Mayın 22-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun konfrans zalında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə xarici qonaqlar, dövlət rəsmiləri, AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin üzvləri, AMEA-nın və respublikanın ali təhsil müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Yubiley tədbirini giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə İSİ-nin fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən, texnoloji proseslərin riyazi modelləşdirilməsi, idarəetmə sistemləri və informasiya-telekommunikasiya sistemlərinin nəzəri və tətbiqi problemlərinin həlli və Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində real nəzarət və idarəetmə sistemlərinin yaradılması və tətbiqi istiqamətindəki çoxşaxəli fəaliyyətindən söz açıb.
AMEA prezidenti bildirib ki, institutun fəaliyyətini ölkəmizin inkişaf konsepsiyasına və yeni prioritet elmi istiqamətlərə uyğunlaşdırmaq məqsədi ilə Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 2014-cü il tarixli qərarı ilə adı dəyişdirilərək “İdarəetmə Sistemləri İnstitutu” adlandırılıb.
Akademik A.Əlizadə, həmçinin institutun Azərbaycanda informatika elminin təşəkkülü və bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında əvəzsiz rola malik olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Telman Əliyev “İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yaranması və inkişaf mərhələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə institutun keçdiyi tarixi yola bir daha nəzər salınıb və qeyd edilib ki, İSİ (Kibernetika İnstitutu) 1965-ci ildə təsis edilmişdir. Strateji əhəmiyyətli və elmtutumlu problemlərin araşdırılmasına həsr edilmiş elmi-tədqiqatların yüksək nəzəri səviyyədə yerinə yetirilməsi institutun əsas hədəflərindəndir.
İnstitut direktoru bildirib ki, son 10 ildə bu elmi müəssisə tərəfindən 177 iş respublikanın müxtəlif sahələrində tətbiq edilib, 3089 elmi əsər, (1363 xaricdə), 69 monoqrafiya (30 xaricdə) çap olunub, 39 qrant, 3 beynəlxalq, 14 Avrasiya, 14 Azərbaycan Respublikasının patenti alınıb. Hazırda institutun 4 şöbəsində 25 elmi-tədqiqat laboratoriyası fəaliyyət göstərir.
İnstitutun elmi-təşkilati fəaliyyətindən söz açan akademik Telman Əliyev burada “İdentifikasiya nəzəriyyəsi”, siqnalların emalı, riyazi modelləşdirmə, optimallaşdırma, süni intellekt, müxtəlif təyinatlı və səviyyəli intellektual informasiya sistemləri, neftqazçıxarma, neftemalı, nəqliyyat, energetika, həmçinin tikinti sahələrini əhatə edən paylanmış intellektual monitorinq və diaqnostika sistemləri kimi bir çox fundamental problemlərin tədqiq edildiyini bildirib.
T.Əliyev institutda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”na dair Sərəncama uyğun elmi proqramlar əsasında formalaşdırıldığını nəzərə çatdırıb.
Akademik, həmçinin İSİ-nin ABŞ, Almaniya, İtaliya, Yaponiya, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu qeyd edib.
Sonra institutun inkişaf yolundan bəhs edən film nümayiş etdirilib.
AR Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə ölkəmizdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafının perspektiv istiqamətlərindən danışıb. Respublikamızda informasiya cəmiyyətinin qurulması ilə əlaqədar milli inkişaf modelinin formalaşdığını söyləyən E.Vəlizadə qeyd edib ki, intellektual əməyə əsaslanan cəmiyyətə keçid elm və təhsil sahəsində bütün ənənəvi modellərin transformasiyasını gündəmə gətirir. Bu məsələ də alim və mütəxəssislərimizin diqqət mərkəzindədir. E–təhsil və e–elmin inteqrasiyası, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi elm və təhsil sahəsinin inkişafında əhəmiyyətli irəliləyişlərin əldə olunmasını, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılmasını sürətləndirən amil kimi dəyərləndirilir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev elektron hökümətin elm tutumlu aktual problemlərindən danışıb. Akademik bildirib ki, Azərbaycan elminin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyasının təmin olunmasını sürətləndirmək məqsədi ilə Prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı sərəncam və fərmanlar, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nda qeyd olunmuş bir çox tələblər elmdə aparılan islahatlar çərçivəsində elmi fəaliyyətin müasir İKT əsasında yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi məsələsini zəruri edib. Bu istiqamətdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müvafiq qurumlarında, eləcə də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda məqsədyönlü işlər həyata keçirilir.
AMEA-nın akademik-katibi qeyd edib ki, ölkəmizdə e-dövlətin formalaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” çərçivəsində davam etdirilir.
Tədbirdə çıxış edən Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının sədri Məleykə Abbaszadə, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru, millət vəkili Gülçöhrə Məmmədova, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Nikolay Filimonov, Aktika Akademiyasının (Sankt-Peterburq) prezidenti Valeriy Mitko, Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyinin (MAQATE) Proqram təminatı şöbəsinin rəhbəri Bəxtiyar Siracov, Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin (İzmir) dekanı Əfəndi Nəsibov və başqaları institutun tarixindən danışıb, aparılan tədqiqat işləri və əldə olunmuş nailiyyətlərlə bağlı fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər əlamətdar gün münasibətilə institutun əməkdaşlarını təbrik edib, onlara yeni uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdən sonra xarici qonaqlar İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun sərgi zalı və laboratoriyaları ilə tanış olublar.

Институту систем управления Академии наук Азербайджана – 50 лет
Состоялось мероприятие, посвященное 50-летнему юбилею Института систем управления (ИСУ) Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА).
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде напомнил, что еще в мае 1952 года при Нефтяной экспедиции Академии наук Азербайджана была создана Лаборатория электромоделирования. Учитывая значимость проводимых в данной лаборатории исследований в сфере моделирования процессов нефтедобычи в Азербайджане, по инициативе академика Юсифа Мамедалиева было решено открыть в стране второй после Украины среди Советских республик Вычислительный центр, и в мае 1965 года данный центр получил статус Института кибернетики. Существование сегодня Института систем управления связано с именем Гейдара Алиева. В результате заботы Общенационального лидера в 1971 году при Институте кибернетики был создан отдел «Автоматизированные системы управления». В марте 1982 года этот отдел, работающий на принципах хозяйственного расчета, стал независимым учреждением, а в 2002 году был преобразован в Институт информационных технологий. Кроме того, именно Институт кибернетики в 1977-1981 годах был назначен головным учреждением по созданию «Республиканской автоматизированной системы управления», и под руководством академика Исмаила Ибрагимова в данной сфере были проведены важные работы. В институте проводится ряд фундаментальных теоретических и прикладных научно-исследовательских работ. За последние 10 лет институтом выполнено 177 научно-исследовательских работ в различных сферах, опубликованы 3089 научных трудов (из них 1363 за рубежом), 69 монографий (30 из них за рубежом), получено 39 грантов, 3 международных, 14 евразийских и 14 республиканских патентов. В настоящее время в 4 отделах института функционирует 25 научно-исследовательских лабораторий. В институте работает 4 действительных члена Академии, 3 члена-корреспондента НАНА, 20 докторов наук, 70 докторов философии и опытные научные сотрудники.
Затем был заслушан доклад директора ИСУ, академика Тельмана Алиева на тему «Создание и этапы развития Института систем управления». Отмечалось, что под руководством академика Акифа Ализаде была составлена программа по созданию иерархических интеллектуальных робаст контрольных диагностических и управляющих систем, способных обеспечить рентабельность истощенных нефтяных месторождений, управляя ими в режиме онлайн, и применяя их на всех нефтяных промыслах страны. В настоящее время проделаны подготовительные работы, доказывающие реальность программы. Так, были проверены объекты на промыслах нефти в Биби-Эйбате, Балаханы и Ширван OİL, проведены эксперименты, в результате чего определено, что данная проблема может быть разрешена в течение 3-5 лет. Кроме того, Отделением наук о Земле НАНА совместно с Министерством связи и высоких технологий создана сеть из 11 сейсмоакустических станций, и при поддержке министерства зарегистрированные на этих станциях сейсмические процессы передаются в режиме онлайн в центр мониторинга. Эти станции над глубокими скважинами регистрируют сейсмические процессы за 15-30 часов до землетрясения в радиусе 300-500 км, однако возможности определить очаг процесса нет. При этом станции над неглубокими скважинами регистрируют процесс, происходящий рядом с ними, через 5-10 часов после них. Предложенная сеть является совершеннейшим инструментарием, подобного которому нет ни в одной стране мира. Данный инструментарий исследован президентом Японской корпорации сейсмических инструментариев Тору Каживарой, руководством ведущих сейсмологических компаний Италии и сейсмологами более 10 стран мира, и его эффективность была подтверждена.
После доклада был продемонстрирован фильм об истории ИСУ.
Заместитель министра связи и высоких технологий Азербайджана Эльмир Велизаде рассказал о перспективных направлениях развития в стране информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
Выступивший с поздравительной речью директор Института информационных технологий (ИИТ), академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев отметил, что согласно требованиям «Государственной Программы реализации национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах», возникла необходимость в реконструкции и развитии научной деятельности на основе современных ИКТ. В соответствующих учреждениях Академии наук Азербайджана, в том числе и в ИИТ, проводятся целенаправленные работы в данной сфере.
Выступившие на мероприятии председатель Государственной комиссии по приему студентов Малейка Аббасзаде, ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства, депутат Милли Меджлиса Гюльчохра Мамедова, ректор Азербайджанского государственного педагогического университета Юсиф Мамедов, профессор Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, главный редактор журнала «Мехатроника, автоматизация, управление» Николай Филимонов, президент Арктической академии общественных наук (Санкт-Петербург) Валерий Митько, руководитель отдела программного обеспечения Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Бахтияр Сираджов, декан Университета Докуз Эйлюл (Измир, Турция) Эфенди Насибов и другие говорили об истории института, проводимых научно-исследовательских работах и полученных достижениях.
В заключение гости ознакомились с выставочным залом и лабораториями ИСУ.
Отметим, что мероприятие будет продолжаться 2 дня.
Во второй день гости ознакомятся с проектами, реализованными ИСУ в городе Баку и других регионах республики, а также совершат визит в нефтегазодобывающее управление «Биби-Эйбат» и станцию Лагич RNM ASP.