Cari ilin iyun ayında Daşkənddə keçirilən Özbəkistan-Azərbaycan biznes forumu zamanı imzalanmış “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyi arasında Əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nun müddəaları üzrə fəaliyyət çərçivəsində Azərbaycana gələn nazirliyin Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzinin direktoru Abdulaziz Abduvaliyev və Mərkəzin Geofizika və Nanomineralogiya şöbəsinin müdiri İlxom Alimuxammedin AMEA rəhbərliyi ilə görüşləri davam edir.
Sentyabrın 16-da Elmlər Akademiyasının Əsas binasında qonaqları AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev qəbul edib.
Müasir dövrdə tətbiqi elmlərin prioritet sahəyə çevrildiyini qeyd edən akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, dünya təcrübəsinə əsasən aparılan araşdırmaların 20-30 %-ni sırf fundamental, qalan böyük hissəsini isə tətbiqi tədqiqatlar təşkil edir. Ölkələrimizin də bu tendensiyaya qoşulmağının əhəmiyyətindən bəhs edən vitse-prezident qarşıda duran mühüm vəzifələri sadalayaraq vurğulayıb ki, yerli və dünya bazarında elmi məhsula tələbat, dövlət sifarişləri və özəl sektorun bu məsələyə marağı artdıqda tətbiqi tədqiqatlar genişlənir.
Dünyadakı su ehtiyatlarının azalması probleminə diqqəti yönəldən akademik İbrahim Quliyev quraqlığa dözümlü və suvarılmaya az tələbatı olan yeni bitki sortlarının yetişdirilməsinin əsas prioritetlərdən olduğunu qeyd edib, həmçinin yeni texnologiyalara əsaslanaraq su ehtiyatlarının yenidən dəyərləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Digər prioritetin faydalı qazıntı yataqlarının kəşfiyyatı məsələsinin olduğunu bildirən alim Azərbaycanda hər zaman bu işlərin aparıldığını qeyd edib, innovativ inkişaf sahəsində fəaliyyətin elmlə sənaye müəssisələri, özəl sektor, ölkə nazirlikləri ilə müştərək əməkdaşlıq əsaslarında aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə çıxış edən Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzinin direktoru dosent Abdulaziz Abduvaliyev səmimi qəbula görə akademik İbrahim Quliyevə minnətdarlığını bildirib, ölkəsində aparılan innovativ siyasət haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, bu siyasətin əsasında Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin qarşıya qoyduğu vəzifələr durur, innovativ fəaliyyət ölkə regionlarını da əhatə edir. Özbəkistan əhalisinin 60 %-dək hissəsinin cavan əmək qabiliyyətli insanlardan ibarət olduğunu vurğulayan qonaq görülən tədbirlərin məşğulluq və yeni iş yerlərinin yaradılmasına yönəldiyini diqqətə çatdırıb. Hökumətin qarşısında cavan kadrların ölkədən axınının qarşısının alınması vəzifəsinin dayandığını bildirən Abdulaziz Abdullayev bu istiqamətdə bütün dövlət qurumlarına müvafiq tapşırıqlarının verildiyini, o cümlədən İnnovativ İnkişaf Nazirliyi qarşısında innovasiyaların ölkə regionlarına yönəldilməsi, burada innovativ resurslara əsaslanan və bazar tələbatına cavab verən yeni məhsul və xidmətlər təklif edən şirkətlərin açılması, nəticədə isə yeni perspektivli iş yerlərinin yaradılması və gənclərin istehsal prosesinə cəlb edilməsi vəzifəsinin qoyulduğunu, bu məqsədlə bütün bölgələrdə nazirliyin filiallarının açıldığını vurğulayıb.
Mərkəzi Asiya regionlarında, o cümlədən Özbəkistanda su ehtiyatlarının qorunmasının başlıca vəzifə olduğunu bildirən mərkəz direktoru iqtisadi cəhətdən sərfəli və quraqlığa dözümlü yeni bitkilərin yetişdirilməsini kənd təsərrüfatı sahəsində prioritet məsələ olduğunu qeyd edib, ümumilikdə ölkənin idxaldan asılılığının azaldılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra Abdulaziz Abduvaliyev elmmetriya sahəsində iki ölkə arasında əməkdaşlıq haqqında söz açıb. Bu məqsədlə Türkiyə təcrübəsilə tanış olduğunu bildirən qonaq elmmetriyanın inkişafı, elmi əsərlərin qiymətləndirilməsi, nəşri və nüfuzlu elmi bazalara yerləşdirilməsi istiqamətində Türkiyə-Azərbaycan-Özbəkistan konsorsiumunun yaradılması təklifini irəli sürüb. Tərəflər bu sahədə TÜBİTAK-ın təcrübəsindən yararlanmağın vacibliyini qeyd ediblər.
Görüşdə həmçinin müstəqil elmi ekspertizaların keçirilməsi, ekspert qruplarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, ekspert bazalarının genişləndirilməsi və bu prosesə xarici alimlərin cəlb edilməsi, Ali Attestasiya Komissiyalarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilərək müasir standartlara cavab verməsi problemləri müzakirə edilib. Akademik İbrahim Quliyev bu istiqamətdə bütün türk dövlətlərinin birgə fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Mərkəzinin Geofizika və Nanomineralogiya şöbəsinin müdiri İlxom Alimuxammed və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər. Təcrübə mübadiləsi məqsədilə AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunda keçirdiyi görüşlər haqqında məlumat verən İlxom Alimuxammed elmi müəssisə rəhbərləri ilə innovativ inkişaf istiqamətində qarşıda duran vəzifələrin və əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirə edildiyini qeyd edib.

Реализуются пункты Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству между Национальной академией наук Азербайджана и Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, подписанного в ходе Узбекско-азербайджанского бизнес-форума, который прошел в июне текущего года в Ташкенте. С этой целью с визитом в Азербайджане находились директор Центра научно-технической информации министерства Абдулазиз Абдувалиев и заведующий Отделом геофизики и наноминералогии Центра высоких технологий министерства Ильхом Алимухаммед, которые провели ряд встреч с руководством НАНА.
16-го сентября в Главном здании Академии наук гостей принял вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев.
Сообщив, что в современный период предстоит существенное изменение стратегии в сторону прикладных исследований, академик Ибрагим Гулиев добавил, что, согласно мировой практике, 20-30 % научных изысканий приходится на долю чисто фундаментальных, а остальная большая часть – на долю прикладных исследований. Говоря о важности присоединения наших стран к данной тенденции, вице-президент перечислил предстоящие задачи и подчеркнул, что прикладные исследования проводятся лишь при наличии спроса мирового и местного рынков на научную продукцию, государственных заказов и заинтересованности частного сектора в данном вопросе.
Говоря о проблеме уменьшения запасов водных ресурсов в мире, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что одним из приоритетов является выращивание засухоустойчивых и мало нуждающихся в орошении новых сортов растений, а также подчеркнул необходимость переоценки водных ресурсов, опираясь на новые технологии.
Отметив, что еще одним приоритетом является разработка новых месторождений полезных ископаемых, ученый сообщил, что работа в данном направлении велась в Азербайджане всегда, а также добавил, что в области инновационного развития нужно наладить сотрудничество науки с промышленными предприятиями, частным сектором и соответствующими министерствами.
Затем выступил директор Центра научно-технической информации Министерства инновационного развития Республики Узбекистан Абдулазиз Абдувалиев, который поблагодарил академика Ибрагима Гулиева за сердечный прием и подробно рассказал о проводимой в его стране инновационной политике. Он сообщил, что в основе этой политики лежат задачи, поставленные Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, инновационная деятельность охватывает в основном регионы страны. Подчеркнув, что почти 60 % населения Узбекистана составляют молодые трудоспособные люди, гость добавил, что предпринимаемые меры направлены на решение вопроса занятости и создание новых рабочих мест. Абдулазиз Абдувалиев сообщил, что перед правительством стоит задача уменьшить утечку молодых кадров за рубеж, и подчеркнул, что для решения этой задачи были даны соответствующие поручения всем государственным структурам. В частности, продолжил гость, перед Министерством инновационного развития поставлена задача направить инновации в регионы страны, создать здесь компании, предлагающие новую продукцию и услуги, которые опираются на инновационные ресурсы и востребованы рынком, в результате чего будут созданы новые перспективные рабочие места, молодежь будет привлечена к производственному процессу, и добавил, что с этой целью во всех регионах были открыты филиалы министерства.
Отметив, что основной задачей стран региона Центральной Азии, в том числе Узбекистана является сбережение водных ресурсов, директор центра сообщил, что приоритетной задачей в сфере сельского хозяйства является выращивание экономически выгодных и засухоустойчивых новых сортов растений, и подчеркнул, что необходимо найти инновационные ресурсы для уменьшения импортозависимости страны.
Далее Абдулазиз Абдувалиев рассказал о сотрудничестве между двумя странами в области наукометрии. Сказав, что с этой целью он ознакомился с опытом Турции, гость выдвинул предложение создать консорциум Турция-Азербайджан-Узбекистан, нацеленный на развитие наукометрии, осуществление оценки научных трудов, их издание и размещение в научные базы. Стороны отметили, что в данной сфере важно перенять опыт ТЮБИТАК.
В ходе встречи также были обсуждены такие вопросы, как проведение независимых научных экспертиз, совершенствование деятельности экспертных групп, расширение баз данных экспертов и привлечение к этому процессу зарубежных ученых, совершенствование деятельности Высших аттестационных комиссий и приведение их в соответствие с современными стандартами и т.д. Академик Ибрагим Гулиев подчеркнул необходимость в осуществлении совместной деятельности всех стран тюркского мира в данной сфере.
На мероприятии также приняли участие заведующий Отделом геофизики и наноминералогии Центра высоких технологий Министерства инновационного развития Республики Узбекистан Ильхом Алимухаммед и заведующая Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доцент Эсмира Алирзаева. Рассказав о проведенных с целью обмена опытом встречах в Республиканском центре сейсмологической службы НАНА и Институте геологии и геофизики Министерства науки и образования, Ильхом Алимухаммед отметил, что с руководителями научных учреждений были обсуждены предстоящие задачи и перспективы сотрудничества в сфере инновационного развития.