Mayın 22-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun konfrans zalında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 50 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə xarici qonaqlar, dövlət rəsmiləri, AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin üzvləri, AMEA-nın və respublikanın ali təhsil müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Yubiley tədbirini giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə İSİ-nin fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən, texnoloji proseslərin riyazi modelləşdirilməsi, idarəetmə sistemləri və informasiya-telekommunikasiya sistemlərinin nəzəri və tətbiqi problemlərinin həlli və Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində real nəzarət və idarəetmə sistemlərinin yaradılması və tətbiqi istiqamətindəki çoxşaxəli fəaliyyətindən söz açıb.
AMEA prezidenti bildirib ki, institutun fəaliyyətini ölkəmizin inkişaf konsepsiyasına və yeni prioritet elmi istiqamətlərə uyğunlaşdırmaq məqsədi ilə Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 2014-cü il tarixli qərarı ilə adı dəyişdirilərək “İdarəetmə Sistemləri İnstitutu” adlandırılıb.
Akademik A.Əlizadə, həmçinin institutun Azərbaycanda informatika elminin təşəkkülü və bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında əvəzsiz rola malik olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Telman Əliyev “İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yaranması və inkişaf mərhələləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə institutun keçdiyi tarixi yola bir daha nəzər salınıb və qeyd edilib ki, İSİ (Kibernetika İnstitutu) 1965-ci ildə təsis edilmişdir. Strateji əhəmiyyətli və elmtutumlu problemlərin araşdırılmasına həsr edilmiş elmi-tədqiqatların yüksək nəzəri səviyyədə yerinə yetirilməsi institutun əsas hədəflərindəndir.
İnstitut direktoru bildirib ki, son 10 ildə bu elmi müəssisə tərəfindən 177 iş respublikanın müxtəlif sahələrində tətbiq edilib, 3089 elmi əsər, (1363 xaricdə), 69 monoqrafiya (30 xaricdə) çap olunub, 39 qrant, 3 beynəlxalq, 14 Avrasiya, 14 Azərbaycan Respublikasının patenti alınıb. Hazırda institutun 4 şöbəsində 25 elmi-tədqiqat laboratoriyası fəaliyyət göstərir.
İnstitutun elmi-təşkilati fəaliyyətindən söz açan akademik Telman Əliyev burada “İdentifikasiya nəzəriyyəsi”, siqnalların emalı, riyazi modelləşdirmə, optimallaşdırma, süni intellekt, müxtəlif təyinatlı və səviyyəli intellektual informasiya sistemləri, neftqazçıxarma, neftemalı, nəqliyyat, energetika, həmçinin tikinti sahələrini əhatə edən paylanmış intellektual monitorinq və diaqnostika sistemləri kimi bir çox fundamental problemlərin tədqiq edildiyini bildirib.
T.Əliyev institutda aparılan elmi-tədqiqat işlərinin AR Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”na dair Sərəncama uyğun elmi proqramlar əsasında formalaşdırıldığını nəzərə çatdırıb.
Akademik, həmçinin İSİ-nin ABŞ, Almaniya, İtaliya, Yaponiya, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu qeyd edib.
Sonra institutun inkişaf yolundan bəhs edən film nümayiş etdirilib.
AR Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə ölkəmizdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafının perspektiv istiqamətlərindən danışıb. Respublikamızda informasiya cəmiyyətinin qurulması ilə əlaqədar milli inkişaf modelinin formalaşdığını söyləyən E.Vəlizadə qeyd edib ki, intellektual əməyə əsaslanan cəmiyyətə keçid elm və təhsil sahəsində bütün ənənəvi modellərin transformasiyasını gündəmə gətirir. Bu məsələ də alim və mütəxəssislərimizin diqqət mərkəzindədir. E–təhsil və e–elmin inteqrasiyası, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi elm və təhsil sahəsinin inkişafında əhəmiyyətli irəliləyişlərin əldə olunmasını, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılmasını sürətləndirən amil kimi dəyərləndirilir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev elektron hökümətin elm tutumlu aktual problemlərindən danışıb. Akademik bildirib ki, Azərbaycan elminin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyasının təmin olunmasını sürətləndirmək məqsədi ilə Prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı sərəncam və fərmanlar, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nda qeyd olunmuş bir çox tələblər elmdə aparılan islahatlar çərçivəsində elmi fəaliyyətin müasir İKT əsasında yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi məsələsini zəruri edib. Bu istiqamətdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müvafiq qurumlarında, eləcə də İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda məqsədyönlü işlər həyata keçirilir.
AMEA-nın akademik-katibi qeyd edib ki, ölkəmizdə e-dövlətin formalaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” çərçivəsində davam etdirilir.
Tədbirdə çıxış edən Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının sədri Məleykə Abbaszadə, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru, millət vəkili Gülçöhrə Məmmədova, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Nikolay Filimonov, Aktika Akademiyasının (Sankt-Peterburq) prezidenti Valeriy Mitko, Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyinin (MAQATE) Proqram təminatı şöbəsinin rəhbəri Bəxtiyar Siracov, Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin (İzmir) dekanı Əfəndi Nəsibov və başqaları institutun tarixindən danışıb, aparılan tədqiqat işləri və əldə olunmuş nailiyyətlərlə bağlı fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər əlamətdar gün münasibətilə institutun əməkdaşlarını təbrik edib, onlara yeni uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdən sonra xarici qonaqlar İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun sərgi zalı və laboratoriyaları ilə tanış olublar.

ANAS Institute of Control Systems is 50 years
Conference hall of the Institute of Information Technology hosted the event dedicated to the 50th anniversary of ANAS Institute of Control Systems.
Opening the event President of ANAS, academician Akif Alizadeh reminded that in May 1952, when the expedition Oil Academy of Sciences of Azerbaijan was established laboratory. Given the importance of this laboratory conducted research in the field of modeling of processes of oil production in Azerbaijan on the initiative of academician Yusif Mammadaliyev, was decided to open a second in the country after the Soviet republics of Ukraine among the Computing Center, and in May 1965 the center received the status of the Institute of Cybernetics. The existence today of the Institute of Control Systems associated with the name of Heydar Aliyev. As a result, concerns national leader in 1971 at the Institute of Cybernetics was established department "Automated control systems". In March 1982, the department works on the principle of cost accounting became an independent institution, and in 2002 was transformed into the Institute of Information Technologies. Furthermore, it is the Institute of Cybernetics in 1977-1981 years was appointed as the lead agency for the creation of "Republican automated control system", and under the guidance of Academician Ismail Ibrahimov in this area was carried out important works. The institute carried out a series of fundamental theoretical and applied scientific research. Over the past 10 years, the Institute carried out 177 research papers in various spheres, published 3089 scientific papers (including 1363 overseas), 69 monographs (30 of them abroad), received 39 grants, 3 international, 14 national and 14 Eurasian patents . Currently, 25 research laboratories operate in four divisions of the institute. The institute has 4 active member and 3 correspondent member of ANAS, 20 doctors, 70 PhDs and experienced researchers.
Then lecture delivered by the Director of the ISU, academician Telman Aliyev on "Creation and development stages of the Institute of Control Systems." It was noted that under the leadership of academician Akif Alizadeh was drafted a program to create hierarchical intelligent control, robust diagnostic and control systems which able to ensure the profitability of depleted oil fields, managing them online, and applying them to all the country's oil fields. Currently, preparatory works are done by proving the reality of the program. For example, objects have been tested in the fields of oil in Bibi-Heybat, Balakhani and Shirvan OIL, conducted experiments, as a result it is determined that the problem can be solved in 3-5 years. In addition, Department of Earth Sciences of ANAS together with the Ministry of Communications and High Technologies, a network of 11 seismic-acoustic stations, and with the support of the Ministry registered at these stations seismic processes which are transmitted online to the monitoring center. These stations of the deep wells recorded seismic processes for 15-30 hours before the earthquake within a radius of 300-500 km, but the possibility is not to determine the focus of the process. At the same station on shallow wells registering process taking place around them, 5-10 hours after them. The proposed network is a perfect tool, with no analogue in the world.
After the report was shown documentary about the history of the ISU.
Deputy Minister of Communications and High Technologies of Azerbaijan Elmir Velizadeh told about the promising directions of development of the country's information and communications technology (ICT).
Delivered a congratulatory speech the director of the Institute of Information Technology (IIT), academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev noted that according to the requirements of "State Program on implementation of the national strategy for the development of science in Azerbaijan Republic in 2009-2015", the need for reconstruction and development scientific activity based on modern ICT. The relevant institutions of the Academy of Sciences of Azerbaijan, including in the IIT is working hard in this area.
Addressing the meeting, Chairman of the State Commission for Student Admission Maleyka Abbaszadeh, the rector of Azerbaijan University of Architecture and Construction, MP Gulchohra Mammadova, rector of Azerbaijan State Pedagogical University Yusif Mammadov, professor of the Moscow State Lomonosov University, chief editor of "Mechatronics, Automation, Control" Nikolai Filimonov, president Arctic Academy of Social Sciences (St. Petersburg), Valery Mitko, director of Software International Atomic Energy Agency (IAEA) Bakhtiyar Sirajov, Dokuz Eylül University Dean (Izmir, Turkey) Efendi Nasibov and others talked about history of the institute, conducted research works and received achievements.
In conclusion, the guests got acquainted with the exhibition hall and laboratories ISU.
Note that the event will last 2 days.
On the second day, the guests will get acquainted with the projects implemented MIS in Baku and other regions of the country, as well as pay a visit to the oil and gas management "Bibi Heybat" and Lahij station RNM ASP.