AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov rəhbərlik etdiyi qurumun təşkilatçılığı ilə AMEA-nın 70 illiyi ilə əlaqədar “Akademik elm həftəliyi – 2015” beynəlxalq multidissiplinar forumun keçiriləcəyini söyləyib. Bildirilib ki, forum çərçivəsində elm adamları, dövlət, özəl, biznes və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə aktual mövzularda panel müzakirələr təşkil olunacaq. Gənc alimlərin dörd prioritet elmi istiqamət üzrə konfransının keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Foruma, ümumilikdə 260-a yaxın tezis qəbul olunub. Hazırda həmin tezislərin ekspert qiymətləndirilməsi aparılır. Bu proses başa çatdıqdan sonra konfransın plenar və panel bölmələrində məruzələr ediləcək, xarici və yerli gənc alimlərin adları açıqlanacaq. Bütün tələblərə cavab verən tezislər toplu şəklində çap olunacaq.
F.Salmanov AMEA-nın 70 illiyinə töhfə kimi respublikanın seçilmiş orta məktəblərdə akademiyanın ayrı-ayrı bölmələri üzrə elm guşələrinin yaradılması prosesinə də başlanıldığını bildirib.
İclasda, həmçinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının nizamnaməsinə edilən əlavə və dəyişikliklər, “Gənc tədqiqatçı” jurnalın növbəti sayına məqalələrin qəbulu, www.gencalimler.az saytında xəbərlərin yenilənməsi və digər məsələlər müzakirə olunub.

Обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к международному форуму «Неделя академической науки-2015»
Состоялось очередное заседание Совета молодых ученых и специалистов НАНА.
На заседании председатель совета, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов сообщил, что при организационной поддержке руководимой им структуры, по случаю 70-летнего юбилея НАНА пройдет Международный мильтидисциплинарный форум «Неделя академической науки-2015». Было отмечено, что в рамках форума с участием деятелей науки, представителей государственного и частного бизнеса, а также СМИ будут организованы панельные дискуссии, посвященные актуальным вопросам. Также планируется проведение конференции молодых ученых по четырем приоритетным направлениям развития науки. В форум в общей сложности было принято около 260 тезисов. В данный момент ведется экспертное оценивание тезисов. После завершения процесса оценивания на пленарных и панельных заседаниях конференции будут заслушаны доклады и объявлены имена молодых зарубежных и отечественных ученых. Тезисы, отвечающие всем требованиям будут изданы в виде сборника.
Ф.Салманов отметил, что в качестве вклада в 70-летний юбилей НАНА в избранных средних школах республики начался процесс создания уголков науки по отдельным подразделениям академии.
На заседании также были обсуждены вопросы, связанные с внесенными дополнениями и изменениями в устав Совета молодых ученых и специалистов, принятием статей для очередного номера журнала «Молодой исследователь», обновлением новостей сайта www.gencalimler.az и прочее.