“Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının yeni nömrəsi işıq üzü görüb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” elmi jurnalının 2020-ci il üzrə ikinci nömrəsi nəşr olunub.
Jurnalın bu nömrəsi AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi-Dədə Qorqud”da Qazan xan və Uruz silsiləsi” məqaləsi ilə açılır. Nəşr “Azərbaycan ədəbiyyatı”, “Mətbuat tarixi”, “Ədəbi tənqid”, “Folklorşünaslıq”, “Yubileylər” və “Xronika-2020” rubrikalarından ibarətdir.
Jurnalın beynəlxalq redaksiya heyətinə Türkiyə, Özbəkistan, Fransa, Gürcüstan, Tatarıstan (Rusiya Federasiyası), Hindistan, Polşa və Monqolustanın alimləri daxildir. Elmi-nəzəri jurnalda məqalələr Azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində dərc edilir.
Qeyd edək ki, 1946-2019-cu illərdə “Ədəbiyyat məcmuəsi” adı ilə çap olunan jurnal 2019-cu il mayın 30-da Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınıb. Jurnal Azərbaycan ədəbiyyatını və onun tarixi inkişaf mərhələlərini araşdıran, bu mövzuda müasir və aktual tədqiqat işlərinin nəşrini həyata keçirən elmi-nəzəri nəşrdir. Elmi jurnalın baş redaktoru akademik İsa Həbibbəyli, məsul katibi dosent Aygün Bağırlı, məsul redaktoru Mehparə Axundova, nəşriyyat redaktoru Töhfə Talıbovadır.
Jurnal Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi elmi nəşrlərin siyahısına daxildir.

A new issue of the "Azerbaijan Literary Studies" journal has been published
The second issue of the scientific journal "Azerbaijan Literary Studies" of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS for 2020 has been published.
This issue of the opens with the article of the vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli "Kazan khan and Uruz series in “Kitabi - Dede Gorgud”. The publication consists of the sections "Azerbaijani literature", "History of the press", "Literary criticism", "Folklore", "Anniversaries" and "Chronicle-2020".
The international editorial staff of the journal includes scientists from Turkey, Uzbekistan, France, Georgia, Tatarstan (Russian Federation), India, Poland and Mongolia. Articles in the scientific-theoretical journal are published in Azerbaijani, Russian, English and Turkish languages.
The journal is included in the list of scientific publications recommended by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.