Mayın 11-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Yer və Kimya Elmləri bölmələrinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, görüşün keçirilməsində məqsəd mövcud problemləri dinləmək və onların həll yollarını müəyyənləşdirmək, eləcə də Akademiyanın hazırki potensialından istifadə etməklə Azərbaycan elminin inkişaf dinamikasını təmin etmək, həmçinin gələcək fəaliyyət planını və istiqamətləri müzakirə etməkdir.
Akademiyanın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağında yekun qərar layihəsinin qəbul olunduğunu və sözügedən sənəddə elmi bölmələrə müəyyən tapşırıqların verildiyini xatırladan akademik Arif Həşimov Yer və Kimya Elmləri bölmələrinin AMEA-nın əsas aparıcı sütunlarından olduğunu deyib.
Akademik Arif Həşimov tədbirdə səsləndiriləcək təkliflərin önəmli olduğunu, digər bölmələrin üzvləri ilə də keçiriləcək görüşlərdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında verilmiş təkliflər əsasında müvafiq qərarın qəbul ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra tədbirdə çıxış edən Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Abel Məhərrəmov ötən əsrin ortalarından etibarən AMEA-nın Yer və Kimya Elmləri bölmələrində aparılan tədqiqatların respublikamızın iqtisadiyyatının formalaşmasına mühüm töhfələr verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, neftin çıxarılması və emalı ilə bağlı işlərin həyata keçirilməsində Yer Elmləri Bölməsinin, onlardan kimyəvi məhsulların alınmasında isə Kimya Elmləri Bölməsinin alimlərinin xüsusi rolu olub.
Azərbaycan elminin inkişaf dinamikasının təmin edilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşən akademik Abel Məhərrəmov gənclərə məqalələrin çapına görə stimullaşdırıcı mükafatın verilməsi, AR Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən verilən qrant layihələrinin elmi məktəbləri olan sahələrə ayrılması, elmin inkişafı istiqamətində xüsusi proqramların maliyyələşdirilməsi, eləcə də ölkələrarası elmi məktəblərin sintezində aparıcı sahələr üzrə birgə tədqiqatların aparılmasına dair təkliflərini səsləndirib.
Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Vaqif Fərzəliyev isə elmi tədqiqatların istehsalata tətbiqi məqsədilə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının daha da inkişaf etdirilməsi, gənc kadrların hazırlanması, onların prioritet istiqamətlər üzrə xaricdə təcrübə keçməyə göndərilməsi və sosial problemlərlə bağlı təkliflərini iclas iştirakçılarına təqdim edib.
Görüşdə, həmçinin Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Vaqif Abbasov çıxış edərək Akademiyaya ayrılan maliyyənin artırılması, qrant layihələrinin koordinasiyasının təşkili və Qarabağda aparılan tədqiqat işlərində AMEA-nın yaxından iştirakı ilə bağlı təkliflərini verib.
Tədbirin əhəmiyyətinə toxunan Yer Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Akif Əlizadə isə belə görüşlərin Akademiyanın gələcək fəaliyyət proqramını müəyyənləşdirmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib. Elmlə təhsilin inteqrasiyasının vacib məsələlərdən olduğunu deyən A.Əlizadə alimlərin ali təhsil müəssisələrində fəaliyyətinin gələcək elmi kadrların seçilməsinə, onların AMEA-ya dəvət edilməsinə töhfə verəcəyini bildirib. Həmçinin vurğulayıb ki, Akademiyanın özünün universitetinin yaradılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və bu baş vermədən yeni elmi məktəblərin formalaşması çox çətin olacaq. Onun sözlərinə görə, AMEA-da tam təhsilin təşkili müasir istiqamətlər üzrə kadrların hazırlanması işinə mühüm töhfə verəcək.
Bu gün bir çox gənc kadrların xarici dil bilmədiklərini diqqətə çatdıran akademik Akif Əlizadə bunun ciddi problem olduğunu və gənc kadrların yüksəkixtisaslı mütəxəssis kimi yetişmələrinə əngəl törətdiyini deyib.
Bundan əlavə, biznes mühiti ilə əlaqəsiz inkişaf etməyin qeyri-mümkün olduğunu vurğulayıb, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının Akademiyanın gələcəyi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov isə çıxışında diqqəti elmi müəssisə və təşkilatlarda aparılan tədqiqatların səviyyəsinin artırılmasına çəkib. Bildirib ki, bu gün əhəmiyyətli tədqiqatların aparılması üçün müasir standartlara cavab verən avadanlıqlara, eləcə də eksperimental araşdırmalar üçün bir sıra çətin tapılan kimyəvi maddələrə ehtiyac var. O, həmçinin mövcud avadanlıqların təmiri ilə bağlı problemləri də dilə gətirib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov səsləndirilən təkliflərə münasibətini bildirib. Son illərdə Akademiyada müasir elmi istiqamətlər üzrə önəmli tədqiqatların aparıldığını deyən A.Həşimov bu gün AMEA-nın kadr potensialının qorunması işinə diqqətin artırıldığını, gənclərin dünyanın aparıcı elmi mərkəzlərində təcrübəyə göndərildiklərini söyləyib. O, həmçinin bu istiqamətdə Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Polşanın aidiyyəti qurumu ilə əlaqələrdən danışıb, səsləndirilən təkliflərin yazılı şəkildə Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını tövsiyə edib.

11-го мая и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с действительными членами и членами-корреспондентами отделений наук о Земле и химических наук НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что целью встречи является обсуждение существующих проблем и определение путей их решения, рассмотрение динамики развития отечественной науки с использованием нынешнего потенциала НАНА, а также плана дальнейших действий и сфер деятельности.
Напомнив, что 27 апреля 2022 года на Общем собрании НАНА был принят проект постановления собрания, согласно которому научным отделениям были даны соответствующие поручения, академик Ариф Гашимов отметил, что отделения наук о Земле и химических наук являются одними из основных ведущих сил НАНА.
И.о. президента Академии подчеркнул значение предложений, которые будут озвучены на мероприятии, и сообщил, что после встреч с членами других отделений на заседании Президиума НАНА будет принято соответствующее постановление, в котором найдут свое отражение все выдвинутые предложения.
Затем на мероприятии выступил член Отделения химических наук, академик Абель Магеррамов, который сообщил, что исследования, которые велись в отделениях наук о Земле и химических наук НАНА, начиная с середины прошлого века, внесли значимый вклад в формирование экономики республики. Академик отметил, что ученые Отделения наук о Земле сыграли особую роль в осуществлении мероприятий по добыче и переработке нефти, а ученые Отделения химических наук – в получении из нее различной продукции.
Поделившись своими мыслями об обеспечении динамики развития отечественной науки, академик Абель Магеррамов выдвинул свои предложения в связи с такими вопросами, как вручение молодым кадрам стимулирующих премий за публикацию статей, выделение грантов, предоставляемых Фондом развития науки Азербайджанской Республики, на проекты, реализуемые в сферах, которые имеют научные школы, финансирование специальных программ, нацеленных на развитие науки, а также проведение совместных исследований в сферах, занимающих ведущее место в синтезе научных школ между странами.
Далее свои предложения, связанные с применением результатов научных исследований в производстве, еще большим развитием Парка высоких технологий НАНА, подготовкой молодых кадров, их отправкой за рубеж для прохождения практики по приоритетным направлениям, а также с социальными проблемами, озвучил член Отделения химических наук, академик Вагиф Фарзалиев.
В ходе встречи также выступил член Отделения химических наук, академик Вагиф Аббасов, который озвучил свои предложения по таким вопросам, как увеличение объема выделяемых на финансирование НАНА средств, координирование грантовых проектов и активное участие НАНА в исследованиях, которые ведутся в Карабахе.
Говоря о значении мероприятия, член Отделения наук о Земле, академик Акиф Ализаде отметил, что подобные встречи играют важную роль с точки зрения определения программы дальнейшей деятельности НАНА. Сказав, что одной из важнейших задач является интеграция науки и образования, академик Акиф Ализаде добавил, что деятельность ученых в высших учебных заведениях внесет ощутимый вклад в отбор будущих научных кадров и их приглашение в НАНА. Также академик подчеркнул, что особое значение имеет создание в НАНА собственного университета, без чего будет сложно добиться формирования новых научных школ. По его словам, организация в Академии полного высшего образования внесет весомую лепту в подготовку кадров в современных областях науки.
Отметив, что сегодня многие молодые кадры не знают иностранных языков, академик Акиф Ализаде сообщил, что это является серьезной проблемой и препятствует их подготовке в качестве высококвалифицированных специалистов.
Помимо этого, ученый сообщил, что невозможно развиваться без тесного сотрудничества с бизнес-средой, и подчеркнул особое значение развития Парка высоких технологий НАНА для будущего Академии.
Затем в своем выступлении член Отделения химических наук, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов говорил о необходимости в повышении уровня исследований, проводимых в научных учреждениях и организациях. Отметив, что сегодня для проведения важных исследований необходимо наличие оборудования, отвечающего современным стандартам, а для проведения экспериментальных исследований – ряда химических веществ, которые трудно достать, ученый рассказал о проблемах, связанных с ремонтом оборудования и приборов, которые имеются в наличии.
В заключение выступил и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов. Говоря об озвученных предложениях, академик сообщил, что в последние годы в НАНА ведутся важные исследования в современных областях науки, возросло внимание сохранению в Академии кадрового потенциала, осуществляется отправка молодых кадров в ведущие научные центры мира для прохождения практики. Академик рассказал о сотрудничестве с Советом по научно-технологическим исследованиям Турции (ТЮБИТАК) и соответствующей организацией Польши, а также рекомендовал представить озвученные предложения в Президиум в письменном виде.