İyunun 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin Böyük zalında görkəmli alim, Azərbaycan Respublikası Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik İbrahim İbrahimovun anadan olmasının 110 illik yubileyinə həsr edilmiş “Riyaziyyat və mexanikanın müasir problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Beynəlxalq tədbir AMEA, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən, akademik Arif Həşimov görkəmli alim İbrahim İbrahimovun anadan olmasının 110 illik yubileyinə həsr edilmiş beynəlxalq konfransın AMEA-da keçirilməsini əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. Ölkəmizdə elmə və elm xadimlərinə hər zaman yüksək dəyər verildiyini deyən akademik Arif Həşimov müəllimi olmuş İbrahim İbrahimovun Azərbaycanda riyaziyyat elminin inkişafında, bu sahədə gənc mütəxəssislərin yetişdirilməsində göstərdiyi xidmətlərdən söz açıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Bildirib ki, yalnız keçmiş SSRİ-də deyil, bütün dünyada tanınmış riyaziyyatçı alimlərimizdən olan İbrahim İbrahimovun rəhbərliyi altında ölkəmizdə həqiqi və kompleks dəyişkənli funksiyaların yaxınlaşması nəzəriyyəsi, interpolyasiya nəzəriyyəsi, tam funksiyalar nəzəriyyəsi, funksiyalar sistemlərinin tamlığı kimi sahələrdə yüksək elmi nəticələr əldə olunmuşdur.
Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağın işğaldan azad olunduğunu deyən AMEA rəhbəri akademik İbrahim İbrahimovun növbəti yubileylərinin bu torpaqlarda keçiriləcəyini qeyd edib.
Akademik Arif Həşimov çıxışının sonunda görkəmli alimin 110 illik yubileyinə həsr edilmiş riyaziyyat və mexanikanın müasir problemlərinə dair beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Sonra Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov “Akademik İbrahim İbrahimovun həyatı, elmi və pedaqoji fəaliyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Azərbaycanda funksiyalar nəzəriyyəsi məktəbinin yaradıcısı, akademik İbrahim İbrahimovun riyaziyyat elminin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, İbrahim İbrahimov riyaziyyat sahəsində elmlər namizədi elmi dərəcəsini almış ilk azərbaycanlı alimdir. O, 170-dən çox elmi əsərin, bir sıra monoqrafiya və dərsliklərin müəllifi olmuşdur.
Misir Mərdanovun sözlərinə görə, görkəmli alim İbrahim İbrahimov 1939-cu ildə məşhur sovet riyaziyyatçısı A.Qelfondun elmi rəhbərliyi ilə namizədlik, 1946-cı ildə isə doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə etmişdir. Alim analitik funksiya vasitəsilə düzələn bəzi sistemlərin tamlığını tədqiq edərək riyazi analiz sahəsində klassik nəticələrə nail olmuşdur. Onun 1955-ci ildə “Ədədlər nəzəriyyəsinin əsasları”, 1957-ci ildə “Sıralar nəzəriyyəsinin əsasları” və 1962-ci ildə “Riyazi analiz kursu” dərslikləri çap edilmişdir. Akademik İbrahim İbrahimov 1950-1952-ci illərdə K.Rosse və İ.Privalov tərəfindən ali məktəblər üçün yazılmış “Diferensial və inteqral hesabı” adlı iki cilddən ibarət kitabı Azərbaycan dilinə tərcümə etmişdir.
Məruzəçi qeyd edib ki, İbrahim İbrahimov Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmiş, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Riyaziyyatçılar Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur. Alimin əməyi dövlətimiz tərəfindən hər zaman layiqincə qiymətləndirilmiş, o, Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri fərmanı və “Xalqlar Dostluğu” ordeni ilə təltif edilmiş, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatı laureatına, “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
“Akademik İbrahim İbrahimovun rəhbərliyi ilə 40-dan çox elmlər namizədi hazırlanmış, sonralar 6 tələbəsi elmlər doktoru elmi dərəcəsini almışdır. Alim daim öz tələbələrinə yüksək tələbkarlıqla yanaşmış, onların elmi potensialını artırmaqla yanaşı, bir şəxsiyyət kimi formalaşması üçün də böyük səylər göstərmiş, elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə gənclərə layiqli nümunə olmuşdur”, – deyə Misir Mərdanov bildirib. Baş direktor qeyd edib ki, onun dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilən bir sıra beynəlxalq konfranslarda riyaziyyat elminin ayrı-ayrı problemlərinə həsr olunmuş məruzələri daim öz elmi sanbalı ilə nüfuzlu alimlər arasında geniş marağa səbəb olmuşdur.
Misir Mərdanov çıxışının sonunda görkəmli alim şərəfli ömrünü riyaziyyat elminin tərəqqisinə həsr etdiyini söyləyib. O, İbrahim İbrahimovun öz prinsipiallığı, təvazökarlığı, sadəliyi ilə yanaşı, yeri gəldikdə sözünü qətiyyətlə deməyi bacaran, öz haqlı mövqeyindən dönməyən şəxsiyyət kimi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacağını qeyd edib. Alimin Azərbaycan riyaziyyat elminə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirərək, onun özündən sonra qoyub getdiyi zəngin irsin hələ uzun illər boyu tədqiq ediləcəyini vurğulayıb.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Asəf Hacıyev, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, akademik Yusif Məmmədov, Lütfi Zadə irsi və süni intellekt Assosiasiyasının prezidenti, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Əliyev və Xəzər Universitetinin təsisçisi, professor Hamlet İsaxanlı çıxış edərək görkəmli alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən, Azərbaycan riyaziyyat elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb, onunla bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.
Bildirilib ki, akademik İbrahim İbrahimov ömrü həyatından sonra da davam edən insanlardandır. O, yaşadığı dövrdə ölkənin ictimai-sosial həyatında, elm və təhsilin inkişafında mühüm rol oynayıb. Alimin Azərbaycanın ali məktəblərində riyaziyyatın tədrisi və təşkili sahəsində böyük xidmətləri olub. İbrahim İbrahimovun yetirmələri bu gün onun yolunu uğurla davam etdirir, riyaziyyat elminin nəzəri və praktiki məsələlərinin tədqiqi ilə məşğul olurlar.
Sonda alimin qızı professor Səidə İbrahimova atasının xatirəsinə göstərilən yüksək ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, üç gün davam edəcək konfrans işini 8 bölmədə davam etdirəcək, həmçinin 8 plenar məruzə dinləniləcək.

29 июня в Большом зале Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) начала свою работу международная конференция «Современные проблемы математики и механики», посвященная 110-летнему юбилею выдающегося ученого, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, Заслуженного деятеля науки, академика Ибрагима Ибрагимова.
Международная конференция проходит при совместной организационной поддержке НАНА, Института математики и механики и Азербайджанского государственного педагогического университета.
Открыв мероприятие вступительной речью, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов назвал проведение в НАНА международной конференции, посвященной 110-летнему юбилею выдающегося ученого Ибрагима Ибрагимова, знаменательным событием. Отметив, что наука и деятели науки всегда высоко ценились в нашей республике, академик Ариф Гашимов рассказал о заслугах своего учителя Ибрагима Ибрагимова в развитии математических наук в Азербайджане и подготовке молодых специалистов в данной отрасли, а также поделился своими воспоминаниями об академике. И.о. президента НАНА сообщил, что под руководством Ибрагима Ибрагимова, который является одним из ученых, снискавших известность не только в бывшем СССР, но и во всем мире, были получены ценные научные результаты в таких сферах, как теория приближений, теории функций действительного и комплексного переменного, теория интерполяции, полнота систем функций.
Сказав, что под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Карабах был освобожден от оккупации, руководитель НАНА добавил, что следующие юбилеи академика Ибрагима Ибрагимова будут отмечаться уже на этих землях.
В заключение своего выступления академик Ариф Гашимов пожелал успехов работе международной конференции.
Затем генеральный директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов выступил с докладом «Жизнь, научная и педагогическая деятельность академика Ибрагима Ибрагимова». Ученый рассказал о незаменимых заслугах академика Ибрагима Ибрагимова, который является создателем школы теории функций в Азербайджане, в развитии математики в республике. Мисир Марданов сообщил, что Ибрагим Ибрагимов является первым азербайджанским ученым, получившим ученую степень кандидата наук (доктор философии) в области математики, он – автор более 170-ти научных трудов, ряда монографий и учебников.
По словам Мисира Марданова, в 1939 году выдающийся ученый Ибрагим Ибрагимов успешно защитил под научным руководством известного советского математика А.Гельфонда кандидатскую, а в 1946 году – докторскую диссертацию. Изучив полноту некоторых систем аналитической функции, академик получил классические результаты в области математического анализа. В 1955 году им был издан учебник «Основы теории чисел», в 1957 году – учебник «Основы теории рядов», в 1962 году – учебник «Курс математического анализа». В 1950-1952 гг. академик Ибрагим Ибрагимов перевел на азербайджанский язык двухтомник «Дифференциальные исчисления» и «Интегральные исчисления», написанный К.Поссе и И.Приваловым для высших школ.
Докладчик отметил, что Ибрагим Ибрагимов был избран действительным членом Академии наук Азербайджана, являлся директором Института математики и механики, президентом Азербайджанского математического общества. Труд ученого всегда высоко ценился государством, он был награжден Почетной грамотой Верховного совета Азербайджанской ССР и орденом «Дружба народов», был лауреатом Государственной премии Азербайджанской Республики и удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки».
Мисир Марданов сообщил, что под руководством академика Ибрагима Ибрагимова были подготовлены более 40-а докторов философии, позже шестеро из его студентов получили ученую степень доктора наук: «Ученый всегда очень требовательно относился к своим студентам, наряду с повышением научного потенциала, старался сформировать их в качестве личностей, своей научно-педагогической деятельностью академик был достойным примером для молодежи». Генеральный директор отметил, что доклады, посвященные отдельным проблемам математических наук, с которыми Ибрагим Ибрагимов выступал на международных конференциях в различных странах мира, всегда вызывали большой интерес среди авторитетных ученых своей новизной и актуальностью.
В заключение своего выступления Мисир Марданов подчеркнул, что выдающийся ученый посвятил свою жизнь развитию математики, и добавил, что память об Ибрагиме Ибрагимове, который, наряду со своей принципиальностью, скромностью и простотой, был известен как человек, решительно высказывающий свое мнение и верный своей точке зрения, будет всегда жить в сердцах тех, кто его знал. Высоко оценив вклад видного ученого в развитие математики в Азербайджане, Мисир Марданов подчеркнул, что оставленное им после себя наследие будет изучаться еще долгие годы.
На конференции выступили вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом Института систем управления НАНА, академик Асаф Гаджиев, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета, академик Юсиф Мамедов, президент Ассоциации «Наследие Лютфи Заде и искусственный интеллект», член-корреспондент НАНА Рафиг Алиев и учредитель Университета Хазар, профессор Гамлет Исаханлы, которые говорили о высоких человеческих качествах видного ученого и его ценном вкладе в отечественную науку, поделились своими воспоминаниями об академике.
Отмечалось, что академик Ибрагим Ибрагимов является одним из таких людей, чья жизнь продолжается и после смерти. Ученый также был известным общественным деятелем, сыграл важную роль в развитии науки и образования, внес весомый вклад в сферу преподавания математики и организацию учебного процесса в высших школах Азербайджана. Сегодня ученики Ибрагима Ибрагимова успешно продолжают его путь, занимаются изучением теоретических и практических проблем математики.
В заключение дочь ученого, профессор Саида Ибрагимова выразила благодарность организаторам и участникам мероприятия за столь почтительное отношение к памяти ее отца.
Отметим, что конференция, которая будет проходить в течение трех дней, продолжит свою работу в 8-ми секциях. Также будут заслушаны 8 пленарных докладов.