AMEA prezidenti Əlcəzairin Azərbaycanda diplomatik nümayəndəliyinin müvəqqəti işlər vəkilini qəbul edib
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdə diplomatik nümayəndəliyinin müvəqqəti işlər vəkili Abbes Benmoussatı qəbul edib. AMEA Rəyasət Heyətində keçirilmiş görüşün əsas məqsədi akademiya ilə Əlcəzairin elmi-tədqiqat institutları arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev iştirak ediblər.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonağa akademiyanın strukturu və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Son illər AMEA-nın idarəetmə və təşkilati sisteminin əsaslı olaraq təkmilləşdirildiyini diqqətə çatdıran A.Əlizadə burada prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalardan və innovativ layihələrdən söz açıb.
AMEA rəhbəri uzun illər boyu azərbaycanlı mütəxəssislərin Əlcəzairdə neft emalı sahəsində tədqiqatlarından, gördüyü işlərdən bəhs edib.
Sonra cənab Abbes Benmoussat təmsil etdiyi ölkədə həyata keçirilən innovativ tədbirlərdən, hər iki ölkənin dostluq münasibətlərindən, elm, təhsil və mədəniyyət sahəsindəki əlaqələrindən söz açıb.
Gələcəkdə iki ölkənin elmi müəssisələri arasında əlaqələrin sistemli şəkildə qurulması, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin təşkili məqsədilə konkret addımların atılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə humanitar elm sahəsində birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub, gələcəkdə AMEA institutları ilə Əlcəzairin elmi müəssisələri arasında əməkdaşlıq haqqında niyyət sazişinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.

President of ANAS received temporary charge d'affaires of the Algerian diplomatic representation in Azerbaijan
President of ANAS, Academician Akif Alizadeh received temporary charge d'affaires of Algerian diplomatic representation to our country Abbes Benmoussati. The main purpose of the meeting, held at the Presidium of ANAS was to discuss the prospects of cooperation between the Academy and research institutions of Algeria.
The meeting was also attended by the Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev and head of International Relations Department of ANAS Presidium Administration, PhD in geological-mineralogical sciences Gulam Babayev.
In advance, Academician Akif Alizadeh told the guest about the activity, structure and scientific achievements of ANAS, as well as the role and contribution of the Academy to the formation of the scientific and intellectual potential of the country and the socio-economic development of society. Academician recalled that for many years the Azerbaijani specialists carried out research in Algeria in the field of oil refining.
Mr. Abbes Benmoussati, in turn, thanked the leadership of ANAS for the warm welcome and talked about friendly relations and communication in the field of science, education and culture that exist between the two countries. He stressed the need to further enhance the relationship between scientific institutions of the two countries and organize the mutual exchange of staff and experience.
During the meeting, they discussed the possibility of joint cooperation in the field of humanities, agreed to sign further agreements of intent on cooperation between the institutions of ANAS and scientific institutions of Algeria.
At the end of the meeting, the guest invited President of ANAS to visit the People's Democratic Republic of Algeria.