Martın 11-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti v.i.e, akademik Arif Həşimov, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Cəmil Əliyev, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə iclasda akademik Arif Həşimov AMEA-nın müxbir üzvləri Səlimə Mehdiyevaya 80 və Tofiq Məmmədova 65 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
Yığıncaqda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ 27 mart – “Elm günü” haqqında olub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov bildirib ki, ölkə başçısının 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı əsasında Azərbaycan Elmlər Akademiyasının təsis edildiyi 27 mart tarixi respublikada elmi fəaliyyətlə məşğul olanların peşə bayramı – “Elm günü” olaraq müəyyən edilib. Akademikin sözlərinə görə, “Elm günü”nün təsis edilməsi Prezident İlham Əliyevin elmə göstərdiyi müstəsna qayğının və Azərbaycan aliminə verdiyi yüksək dəyərin təzahürüdür.
“1945-ci ilin martında təsis edilən Elmlər Akademiyası Azərbaycan xalqının intellektual potensialının formalaşdırılmasında, elmin dövrün tələblərindən irəli gələn strateji istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, fundamental və tətbiqi elm sahələrinin inkişafında xüsusi xidmətlər həyata keçirib. Ümummilli lider Heydər Əliyev Akademiyanı “Azərbaycan xalqının milli sərvəti” adlandırıb. Belə yüksək dəyər ona görədir ki, bu elm məbədindən yayılan mənəvi-intellektual enerji uzun onillər boyu bütövlükdə milli mədəniyyətimizi stimullaşdırıb. Müasir Azərbaycan mədəniyyətinin, milli dövlətçilik və azərbaycançılıq məfkurəsinin formalaşması, milli ziyalı elitasının yetişdirilməsi son onilliklərdə həm də məhz Akademiyanın fəaliyyəti nəticəsində mümkün olub. Xüsusən ötən əsrin 70-80-cı illərində Azərbaycanda yaranan nüfuzlu elmi məktəblər yalnız keçmiş SSRİ miqyasında deyil, dünya miqyasında elmi proseslərin inkişafına təkan verib. Hazırda bir tərəfdən dünyanın yeni reallıqları ilə şərtlənən qlobal çağırışlara, digər tərəfdən Azərbaycanın tarixi Zəfərindən sonra bölgədə və ölkədə yaranmış yeni reallıqlara uyğun olaraq Azərbaycan elmi, onun əsas aparıcı mərkəzi olan AMEA öz inkişafını davam etdirməkdədir. Akademiyanın yaxın perspektivdəki hədəfi Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və ölkənin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak etməkdir”, - deyə akademik Arif Həşimov qeyd edib.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyəti elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsi baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq, AMEA-nın “Elm günü”nə həsr olunmuş Tədbirlər planını təsdiq edib. Nəzərdə tutulan tədbirlərin mart-aprel aylarında icrası məqsədəuyğun hesab olunub.
Daha sonra iclasda AMEA-nın Rəyasət Heyəti Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu və AMEA-nın “Təcrübə-Sənaye Zavodu” MMC-nin “Xüsusi təyinatlı sürtkü yağlarının yaradılması və istehsalının təşkili” adlı elmi işinin xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alaraq, 2022-ci il üçün texnika sahəsi üzrə Azərbaycan Respublikasının “Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatı”na təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.
Akademik Arif Həşimov, həmçinin Rusiya Federasiyasının Dubna şəhərində yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutuna üzvlüklə bağlı da məlumat verib.
Daha sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək ölkə başçısının “Görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2021-il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası haqqında danışıb. Akademikin sözlərinə görə, Sərəncamda AMEA və AR Təhsil Nazirliyinə görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinə dair Tədbirlər planının birlikdə hazırlanaraq həyata keçirilməsi tapşırılıb. O qeyd edib ki, 5 fevral 2021-ci il tarixində AMEA-nın Rəyasət Heyəti və AR Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə qərarı ilə professor Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Tədbirlər planı təsdiq olunub.
Tədbirlər planında nəzərdə tutulan 21 bənd üzrə bir sıra elmi, elmi-təşkilati, elmi-pedaqoji, innovativ və populyarlaşdırma sahəsində işlərin müvafiq olaraq, AMEA və AR Təhsil Nazirliyinin məsul qurumları tərəfindən icra edildiyini deyən akademik Rasim Əliquliyev bütövlükdə görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin elmi irsinin araşdırılması, tətbiqi və təbliği istiqamətində mühüm addımların atıldığını, görülən işlər haqqında birgə hesabatın hazırlandığını söyləyib.
O cümlədən AMEA-nın elmi müəssisələrinin “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalında iştirakı haqqında məlumat verən AMEA-nın vitse-prezidenti festivalın 26-29 may 2022-ci il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcəyini bildirib. Akademik Rasim Əliquliyev festivalın Türkiyə və Azərbaycan arasında bütün sahələrdə mövcud olan yüksək əməkdaşlıq münasibətlərinin növbəti təzahürü olduğunu, qardaş ölkənin məsul qurumlarının böyük dəstəyi ilə təşkil ediləcək festivalın ən son trend və texnologiyalar ilə tanış olmaq imkanı yaratdığını vurğulayıb. Festivalda AMEA-nın pavilyonu üçün müvafiq sahənin ayrıldığını deyən akademik Rasim Əliquliyev Akademiyanın elmi müəssisələrinin “Teknofest”də yaxından iştirakının zəruriliyinə toxunub.
Akademik Arif Həşimov öz növbəsində “Teknofest Azərbaycan” festivalında AMEA-nın yüksək səviyyədə iştirakı və elmi nailiyyətlərin sərgilənməsi ilə bağlı tapşırıqlarını verib.
İclasda, o cümlədən UNESCO-nun Bioetika, Elm və Texnologiyaların etikası üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin yeni tərkibinin təsdiqlənməsi məsələsinə baxılıb. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova mövzu ilə bağlı çıxış edərək bildirib ki, 1999-cu ildən Akademiyanın Rəyasət Heyətinin UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası ilə birlikdə təsis etdiyi UNESCO-nun Bioetika, elm və texnologiyaların etikası üzrə Azərbaycan Milli Komitəsi fəaliyyət göstərir. Onun sözlərinə görə, son illərdə bəzi üzvlərin vəfat etməsi və yaxud müxtəlif səbəblərdən öz fəaliyyətlərini dayandırması ilə əlaqədar Milli Komitənin tərkibində dəyişiklik edilməsi zərurəti yaranıb.
Qeyd olunanlarla bağlı AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin vəsatətini nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən UNESCO-nun Bioetika, elm və texnologiyaların etikası üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin yeni tərkibi təsdiqlənib.
Bundan əlavə, akademik Şahin Mustafayevin 60, AMEA-nın müxbir üzvləri Vaqif Quliyevin 65, Oqtay Səmədov, Novruz Quliyev və Səlahəddin Xəlilovun 70, Cəfər Qiyasinin 80 illik, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Rövşən Xəlilovun və riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Tamilla Həsənovanın isə 70 illik yubileyləri haqqında qərarlar qəbul edilib.
Həmçinin Fizika İnstitutunun, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun yeni strukturu, eləcə də Fizika İnstitutunun və Botanika İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib.
Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Validə Həsənova AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Şəlalə Hüseynova isə Neft və Qaz İnstitutunun elmi katibi vəzifəsinə təyin ediliblər.
Eyni zamanda iclasda Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Gülər Həsənli, Fizika İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Nurlanə Baliyeva doktoranturadan, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantları Sənubər Qasımova və Ülkər Mehdiyeva isə dissertanturadan öz ərizələri əsasında azad ediliblər. Həmçinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə əyani doktorantı Günay Ağayeva qiyabi doktoranturaya keçirilib, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əyani doktorantı Bəyaz Bağırzadəyə isə möhlət verilib.
Sonda akademik Arif Həşimov çıxış edərək AMEA Rəyasət Heyətinin üzvlərini və Akademiyanın əməkdaşlarını qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

On March 11, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
The meeting was attended by the Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov, other members of the Presidium, academicians - İsa Habibbeyli, Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Jamil Aliyev, Govhar Bakhshalieva, Fikret Aliyev, Adil Garibov and related persons.
Opening the event, academician Arif Hashimov informed about the agenda of the meeting.
At the meeting, academician Arif Hashimov presented ANAS Honorary Diplomas to corresponding members of ANAS Salima Mehdiyeva on the occasion of their 80th and 65th anniversaries to Tofig Mammadov.
The first issue discussed at the meeting was on March 27 – “Science Day”. Speaking on the topic, academician Arif Hashimov said that on April 9, 2018, the date of the establishment of the Azerbaijan Academy of Sciences on March 27 was defined as the professional holiday of those engaged in scientific activities in the republic-the “Science Day”. According to the academician, the establishment of the “Science Day” is a manifestation of President Ilham Aliyev's exceptional care for science and his high value to the Azerbaijani scientist.
“The Academy of Sciences, established in March 1945, has done special services in the formation of the intellectual potential of the Azerbaijani people, in determining the strategic directions of science arising from the requirements of the era, in the development of fundamental and Applied Science. National leader Heydar Aliyev called the Academy “National wealth of the Azerbaijani people”. Such a high value is due to the fact that the spiritual and intellectual energy emitted by this science temple for decades stimulated our national culture as a whole. The formation of the modern culture of Azerbaijan, the ideology of national statehood and azerbaijanism, the cultivation of the national intellectual elite have been possible in recent decades as a result of the activity of the Academy. In particular, the prestigious scientific schools established in Azerbaijan in the 70-80s of the last century gave impetus to the development of scientific processes not only on the scale of the former USSR, but also on a global scale. Currently, on the one hand, in accordance with the global challenges caused by the new realities of the world, on the other hand, in accordance with the new realities in the region and the country after the historic victory of Azerbaijan, Azerbaijan science, its main leading center, ANAS, continues its development. The Academy's goal in the near future is to take an active part in the implementation of the state policy determined by President Ilham Aliyev and aimed at the comprehensive development of the country”, said Arif Hashimov.
After discussions, the Presidium of ANAS, taking into account the importance of scientific activity in terms of strengthening the authority in society, popularization of science, evaluation of scientists work, their promotion to new scientific achievements and successes, approved the action plan dedicated to the “Science Day” of ANAS. The implementation of the planned activities in March-April was considered appropriate.
Then the Presidium of ANAS was elected at the meeting considering the special importance of the scientific work “Creation and organization of production of lubricants for special purposes” of the Institute of Additive Chemistry named after A.Guliyev and the Experimental and Industrial Plant LLC of ANAS, it was decided to award the “State Prize of the Republic of Azerbaijan for science, technology, architecture, culture and literature” for 2022.
Academician Arif Hashimov also informed about the membership of the Joint Institute for Nuclear Research in Dubna, Russian Federation.
Then, at the meeting, Vice-President of ANAS, academician Rasim Alguliev spoke about the implementation of the tasks arising from the order of the head of state “On the celebration of the 100th anniversary of prominent scientist Lutfi Zadeh” dated January 25, 2021. According to the academician, the decree instructed ANAS and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan to jointly prepare and implement an action plan on the 100th anniversary of the outstanding scientist Lutfi Zadeh. He noted that on February 5, 2021, by the joint decision of the Presidium of ANAS and the Collegium of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the action plan on the celebration of the 100th anniversary of Professor Lutfi Zadeh was approved.
Noting that a number of scientific, scientific-organizational, scientific-pedagogical, innovative and popularization works on 21 items provided for in the action plan are carried out respectively by the responsible structures of ANAS and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, academician Rasim Alguliyev noted that, in general, important steps are being taken towards the study, application and promotion of the scientific heritage of a prominent scientist Lutfi Zadeh, a joint report on the work done has been prepared.
Providing information about the participation of scientific institutions of ANAS in the “TEKNOFEST Azerbaijan” Aviation, Space and Technology festival, vice-president of ANAS said that the festival will be held on may 26-29, 2022 in Baku. Academician Rasim Alguliev stressed that the festival is another manifestation of high cooperation between Turkey and Azerbaijan in all areas and the festival, which will be organized with the support of the responsible institutions of the fraternal country, gives an opportunity to get acquainted with the latest trends and technologies. Academician Rasim Alguliev said that the relevant area for the pavilion of ANAS was allocated at the festival and touched upon the necessity of close participation of scientific institutions of the Academy in “TEKNOFEST”.
Academician Arif Hashimov gave instructions on the high-level participation of ANAS in the festival “TEKNOFEST Azerbaijan” and the exhibition of scientific achievements.
The meeting also considered the issue of approving the new composition of the UNESCO National Committee on Bioethics, Science and Technology ethics of Azerbaijan. Speaking on the topic, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova said that since 1999, the Azerbaijan National Committee on Bioethics, Science and Technology ethics of UNESCO has been operating, established by the Presidium of the Academy together with the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO. According to him, in recent years there has been a need to make changes in the composition of the National Committee in connection with the death of some members or the suspension of their activities for various reasons.
Taking into account the petition of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, the Presidium approved the new composition of the UNESCO National Committee on Bioethics, Science and Technology ethics of Azerbaijan.
In addition, decisions were made on the 60th anniversary of academician Shahin Mustafayev, 65th anniversary of corresponding members of ANAS Vagif Guliyev, 70th anniversary of Ogtay Samadov, Novruz Guliyev and Salahaddin Khalilov, 80th anniversary of Jafar Giyasi, 70th anniversary of Doctor of physical and Mathematical Sciences Rovshan Khalilov and PhD in mathematics Tamilla Hasanova.
The new structure of the Institute of Physics, The Institute of control systems and the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology, as well as the new composition of the Scientific Council of the Institute of Physics and the Institute of Botany were approved.
By the relevant decisions of the Presidium, PhD in philology Valida Hasanova was appointed to the position of Scientific Secretary of the Huseyn Javid House-Museum of ANAS, PhD in Earth Sciences Shalala Huseynova-Institute of Oil and Gas.
At the same time, PhD students of the Institute of Architecture and Art Gular Hasanli, PhD students of the Institute of Physics Nurlana Baliyeva were released from doctoral studies, PhD students of the National Museum of History of Azerbaijan Sanubar Gasimova and Ulker Mehdiyeva were released on the basis of their applications. And colleges of learning stultified, full-time PhD student of the Institute of Chemistry of Additives named after A.Guliyev Gunay Agayeva has taken part-time doctoral studies, the doctoral student of the Institute of Control Systems Bayaz Bagirzade was granted respite.
In conclusion, academician Arif Hashimov congratulated the members of the Presidium of ANAS and employees of the Academy on the upcoming Novruz holiday and wished them success in their scientific activities.