Fevralın 24-də AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirildi.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov 1992-ci ilin fevralında Xocalıda baş vermiş dəhşətli hadisələrdən danışdı, bu faciəni bəşər tarixində insanlığa qarşı törədilmiş soyqırımı aktı olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu faciəyə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymət ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən verilmişdir. Ulu öndər Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi soyqırımı və terror siyasətinin mahiyyətini, habelə ərazilərimizin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalından sonra Dağlıq Qarabağın terrorizm mənbəyinə çevrilməsi və digər faktların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasını xarici siyasətdə mühüm vəzifələrdən biri kimi müəyyənləşdirmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi “Xocalı soyqırımı günü haqqında” qərar qəbul etmiş, BMT-yə, dünya dövlətlərinə bu qətliamın gerçək mahiyyətini açıqlayaraq, beynəlxalq ictimaiyyəti erməni terrorizminə qarşı təsirli tədbirlər görməyə çağırmışdır.
F.Salmanov qeyd etdi ki, bu gün artıq dünyanın bir çox ölkələrində erməni millətçilərinin törətdikləri soyqırımı aktı tanınır, faciə ilə bağlı təbliğat xarakterli tədbirlər təşkil olunur.
Diqqətə çatdırıldı ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” Beynəlxalq təbliğat və məlumatlandırma kampaniyası bu soyqırımının təkcə xalqımıza qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönələn ən ağır cinayətlərdən biri kimi tanıdılması baxımından mühüm işlər həyata keçirir.
Ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən faciənin bütün dünyada soyqırımı aktı kimi tanıdılması istiqamətində aparılan işlərə böyük dəstək verildiyini bildirən Şura sədri qeyd etdi ki, bütün bunlar gənclərimizdə mübarizlik əzmini, vətənpərvərlik hissini daha da gücləndirir. Sevindirici haldır ki, gənclər bu işdə fəallıq nümayiş etdirərək dövlətimizin apardığı siyasəti dəstəkləyir, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada təbliği istiqamətində mühüm əhəmiyyət daşıyan tədbirlər təşkil edirlər.
Qeyd edildi ki, Azərbaycan gəncləri bəşəriyyətə qarşı amansız cinayət olan Xocalı soyqırımını heç vaxt unutmamalı, ədalət bərpa olunanadək bu vəhşiliyin dünyaya bəyan edilməsi uğrunda mübarizə aparmalıdırlar.
Sonra AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun Milli təhlükəsizlik və erməni araşdırmaları şöbəsinin böyük elmi işçisi Esmira Orucova, Tarix İnstitutunun Azərbaycan diasporu şöbəsinin əməkdaşı Raisə Cəfərova, Bakı Pedaqoji Kadrların İxtisasartırma və Yenidənhazırlanma İnstitutunun Təbiət elmləri kafedrasının mudiri, dosent Yusif Alıyev, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Bağırova və başqaları çıxış edərək, Xocalı soyqırımı kimi cinayətlərin cəzasız qalmamasının zəruriliyini vurğuladılar.

Советом молодых ученых и специалистов НАНА была почтена память жертв трагедии Ходжалы
24 февраля 2015 года в главном здании НАНА при организации Совета молодых ученых и специалистов НАНА прошло памятное мероприятие, посвященное 23-летней годовщине Ходжалинского геноцида.
Мероприятие вступительным словом открыл председатель совета, доктор философии по физике Фамин Салманов, который рассказал о трагических событиях, произошедших в феврале 1992 года в Ходжалы, и отметил, что эта трагедия была актом геноцида, совершенным против всего человечества. Было подчеркнуто, что впервые этому событию была придана политико-правовая оценка общенациональным лидером нашего народа Гейдаром Алиевым. Общенациональный лидер определил как одну из важных задач внешней политики доведение до мировой общественности реалий и фактов о сути политики геноцида и террора, осуществляемого Арменией против Азербайджана, а также о превращении Нагорного Карабаха в источник терроризма после оккупации наших территорий военными формированиями Армении. По инициативе Г.Алиева 24 февраля 1994 года Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял постановление «О дне Ходжалинского геноцида», открыв ООН и государствам мира суть этой резни, призвал международное сообщество принять эффективные меры против армянского терроризма. Ф.Салманов отметил, что сегодня многим странам мира известен акт геноцида, совершенного армянскими националистами, и в связи с трагедией проводится ряд мероприятий пропагандистского характера. Было отмечено, что в рамках международной пропагандистской и информационной кампании «Справедливость для Ходжалы», реализуемой по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, были осуществлены важные мероприятия относительно признания этого геноцида как тяжкого преступления, направленно не только против нашего народа, но и против всего человечества. Рассказав о политике Президента страны Ильхама Алиев, направленной на признание в международном сообществе Ходжалинской трагедии как акта геноцида, председатель совета отметил, что все это укрепляет у нашей молодежи чувство патриотизма и боевую настойчивость.
Затем выступили старший научный сотрудник Отдела национальной безопасности и армянских исследований Института по правам человека НАНА Эсмира Оруджева, сотрудник Отдела азербайджанской диаспоры Института истории Раиса Джафарова, заведующий кафедрой естественных наук Института повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров Баку, доцент Юсиф Алыева, сотрудник Институт литературы, доктор философии по филологии Айгюн Багирова, которые подчеркнули, что винтовки преступления, совершенного в Ходжалы, не должны оставаться безнаказанными.