AMEA-nın Rəyasət Heyətində Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti ilə görüş keçirilib
İyulun 22-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov ölkəmizdə səfərdə olan Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti, professor Yusuf Kuşk ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə Milli Elmlər Akademiyasının tarixindən, ölkəmizdə aparılan elmi tədqiqat istiqamətlərindən ətraflı danışan akademik Arif Həşimov iki dost ölkənin elmi qurumları arasında mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini xüsusilə vurğulayıb. Azərbaycan və Pakistanın elmi əlaqələrinin böyük perspektivi olduğunu diqqətə çatdıran akademik Arif Həşimov bir sıra elmi istiqamətlər üzrə birgə tədqiqatların aparılmasının əhəmiyyətini bildirib, xüsusilə elmi-ədəbi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Professor Yusuf Kuşk AMEA ilə tanışlıqdan məmnunluğunu bildirərək, əsasən elmi-ədəbi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı olaraq tərcümə əsərlərinin çap olunaraq geniş yayılmasının iki dost ölkə oxucularının bir-biri ilə daha yaxından tanış olmaları üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. AMEA ilə, xüsusən də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə birgə elmi əməkdaşlığın perspektivlərindən danışan pakistanlı professor bu sahədə mühüm addımların atıldığını bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Pakistan Ədəbiyyat Akademiyası ilə mövcud elmi əlaqələrdən danışaraq ədəbiyyatşünaslıq sahəsində birgə elmi-tədqiqat layihələrinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan və Pakistanın akademiyaları arasında elmi mübadilə, elmi-ədəbi əsərlərin tərcümə olunuraq nəşr edilməsi, əməkdaşlıq proqramlarının hazırlanması barədə razılıq əldə olunub.
Sonda qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Görüşdə, həmçinin pakistanlı professor Sofiya Kuşk, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri – biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və başqaları da iştirak ediblər.

В Президиуме НАНА состоялась встреча с президентом Пакистанской академии литературы
22 июля и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с находящимся с визитом в нашей стране президентом Пакистанской академии литературы, профессором Юсуфом Кушком.
Встреча состоялась в Президиуме НАНА. Говоря об истории Национальной академии наук Азербайджана и проводимых в республике научных исследованиях, академик Ариф Гашимов особо подчеркнул значимость налаженного между двумя дружественными странами сотрудничества. Сообщив, что научные связи между Азербайджаном и Пакистаном имеют большие перспективы, и.о. президента НАНА отметил, что проведение совместных научных исследований, в частности в сфере литературоведения и языкознания,внесет весомую лепту в развитие науки.
Выразив свое удовлетворение от знакомства с НАНА, профессор Юсуф Кушк сообщил, что развитие научных и литературных связей, перевод, издание и распространение научной и художественной литературы даст возможность читателям обеих стран еще ближе ознакомиться с культурой друг друга. Говоря о перспективах научного сотрудничества с НАНА, особенно с Институтом литературы имени Низами Гянджеви, профессор Юсуф Кушк отметил, что в данном направлении осуществляются важные мероприятия.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который рассказал о налаженных с Пакистанской академией литературы научных связях и сообщил, что планируется реализация совместных научно-исследовательских проектов в сфере литературоведения.
На мероприятии было достигнуто согласие по таким вопросам, как проведение обмена научным опытом между академиями Азербайджана и Пакистана, перевод и издание научных трудов и художественной литературы, разработка программ сотрудничества.
На встрече также приняли участие пакистанский профессор София Кушк, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА – доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и другие.