Mayın 11-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Yer və Kimya Elmləri bölmələrinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, görüşün keçirilməsində məqsəd mövcud problemləri dinləmək və onların həll yollarını müəyyənləşdirmək, eləcə də Akademiyanın hazırki potensialından istifadə etməklə Azərbaycan elminin inkişaf dinamikasını təmin etmək, həmçinin gələcək fəaliyyət planını və istiqamətləri müzakirə etməkdir.
Akademiyanın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağında yekun qərar layihəsinin qəbul olunduğunu və sözügedən sənəddə elmi bölmələrə müəyyən tapşırıqların verildiyini xatırladan akademik Arif Həşimov Yer və Kimya Elmləri bölmələrinin AMEA-nın əsas aparıcı sütunlarından olduğunu deyib.
Akademik Arif Həşimov tədbirdə səsləndiriləcək təkliflərin önəmli olduğunu, digər bölmələrin üzvləri ilə də keçiriləcək görüşlərdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında verilmiş təkliflər əsasında müvafiq qərarın qəbul ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra tədbirdə çıxış edən Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Abel Məhərrəmov ötən əsrin ortalarından etibarən AMEA-nın Yer və Kimya Elmləri bölmələrində aparılan tədqiqatların respublikamızın iqtisadiyyatının formalaşmasına mühüm töhfələr verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, neftin çıxarılması və emalı ilə bağlı işlərin həyata keçirilməsində Yer Elmləri Bölməsinin, onlardan kimyəvi məhsulların alınmasında isə Kimya Elmləri Bölməsinin alimlərinin xüsusi rolu olub.
Azərbaycan elminin inkişaf dinamikasının təmin edilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşən akademik Abel Məhərrəmov gənclərə məqalələrin çapına görə stimullaşdırıcı mükafatın verilməsi, AR Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən verilən qrant layihələrinin elmi məktəbləri olan sahələrə ayrılması, elmin inkişafı istiqamətində xüsusi proqramların maliyyələşdirilməsi, eləcə də ölkələrarası elmi məktəblərin sintezində aparıcı sahələr üzrə birgə tədqiqatların aparılmasına dair təkliflərini səsləndirib.
Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Vaqif Fərzəliyev isə elmi tədqiqatların istehsalata tətbiqi məqsədilə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının daha da inkişaf etdirilməsi, gənc kadrların hazırlanması, onların prioritet istiqamətlər üzrə xaricdə təcrübə keçməyə göndərilməsi və sosial problemlərlə bağlı təkliflərini iclas iştirakçılarına təqdim edib.
Görüşdə, həmçinin Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Vaqif Abbasov çıxış edərək Akademiyaya ayrılan maliyyənin artırılması, qrant layihələrinin koordinasiyasının təşkili və Qarabağda aparılan tədqiqat işlərində AMEA-nın yaxından iştirakı ilə bağlı təkliflərini verib.
Tədbirin əhəmiyyətinə toxunan Yer Elmləri Bölməsinin üzvü, akademik Akif Əlizadə isə belə görüşlərin Akademiyanın gələcək fəaliyyət proqramını müəyyənləşdirmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib. Elmlə təhsilin inteqrasiyasının vacib məsələlərdən olduğunu deyən A.Əlizadə alimlərin ali təhsil müəssisələrində fəaliyyətinin gələcək elmi kadrların seçilməsinə, onların AMEA-ya dəvət edilməsinə töhfə verəcəyini bildirib. Həmçinin vurğulayıb ki, Akademiyanın özünün universitetinin yaradılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və bu baş vermədən yeni elmi məktəblərin formalaşması çox çətin olacaq. Onun sözlərinə görə, AMEA-da tam təhsilin təşkili müasir istiqamətlər üzrə kadrların hazırlanması işinə mühüm töhfə verəcək.
Bu gün bir çox gənc kadrların xarici dil bilmədiklərini diqqətə çatdıran akademik Akif Əlizadə bunun ciddi problem olduğunu və gənc kadrların yüksəkixtisaslı mütəxəssis kimi yetişmələrinə əngəl törətdiyini deyib.
Bundan əlavə, biznes mühiti ilə əlaqəsiz inkişaf etməyin qeyri-mümkün olduğunu vurğulayıb, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının Akademiyanın gələcəyi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Kimya Elmləri Bölməsinin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov isə çıxışında diqqəti elmi müəssisə və təşkilatlarda aparılan tədqiqatların səviyyəsinin artırılmasına çəkib. Bildirib ki, bu gün əhəmiyyətli tədqiqatların aparılması üçün müasir standartlara cavab verən avadanlıqlara, eləcə də eksperimental araşdırmalar üçün bir sıra çətin tapılan kimyəvi maddələrə ehtiyac var. O, həmçinin mövcud avadanlıqların təmiri ilə bağlı problemləri də dilə gətirib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov səsləndirilən təkliflərə münasibətini bildirib. Son illərdə Akademiyada müasir elmi istiqamətlər üzrə önəmli tədqiqatların aparıldığını deyən A.Həşimov bu gün AMEA-nın kadr potensialının qorunması işinə diqqətin artırıldığını, gənclərin dünyanın aparıcı elmi mərkəzlərində təcrübəyə göndərildiklərini söyləyib. O, həmçinin bu istiqamətdə Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK), Polşanın aidiyyəti qurumu ilə əlaqələrdən danışıb, səsləndirilən təkliflərin yazılı şəkildə Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını tövsiyə edib.

On May 11, Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov met with full and corresponding members of the Departments of Earth and Chemical Sciences of the Academy.
The meeting was held as a follow-up to the General Meeting of the Academy on April 27, 2022.
Opening the event, Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov said that the purpose of the meeting was to listen to existing problems and identify their solutions, as well as to ensure the dynamics of development of Azerbaijani science using the current potential of the Academy, as well as discuss future action plans and directions. is to do.
Recalling that the final decision was adopted at the General Meeting of the Academy on April 27, 2022 and the document gave certain instructions to the scientific departments, academician Arif Hashimov said that the departments of Earth and Chemical Sciences are one of the main pillars of ANAS. Academician Arif Hashimov stressed the importance of the proposals to be voiced at the event, and said that after the meetings with members of other departments, the relevant decision will be made on the basis of proposals made at the next meeting of the Presidium of ANAS.
Speaking at the event, member of the Department of Chemical Sciences, Academician Abel Maharramov said that research conducted in the departments of Earth and Chemical Sciences of ANAS since the middle of the last century has made significant contributions to the formation of the economy of our republic. He noted that scientists from the Department of Earth Sciences played a special role in the extraction and refining of oil, and scientists from the Department of Chemical Sciences in the production of chemical products. Academician Abel Maharramov shared his views on ensuring the dynamics of development of Azerbaijani science.
Member of the Department of Chemical Sciences, Academician Vagif Farzaliyev presented to the meeting participants proposals on further development of the High Technology Park of ANAS, training of young personnel, sending them for internships abroad in priority areas and social problems in order to apply scientific research to production.
Academician Vagif Abbasov, a member of the Department of Chemical Sciences, also spoke at the meeting and made proposals to increase funding for the Academy, coordinate grant projects, hold new elections for full and corresponding members of ANAS in necessary specialties and close participation of ANAS in research in Karabakh.
Touching upon the importance of the event, member of the Department of Earth Sciences, Academician Akif Alizadeh said that such meetings are important in terms of determining the future program of the Academy. Noting that the integration of science and education is one of the important issues, Alizadeh said that the activities of scientists in higher education institutions will contribute to the selection of future scientific personnel and their invitation to ANAS. He also stressed that the establishment of the Academy's own university is of special importance, and without this it will be very difficult to form new scientific schools. According to him, the organization of full education at ANAS will make an important contribution to the training of personnel in modern areas.
In addition, he stressed that it is impossible to develop without connection with the business environment, noting that the High Technology Park of ANAS is of special importance for the future of the Academy. Member of the Department of Chemical Sciences, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov in his speech drew attention to the level of research conducted in scientific institutions and organizations. He said that today there is a need for equipment that meets modern standards for important research, as well as a number of chemicals that are difficult to find for experimental research. He also mentioned the problems related to the repair of existing equipment.
Speaking at the end, Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov commented on the proposals. Noting that important research in modern scientific directions has been conducted at the Academy in recent years, A. Hashimov said that today more attention is paid to the protection of human resources of ANAS, young people are sent to practice in the world's leading scientific centers. He also spoke about the relations between the Turkish Scientific and Technological Research Council (TUBITAK) and the relevant Polish body in this regard, and recommended that the proposals be submitted in writing to the Presidium.