AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İdris Axundzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Yubiley tədbirini giriş sözü ilə Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Mahmud Abdullayev açaraq görkəmli alimin şərəfli ömür yolu və çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Sonra institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov “AMEA-nın müxbir üzvü İdris Axundzadənin elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, İ.Axundzadə 1914-cü ildə Tovuz rayonunda ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1930-cu ildə Zaqatala Kənd Təsərrüfatı Texnikumunu, daha sonra Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu bitirmişdir. 1939-1942-ci illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda baş müəllim, dosent və Subtropik bitkilər kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmış, 1942-ci ildə Kənd Təsərrüfatı Komissarlığının Ali Məktəblər, Texnikumlar və Elmi-Tədqiqat Müəssisələri İdarəsinin rəisi, 1944-cü ildə isə Çoxillik Bitkilərin Azərbaycan Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (indiki Elmi Tədqiqat Bağçılıq və Subtropik Bitkilər İnstitutu) direktoru təyin edilmişdir. 1956-1961-ci illərdə alim Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Genetika və Seleksiya İnstitutunda direktor, 1956-1987-ci illərdə şöbə müdiri vəzifələrində çalışmışdır.
Qeyd edilib ki, alim 1965-ci ildə biologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini, 1966-cı ildə professor elmi adını almışdır. Onun tərəfindən 1 cırtdan alma, 1 innab, 2 feyxoa, 4 nar sortu yaradılmışdır. 200 elmi məqalə, 6 monoqrafiya, 1 dərslik və aqronomlar üçün 3 məsləhət kitabçasının müəllifidir. Elmi, pedaqoji, ictimai fəaliyyəti sahəsindəki xidmətlərinə görə İ.Axundzadə Qırmızı Əmək Bayrağı ordeni, 5 medal, Özbəkistan SSR-in və Əfqanıstanın fəxri fərmanları, həmçinin Əfqanıstanın ali “Ulduz ordeni”nə layiq görülmüşdür.
Tədbirdə Bağçılıq və Subtropik Bitkilər ET İnstitutunun Seleksiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Sadıqov, AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, professor Fərman Quliyev, BDU-nun Genetika və Darvinizm kafedrasının müdiri, professor Rauf Quliyev, Azərbaycan Elmi Tədqiqat İpəkçilik İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Allahverdi Seyidov, AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tubuxanım Qasımzadə və başqaları çıxış edərək, bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar, yubilyarla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda çıxış edən İ.M.Axundzadənin qızı, BDU-nun müəllimi Aelita Axundova atasının xatirəsinə göstərilən diqqətə görə AMEA Rəyasət Heyəti, Aqrar Elmlər Bölməsi və GEİ-nin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

Deputy of academician-secretary of ANAS Department of Agrarian Sciences corresponding member Mahmud Abdullayev opened the event, informed about scientist’s honorable way of life and varied activity.
Later on, director of the institute corresponding member of ANAS Zeynal Akperov delivered lecture “On the corresponding member of ANAS Idris Akhundzadeh’s scientific-organizing activity”. I. Akhundzadeh was born in a noble family in 1914, Tovuz region. Graduated from Agriculture College in 1930, then Azerbaijan Institute of Agriculture. Worked as a head educator, senior lecturer and chair of the Department of subtropical plants at the Institute of Agriculture in 1939-1942, head of High Commissioner for Agriculture Schools, colleges and research institutions department in 1942, was appointed director of Azerbaijan Perennial Plants of the Scientific -Research Institute (currently, Research Institute of Horticulture and Subtropical Crops) in 1944. In the 1956-1961, became director of the Institute of Genetics and Selection of ANAS, worked as a head of the department in the years of 1956-1987.
Noted that, scientist gained academic degree of Dr. Biology in 1965 and became a professor in 1966. He has created dwarf apple, innab, 2 pineapple, and 4 pomegranate varieties. He authored for 200 scientific articles, 6 monographs, manual and 3 handbooks for agronomists. He was awarded with Red Banner of Labor for merits in research, teaching, and social activities, 5 medals, Uzbek SSR and Afghanistan certificates of honor as well as “Highest Star” order of Afghanistan, he noted.
Head of the Institute of Horticulture and Subtropical Crops PhD in agrarian sciences Aladdin Sadigov, director of ANAS Lankaran Regional Scientific Center, prof. Farman Guliyev, head chair of Genetics and Darwinism in BSU prof. Rauf Guliyev, director of Azerbaijan Institute of Sericulture Dr. Agrarian sciences Allahverdi Seyidov, scientific secretary of ANAS Department of Agrarian Sciences PhD in biology Tubukhanum Gasimzadeh and others highlighted the importance of these events and shared their memories.