Dekabrın 6-da Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) görkəmli alim və pedaqoq, Əməkdar Elm Xadimi, Əməkdar Müəllim, akademik Feyzulla Qasımzadənin anadan olmasının 115 illiyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
ADPU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələrinin, ölkəmizin tanınmış ziyalılarının iştirak etdikləri tədbiri giriş sözü ilə açan elmi işlər üzrə prorektor, professor Vilayət Əliyev görkəmli alimin həyat və elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, akademik Feyzulla Qasımzadə ADPU-nun seçilmiş məzunlarından biri olmuş, bu müəssisədə kafedra müdiri kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Sonra universitetin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professorHimalay Qasımov “Feyzulla Qasımzadənin həyat və yaradıcılıq yolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Natiq akademikin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin, xüsusilə də XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin araşdırılaraq elmi müstəviyə gətirilməsində və təbliğ olunmasında müstəsna xidmətlərindən danışıb. Onun elmi axtarışlarının nəticəsi olan “XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” dərsliyi həmin dövr ədəbiyyatının öyrənilməsi və ədəbi-bədii düşüncənin təhlili baxımından çox dəyərli elmi mənbə olduğunu qeyd edib: “Akademik Feyzulla Qasımzadə həm də ədəbi tənqid sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərmiş, Azərbaycan ədəbiyyatının obyektiv təhlilini vermişdir”.
Sonra alimin ömür yolunu əks etdirən “Zamanın sorağında” filmi nümayiş etdirilib.
Milli Məclisin mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, akademik Vasim Məmmədəliyev, Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, professor Əjdər Ağayev, şair İlyas Tapdıq və ADPU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı, professor Buludxan Xəlilov F.Qasımzadənin mənalı ömür yolundan, elmi-pedaqoji fəaliyyətindən, bu sahədə qazandığı uğurlardan danışıblar, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Bildirilib ki, 1898-ci ildə Bakının Mərdəkan qəsəbəsində anadan olmuş F.Qasımzadə bir çox Azərbaycan ziyalısının müəllimi olmuşdur. Uzun illər Bakı Dövlət Universitetində tarix kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışan alim 30 elmlər doktoru və 120 elmlər namizədi yetişdirmiş, SSRİ-nin bir sıra orden və medalları ilə təltif edilmişdir.
Sonda akademikin qızı, ADPU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Nigar Qasımzadə ailəsi adından atasının xatirəsinə göstərilən ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

December 6, 2013 Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) hosted an event dedicated to the 115th anniversary of the outstanding scientist and teacher, Honored Scientist, academician Feyzulla Gasimzadeh.
The event, which was attended by faculty and students ASPU and intelligentsia of the country, was opened by pro-rector of the University for scientific affairs, prof.Vilayat Aliyev, who gave detailed information about the life and scientific work of a prominent scientist. It was noted that Feyzulla Gasimzadeh was a graduate of ASPU, a scientist at the university served as head of the chair.
Then a lecture on “Life and career Feyzulla Gasimzadeh” made head of the department of Azerbaijani literature prof. Himalay Gasimov, who spoke about the merits of academician in promoting the history of Azerbaijani literature, in particular the history of Azerbaijani literature of the XIX century.
Then, a film “In Search of Time”, dedicated to the life and work of the scientist.
In the event also reported chairman of the Committee on Culture of the Milli Mejlis corresponding member of ANAS Nizami Jafarov, acad. Vasim Mammadaliyev, chairman of the Azerbaijan Education Board prof. Azhdar Agayev, poet Ilyas Tapdig and dean of the Faculty of Philology ASPU prof. Buludhan Khalilov, who talked about life, research and teaching activities of the scientist, his achievements in this field and shared their memories of him.
In conclusion, the daughter Nigar Gasimzadeh, docent of World Literature chair of ASPU, expressed gratitude to the organizers and participants for their attention and respect for the memory of his father.