Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunda (EİF) Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – TÜBİTAK) Kosmos Texnologiyaları Araşdırma İnstitutunun (Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü - TÜBİTAK UZAY) təmsilçiləri ilə ikitərəfli birgə iclas keçirilib.
İclasda EİF və TÜBİTAK UZAY haqqında ətraflı məlumat verilib, hər iki qurum arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, Elmin İnkişafı Fondu Azərbaycan üçün kosmos tədqiqatları sahəsində kadr hazırlığı məsələsinə xüsusi diqqət yetirir. Bu məqsədlə artıq EİF-in “Mobillik qrantı” hesabına bir gənc mütəxəssis bu ilin əvvəlində TÜBİTAK UZAY-da 1 aylıq təcrübə keçib. Bu ənənənin gələcəkdə də davam etdirilməsi qərara alınıb. Digər məsələ isə kosmos və astronomiya tədqiqatları sahəsində Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin birgə fundamental-tətbiqi layihələrinin dəstəklənməsi barədə razılıq əldə edilməsi olub. Tərəflər birgə elmi tədbirlərin keçirilməsi barədə də razılığa gəliblər.
20 may tarixində isə “AzərKosmos” ASC-də Elmin İnkişafı Fondu və TÜBİTAK UZAY daxil olmaqla üçtərəfli iclas keçiriləcək.
Yaxın günlərdə Elmin İnkişafı Fondu ilə TÜBİTAK arasında elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq üzrə Beynəlxalq Saziş imzalanacaq.
Regionun nüfuzlu qurumlarından biri olan TÜBİTAK 1963-cü ildə yaradılıb və Türkiyədə təbiət elmləri sahəsində fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatları dəstəkləmək və xüsusilə də gənc alim və mütəxəssisləri bu tədqiqatlara cəlb etmək funksiyalarını yerinə yetirir. TÜBİTAK nəzdində Marmara Tədqiqat Mərkəzi, Çukurova Müasir Əkinçilik Texnologiyaları Tədqiqat İnstitutu, Müdafiə Sənayesi Tədqiqat və İşləmə İnstitutu, Türkiyə Sənaye İdarəetmə İnstitutu, TEKSEB və Texnopark, Fundamental Elmlər Tədqiqat İnstitutu, Milli Elektronik və Kriptoloji Tədqiqat İnstitutu, Milli Metrologiya İnstitutu, Kosmos Texnologiyaları Araşdırma İnstitutu (TÜBİTAK UZAY) fəaliyyət göstərir.
Bu gün TÜBİTAK UZAY 12 müxtəlif tədqiqat qrupuna, ən son texnoloji vasitələrə, modern təchizata və yüksək səviyyəli alim və mühəndis heyətinə malik olmaqla Türkiyə daxilində və regional layihələrdə, həmçinin NATO, EUREKA və Dünya Bankı kimi təşkilatlarla əlaqəli bir çox beynəlxalq araşdırma layihələrində uğurla iştirak edir.

Science Development Foundation (SDF) held meeting on bilateral cooperation with envoys of Space Technologies Research Institute of the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK).
In the meeting were provided information on SDF and TÜBİTAK Space, collaboration issues were scheduled. Noted that, Science Development Foundation is keen to focus on staff training in the sphere of spatial researches, so at the beginning of the year, a young scientist was sent to TÜBİTAK Space to be probated on the account of “Mobility grant” of SDF. It was decided to continue this tradition in the future. Another issue was to be agreed in the space and astronomy research with scientists from Azerbaijan and Turkey on the promotion of fundamental and applied projects.
On May 20, "AzerSpace" OJSC will hold trilateral meeting joint with Science Development Foundation and TÜBİTAK Space.
International Agreement on cooperation in science and technology will be signed between Science Development Foundation and TÜBITAK Space in recent days.
Being one of the prestigious agencies of the region, TÜBİTAK’s primary tasks are supporting basic and applied academic research and encouraging careers in science by providing incentives to young researchers, in particular to those working in natural sciences. TÜBİTAK embraces Marmara Research Center, Chukurova Modern Agricultural Technology Research Institute, Defense Industry Research and Operational Institute, Turkey Management Industrial Institute, TEKSEB and Techno Park, Fundamental Sciences Research Institute, National Electronics and Cryptology Research Institute, National Institute of Metrology, and Space Technologies Research Institute.
Today, TÜBİTAK Space with 12 different research groups, latest technological tools, modern equipment and staff of high-level scientists and engineers, successfully participates in many international research projects in Turkey and regional projects as well as projects of global studies via NATO, EUREKA and World Bank.