və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin yeni binalarının açılışı, yeni institutların yaradılması, Təhsil Nazirliyi ilə birgə Bakı və Sumqayıt məktəblilərinin Kimya üzrə Dünya Olimpiadasının 2015-ci ildə ölkəmizdə keçirilməsi, “Göytəpə Arxeoloji Parkı”nın yaradılması ilə bağlı ilkin layihələndirmə işlərinin təqdimatı, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə seçkilərin keçirilməsi mətbuat konfransında xüsusi önəm verilən məsələlərdən olub.
Eyni zamanda regionlarda elmin kütləvi təbliği və populyarlaşdırılmasına yönəldilmiş bir sıra uğurlu layihələrə start verilməsi, fərqlənən alimlərin AMEA-nın adlı mükafatlarına layiq görülməsi, alimlərin sosial müdafiəsi, Akademiyada magistratura təhsilinin təşkili, ölkə alimlərinin mühüm tədqiqatlarının xaricdə tandılması və beynəlxalq tədbirlərdə çıxış etməsi akademiyanın uğurlu siyasətinin göstəricisidir.
A.Əlizadə Cənubi Qafqazda ilk dəfə keçirilən “Bakı Elm Festivalı-2014"ün və respublika üzrə dövlət, biznes və vətəndaş cəmiyyəti sektorlarında elmi fəaliyyətlə məşğul olan müəssisələrin səlahiyyətli nümayəndələrini bir araya gətirən Azərbaycan alimlərinin I Qurultayının ötən ilin ən mötəbər tədbirləri kimi yaddaşlara yazıldığını qeyd edib.

14 января 2015 года состоялась пресс-конференция президента НАНА, академика Акифа Ализаде.
На организованном в Президиуме мероприятии представителям СМИ были представлены результаты реализованных в 2014 году проектов и проведенных реформ.
Руководитель НАНА рассказал присутствующим о проведенных в прошлом году в различных сферах реформах, расширении научно-исследовательских работ инновационного характера, оказании предпочтения мультидисциплинарным исследованиям, интеграции науки и образования, улучшении условий труда сотрудников, налаживании связей с ведущими научными учреждениями мира, а также интеграции азербайджанской науки в мировое научное пространство.
Было отмечено, что в структуре академии были проведены изменения с целью ускорить осуществляемые в организации реформы, укрепить связи между научными учреждениями, разработать эффективные механизмы проведения исследовательских работ и подробно обсудить актуальные для научных учреждений вопросы.
Особо подчеркнув, что в последнее время в кадровой подготовке предпочтение отдается молодежи, Акиф Ализаде сообщил о подготовке высокоспециализированных молодых ученых и специалистов и рассказал об оказываемом им внимании и поддержке. Академик подчеркнул, что разрабатывается ряд проектов, направленных на улучшение социального благосостояния ученых, и проинформировал об «Академическом городке». С целью усовершенствования научной деятельности молодые ученые направляются в ведущие научные центры мира для обучения в докторантуре и повышения квалификации, обеспечивается их участие в ряде международных проектов, стимулируется деятельность молодых кадров НАНА, повышается их научный потенциал. В прошлом году при организации и инициативе Совета молодых ученых и специалистов было реализовано большое количество значимых мероприятий, отличившиеся молодые ученые были удостоены именных наград НАНА.
Академик Акиф Ализаде проинформировал присутствующих об уровне выполнения указов и распоряжений, поддерживающих развитие науки, и напомнил об утвержденном в декабре Президентом Азербайджанской Республики новом Уставе НАНА и «Концепции Развития Национальной Академии Наук Азербайджана до 2020 года». Академик высоко оценил мероприятия по укреплению нормативно-правовой базы этих документов, принятых на общем собрании НАНА, организации научной деятельности на новых основах, определению приоритетных направлений проводимых исследований, подготовке высокоспециализированных кадров, улучшению социального обеспечения научных сотрудников и модернизации научной инфраструктуры. Он отметил, что в этой концепции, исходящей из целей и задач Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», отражены такие важные вопросы, как определение развития науки как одной из важных задач государства; централизованное управление исследованиями, проводимыми в научно-исследовательских учреждениях и высших учебных заведениях; усиление деятельности научно-исследовательских учреждений в регионах; расширение сети технопарков и прочее.
Затем академик рассказал о выборах членов в НАНА. Напомнив, что как с юридической, так и технической стороны выборы были проведены соответственно современным требованиям, были применены инновационные мероприятия для облегчения процесса выборов, обеспечения прозрачности выборов и усовершенствования работы избирательных комиссий, руководитель НАНА выразил уверенность в том, что результаты выборов сыграют важную роль в укреплении кадрового потенциала, особенно устранения наблюдающейся в последнее время тенденции старения в академии и привлечения молодежи в науку. В результате выборов были избраны 26 действительных членов и 50 членов-корреспондентов НАНА.
А.Ализаде отметил, что одной из основных целей НАНА является доведение до общественности как республики, так и мира проводимых научных исследований и полученных инновационных результатов и применение новинок в производстве. Он рассказал о плодотворных мероприятиях, проведенных в этой сфере в 2014 году. Так, в рамках проекта «Переработка дашкесанской алунитовой руды новым способом» с руководством компании “DetAl Holding” было подписано соглашение о сотрудничестве; с ЗАО «Азербайджанский комплекс по производству стали» был подписан меморандум о сотрудничестве, имеющий большую значимость с точки зрения применения научно-инновационных новшеств в металлургической промышленности. Также в области научно-инновационного потенциала большое значение имеет производство и упаковка в Опытно-промышленном заводе смазочных масел «Солидол» и «Нигрол», являющихся брендами академии, и прочей продукции.
На пресс-конференции также были затронуты такие важные вопросы, как открытие новых зданий Центральной Научной Библиотеки и Научного Центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» НАНА, создание новых институтов, проведение в 2015 году академией совместно с Министерством Образования Олимпиады по химии среди школьников Баку и Сумгаита, презентация работ по первичному проектированию «Археологического парка Гейтепе», проведение выборов действительных членов и членов-корреспондентов НАНА.
В то же время, показателем успешной политики академии считается начало осуществления ряда мероприятий, направленных на массовую пропаганду и популяризацию науки в регионах, награждение отличившихся ученых именными наградами НАНА, социальную защиту ученых, организацию в Академии ступени магистратуры, признание важных исследований отечественных ученых за рубежом, организацию или участие академии на международных мероприятиях.
На пресс-конференции Акиф Ализаде подчеркнул, что значимыми событиями прошлого года являются «Бакинский Фестиваль Науки – 2014», впервые проведенный на Южной Кавказе, и Первый съезд ученых Азербайджана, который собрал вокруг себя представителей научных учреждений, функционирующих в государственном, деловом и гражданском секторах республики.