Akademik Vaqif Abbasov: “Teknofest Azərbaycan” elmimizin geniş şəkildə təbliğinə böyük imkanlar açır”
23.05.2022 18:31
AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu və Akademiyanın Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “İNKOR” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti (MMC) “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində təşkil olunacaq sərgidə Azərbaycan elmini yüksək səviyyədə təmsil etməyi planlaşdırır.
Bu barədə məlumat verən AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ) baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov “Teknofest Azərbaycan” festivalının ölkəmizdə keçirilməsinin önəmindən bəhs edib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında qardaşlıq səviyyəsində olan dostluq münasibətlərinin hazırda yüksələn xətlə inkişaf etdiyini deyən akademik Vaqif Abbasov qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin iki ölkə arasında olan bu münasibətlə bağlı dediyi “Bir milllət, iki dövlət” ifadəsi bu gün özünü olduqca doğrultmuşdur.
“Teknofest Azərbaycan”da hər iki dövlətin Prezidentlərinin iştirakının nəzərdə tutulması bu tədbirin önəmini göstərən vacib göstəricilərdəndir”, - deyən alim sözügedən festivalın Azərbaycan və Türkiyənin iqtisadi, hərb və mədəniyyət sahələri ilə yanaşı, həm də elm və texnika sahəsində də birliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb: “Bu qardaşlığın iki ölkə ilə yanaşı, eyni zamanda bütün dünya üçün böyük faydası var. Hesab edirəm ki, bu mötəbər tədbir vaxtında təşkil olunmuş festivaldır və burada elmimizi yüksək səviyyədə təmsil etməliyik”.
O, sərgidə AMEA üçün böyük sahəni əhatə edən xüsusi pavilyonun ayrılmasını olduqca sevindirici hadisə kimi dəyərləndirib. Əlavə edib ki, bu pavilyon AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında əldə olunan ən yüksək elmi nailiyyətləri nümayiş etdirməyə və elmimizin geniş şəkildə təbliğinə böyük imkanlar açır.
Akademik Vaqif Abbasov NKPİ-də yaradılmış və bu qurumla birgə məhsulların istehsalını həyata keçirən “İNKOR” MMC tərəfindən sərgiyə təqdim olunacaq məhsullar haqqında məlumat verib.
Alim 1993-cü ildən bugünədək çox sayda reagentlərin istehsalı ilə məşğul olan NKPİ ilə birlikdə “İNKOR” MMC-nin Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodu üçün 5 reagent istehsal etdiyini, bu səbəbdən zavodun xaricdən asılılığının tamamilə aradan qaldırıldığını vurğulayıb.
O, “Teknofest Azərbaycan” festivalında “İNKOR” MMC və NKPİ tərəfindən təqdim olunacaq xüsusi qatqının 2015-ci ildə əsaslı yol təmir-tikintisində istifadə üçün yaradıldığını və bugünədək əsaslı yolların çəkilməsində geniş tətbiq olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik sərgidə, həmçinin yanğınları söndürmək üçün hazırlanmış, çay, göl və dəniz sularında işləyə bilən xüsusi kimyəvi reagentin soyuq sınaqları və poliqonda aparılan sınaqları ilə bağlı videogörüntülərin nümayiş olunacağını da vurğulayıb.
Vaqif Abbasovun sözlərinə görə, NKPİ və “İNKOR” MMC-nin birgə layihəsi olan Naftalan nefti əsasında və ölkəmizin dərman bitkilərinin yağlarından istifadə etməklə bir neçə dərman preparatının istehsal texnologiyası işlənilib, texniki şərtlər təsdiq olunub və hazırda təcrübə-sənaye istehsalı üçün hazırlıq işləri görülür. O, bu məhsulların da sərgidə nümayişinin nəzərdə tutulduğunu deyib.
Bildirib ki, eyni zamanda xərçəng xəstəliyi törətmək potensiallı komponentlərə malik olmayan 11 növ təbii tərkibli dezodorantların nümunələri festival çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə təqdim ediləcək. Alim əlavə edib ki, NKPİ və “İNKOR” MMC birgə layihə çərçivəsində analoqlarından kəskin fərqlənən üçkomponentli gübrələrin istehsalını təşkil edib. Bu gübrə kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlığını, otlaq sahələrində yem ehtiyatlarının artırılmasını təmin etməyə imkan verir.
Akademik Vaqif Abbasov bundan əlavə, iki qurumun birgə layihəsi olan və sərgidə nümayişi nəzərdə tutulan, şərti adı “Qarabağ - 1” “Qarabağ - 2” , “Qarabağ - 3”  və “Qarabağ - 4” kimi müəyyən edilmiş digər məhsul – bitkilərin boy stimullaşdırıcıları barədə də məlumat verib. Qeyd edib ki, boy stimullaşdırıcıları dekorativ və meyvə ağaclarının tinglərinin sürətli yetişdirilməsini, məhv olmuş meşələrin sürətli bərpasını təmin edir, dənli bitkilərin, pambığın və s. məhsuldarlığını kəskin artırır.

Academician Vagif Abbasov: “Technofest Azerbaijan” opens up great opportunities for the wide promotion of our science”
23.05.2022 18:31
The Institute of Petrochemical Processes of ANAS and the resident of the Academy's Hi-Tech Park, INCOR Limited Liability Company (LLC) plan to represent Azerbaijani science at a high level at the exhibition, which will be held as part of the “Technofest Azerbaijan” Aviation, Space and Technology Festival.
Having informed about this, the general director of the Institute of Petrochemical Processes (IPP) of ANAS, academician Vagif Abbasov spoke about the importance of holding the “Technofest Azerbaijan” festival in our country.
Noting that the relations of friendship at the level of brotherhood between Azerbaijan and Turkey are currently developing in an ascending line, academician Vagif Abbasov stressed that the phrase “One nation, two states” said by national leader Heydar Aliyev in connection with these relations between the two countries is quite justified today.
“The fact that the presidents of both states are expected to participate in “Technofest Azerbaijan” is an important indicator of the importance of this event,” the scientist said, noting that the festival demonstrates the unity of Azerbaijan and Turkey in the economic, military and cultural spheres, as well as in the field of science and technology. “This brotherhood is of great benefit for both countries, as well as for the whole world. I believe that this is an authoritative event, a timely organized festival and here we must present our science at a high level.”
He regarded the allocation of a special pavilion at the exhibition, covering a large area for ANAS, as a welcome event. The academician added that this pavilion opens up great opportunities for demonstrating the highest scientific achievements achieved in scientific institutions and organizations of ANAS and for the wide promotion of our science.
Academician Vagif Abbasov informed about the products that will be presented at the exhibition by INKOR LLC, created in IPP and manufacturing products jointly with this organization.
The scientist noted that from 1993 to the present day, INCOR LLC, together with IPP, engaged in the production of a large number of reagents, produced 5 reagents for the Heydar Aliyev oil refinery, in connection with which the dependence of the plant on external factors was completely eliminated.
He noted that a special admixture, which will be presented by INCOR LLC and IPP at the “Technofest Azerbaijan” festival, was created in 2015 for use in major repairs and road construction and is still widely used in the construction of major roads.
The academician also stressed that the exhibition will show videos related to cold tests and field tests of a special chemical reagent designed to extinguish fires and capable of working in rivers, lakes and sea waters.
According to Vagif Abbasov, a technology has been developed for the production of several medicines based on Naphthalan oil, which is a joint project of IPP and INCOR LLC and using oils of medicinal plants of our country, technical specifications have been approved and preparatory work is currently underway for pilot production. He said that a demonstration of these products is also planned at the exhibition.
He also noted that the exhibition organized as part of the festival will feature samples of 11 types of deodorants that do not contain components that can cause cancer. The scientist added that IPP and INCOR LLC, within the framework of a joint project, organized the production of three-component fertilizers that differ sharply from analogues. This fertilizer allows you to ensure crop yields, increase feed stocks on pastures.
Academician Vagif Abbasov also spoke about the growth stimulators of other plants, which are joint projects of the two structures and intended for demonstration at the exhibition, the conditional names of which are defined as “Karabakh – 1”, “Karabakh – 2”, “Karabakh – 3” and “Karabakh – 4”. He noted that growth stimulators ensure the rapid cultivation of ornamental and fruit trees, the rapid restoration of destroyed forests and also improve the quality of grain crops, cotton, etc. dramatically increases its productivity.