AMEA-nın regional elmi müəssisələrində kargüzarlıq və kadr məsələlərinin tənzimlənməsinə dair seminar keçirildi
AMEA Rəyasət Heyətində Hüquq və kadrlar idarəsi “AMEA-nın regional elmi müəssisələrində kargüzarlıq və kadr məsələlərinin tənzimlənməsi” mövzusunda seminar keçirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev son 2 il ərzində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə akademiyada aparılan məqsədyönlü islahatlardan danışdı. O, AMEA-da normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlərdən söz açaraq əmək intizamı, hüquq və kadr siyasəti istiqamətində aparılan islahatlardan, eləcə də bu sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən söhbət açdı. Akademik bildirdi ki, hər bir müəssisənin apardığı hüquqi islahatların səmərəli nəticələr verməsi, ilk növbədə, onun fəaliyyətini müasir tələblər səviyyəsində qurmasından asılıdır.
AMEA Rəyasət Heyətinin tərkibində ilk dəfə olaraq Hüquq və kadrlar idarəsinin formalaşdığını nəzərə çatdıran R.Əliquliyev bildirdi ki, əsas məqsəd akademiyada kadr hazırlığı prosesinin düzgün aparılması, ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş bir sıra mühüm Fərman və Sərəncamların icrasının təmin olunmasıdır. O, akademiyada sənədləşmə işlərinin Azərbaycan dövlətçiliyinin tələblərinə uyğun aparılmasının vacibliyini vurğuladı.
Kadr və kargüzarlıqla məşğul olan şəxslərin attestasiyasının zəruri olduğunu deyən alim onlara xüsusi təlimlərin keçirilməsi və sertifikatlaşdırmanın məqsədəuyğun olduğunu bildirdi.
AMEA-nın akademik-katibi, həmçinin akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının rəhbərləri üçün  kargüzarlıq və kadr məsələlərinin tənzimlənməsi məqsədilə qapalı seminarın keçirilməsi təklifini də irəli sürdü. O, cari il iyunun 24-də AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında elektron elm üzrə Fəaliyyət Planının müzakirə olunacağını dedi. Ölkədə elektron hökümətin tətbiq olunduğunu bildirərək kargüzarlığın informasiyalaşdırılması, elektron sənəd dövriyyəsinin tətbiqi və s. işlərdən danışdı. Bu proseslərin daha sürətli getməsi üçün AMEA-nın qarşısında mühüm vəzifələrin durduğunu qeyd etdi.
Sonra Hüquq və kadrlar idarəsinin rəis müavini Rzaqulu Hacıyev çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin 27 sentyabr 2003-cü il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət hakimiyyət orqanlarında, idarə, təşkilat və müsəssisələrində kargüzarlığın aparılmasına dair Təlimat”ın və “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində dəyişikliklər edilməsi haqqında” AR Qanununun tələblərini seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Həmçinin sözügedən sənədlərin tələblərindən irəli gələn vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə görülən işlərdən danışdı.
Sonra seminarda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev çıxış etdi. Bildirdi ki, akademik Akif Əlizadənin sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə may ayında idarənin əməkdaşları AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, NaxçıvanGəncə bölmələri, həmçinin Lənkəran Şəki Regional Elmi mərkəzlərinə ezam olunublar. Əməkdaşlar bu müəssisələrdə kargüzarlıq və kadr işinin mövcud vəziyyətini öyrənib, nöqsanları aşkar ediblər. R.Ağasiyev regional bölmə və mərkəzlərdə görülən işlərin nəticələrinə dair arayışı seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. “Bu tədbirlərin həyata keçirilməsi kargüzarlıq işinin daha da təkmilləşdirilməsi, onun vahid sistemə və formaya salınması məqsədi daşıyır” deyə vurğuladı.
Sonda AMEA-nın regional bölmə və mərkəzlərinin rəhbərləri çıxış etdilər. Rəhbərlik etdikləri müəssisələrdə kargüzarlıq və kadr məsələlərinin tənzimlənməsi işində çatışmazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə müvafiq tapşırıqlar verdiklərini qeyd etdilər. Eyni zamanda bu sahədə Hüquq və kadrlar idarəsi tərəfindən göstərilən metodiki və praktiki köməkliyə görə idarə əməkdaşlarına minnətdarlıqlarını bildirdilər.

В Президиуме НАНА состоялся семинар Управления права и кадров на тему «Регулирование делопроизводства и кадровых вопросов в региональных научных центрах НАНА».
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, рассказал о целенаправленных реформах, осуществляемых в НАНА под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде за последние 2 года. Говоря о работах, проделанных в связи с усовершенствованием нормативно-правовой базы в НАНА, академик рассказал о реформах, проводимых в области трудовой дисциплины, права и кадровой политики, а также о мерах, принятых для усовершенствования деятельности в этой области. Р.Алгулиев подчеркнул, что обеспечение эффективных результатов правовых реформ, проведенных каждым учреждением, в первую очередь, зависит от организации деятельности учреждения в соответствии с современными стандартами.
Говоря об учреждении при Президиуме НАНА Управления права и кадров, Р.Алгулиев отметил, что главной целью было обеспечение правильного ведения процесса кадровой подготовки в Академии, а также обеспечение исполнения ряда Указов и Распоряжений, принятых Президентом страны Ильхамом Алиевым. Он подчеркнул важность ведения документации в Академии в соответствии с требованиями азербайджанской государственности.
Отметив необходимость аттестации лиц, занимающихся делопроизводством и кадровыми вопросами, ученый подчеркнул целенаправленность проведения специальных тренингов и сертификации для них.
Академик-секретарь НАНА также выдвинул предложение в связи с проведением закрытого семинара для руководителей научных учреждений и организаций Академии. Он сообщил, что 24 июня этого года на заседании Президиума НАНА будет обсуждаться План деятельности об электронной науке. Говоря о применении электронного правительства в стране, ученый рассказал об информатизации делопроизводства, применении электронного документооборота и др. Он сказал, что для еще большего ускорения этих процессов перед НАНА поставлены важные задачи.
Далее вступил заместитель начальника Управления права и кадров Рзагулу Гаджиев, который довел до внимания участников семинара требования, вытекающие из утвержденной Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 27 сентября 2003 года «Инструкции о ведении делопроизводства в органах государственной власти, управлениях, организациях и учреждениях» и Закона АР «О внесении изменений в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики». Кроме того, рассказал о проделанной работе в целях обеспечения реализации задач, вытекающих из требований упомянутых документов.
Затем выступил начальник Управления права и кадров аппарата Президиума НАНА, доктор философии по праву Расим Агасиев. Он отметил, что в целях исполнения распоряжения академика Акифа Ализаде в мае сотрудники управления были откомандированы в Шемахинскую астрофизическую обсерваторию им. Н.Туси НАНА, Гянджинское и Нахчыванское отделения академии, а также в Шекинский и Лянкоранский научные центры НАНА. В рамках командировки сотрудниками управлениях было изучено текущее состояние кадрового делопроизводства в этих учреждениях, и выявлены пробелы. Р.Агасиев довел до сведения присутствующих справку о результатах проделанных работ в региональных центрах и отделениях. Он сообщил, что реализации подобных мероприятий служит усовершенствованию делопроизводства.
В заключение выступили руководители региональных отделений и центров НАНА, которые отметили, что в целях устранения выявленных недостатков ими были даны соответствующие указания. Выступившие выразили благодарность сотрудникам управления за оказанную методическую и практическую помощь.