Oktyabrın 26-da böyük Azərbaycan şairi, görkəmli dramaturq Hüseyn Cavidin anadan olmasının 133-cü ildönümü münasibətilə əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan ənənəvi tədbirin növbəti yığıncağı keçirilib.
Tədbir AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Bakı şəhəri Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə ədibin Hüseyn Cavid bağında ucaldılmış abidəsi önündə təşkil edilib. Tədbir iştirakçıları tərəfindən Hüseyn Cavidin abidəsi önünə tər güllərdən hazırlanmış əklillər qoyulub. Bakı şəhəri Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İbrahim Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq dramaturqun həyat və yaradıcılığı, zəngin ədəbi irsi haqda ətraflı məlumat verib. Tədbirdə AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Hüseyn Cavidin keşməkeşli həyat yolu, çoxşaxəli yaradıcılığı, XX əsr Azərbaycan dramaturgiyasının inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən söz açıb. Cavidsevər, Yeni Azərbaycan Partiyasının Yasamal rayon təşkilatının sədri Tağı Əhmədov Cavidlər ailəsi haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Daha sonra Hüseyn Cavidin nəşinin qalıqlarının Azərbaycana gətirilməsi prosesinə rəhbərlik etmiş Həmid Cəfərov Hüseyn Cavidin Vətənə gətirilməsi zamanı üzləşdikləri çətinliklərdən söhbət açıb. Tədbirdə xalq artistləri Mələkxanım Əyyubovanın, Məsum İbrahimovun, əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın ifasında Cavid sözlərinə bəstələnmiş mahnılar səsləndirilib, Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimləri, cavidsevərlər Azad Şükürov Hüseyn Cavidin “İblis” dramındakı İblisin monoloqunu, Məleykə Alıqızı isə ədibin “Görmədim” qəzəlini səsləndiriblər.
Tədbirin sonunda çıxış edən AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı ilk öncə tədbir iştirakçılarını salamlayaraq qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi hər il onun doğum gününə hədiyyələrlə çıxır. Bu il də Hüseyn Cavidin əziz və istedadlı oğlu Ərtoğrol Cavidin muzeydə qorunan şəxsi arxivində çox böyük milli məsələləri özündə əks etdirən əlyazmaları əsasında hazırlanan və məhz Ərtoğrol Cavidin doğum günündə 22 oktyabrda çapdan çıxan “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyinin son 3 cildi muzeyin kollektivi tərəfindən mədəniyyətimizə gözəl bir hədiyyədir. O, qeyd edib ki, kitabda çap edilən “Balaman məktəbi” Azərbaycan musiqişünası Saleh Əbdüləlimovun musiqi məktəbləri üçün tərtib etdiyi dərslikdir. Dərslik 1937-ci ildə hazırlansa da, o dövrdə ictimai-siyasi həyatımızın az qala bütün sferalarına nüfuz etmiş erməni şəbəkəsinin “səyi” nəticəsində çap olunmamış və əsərin orjinal nüsxəsi Ərtoğrol Cavidin şəxsi arxivində uzun illər mühafizə edilmişdir. Parlaq istedada və yüksək intellektə malik Ərtoğrol Cavid “Balaman məktəbi”nə rus dilində yazılmış ön sözü dilimizə tərcümə etmiş, dərsliyin tərtibi ilə əlaqəli materialların, o cümlədən iclas protokollarının toplanıb-hazırlanmasında yaxından iştirak etmişdir. Dərsliyin orijinalının qorunaraq günümüzə qədər gəlib çıxması Ərtoğrol Cavidin xidmətidir. Son olaraq G.Babaxanlı onu da qeyd edib ki, Ərtoğrol Cavidin xalqımızın mədəniyyətinin inkişafı sahəsindəki fəaliyyəti “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyinin əvvəlki cildlərində də öz əksini tapmışdır.

26 октября 2015 года в 12.00 по случаю 133-летней годовщины со дня рождения великого азербайджанского поэта, видного драматурга Гусейна Джавида состоялось очередное собрание традиционных мероприятий, основа которых была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Мероприятие состоялось в сквере перед памятником Гусейну Джавиду при совместной организационной поддержке Дома-музея Гусейна Джавида НАНА и Исполнительной власти Ясамальского района города Баку. Участниками мероприятия были возложены венки к подножию памятника Гусейну Джавиду.
Открывая мероприятие вступительным словом, глава Исполнительной власти Ясамальского района города Баку Ибрагим Мехдиев рассказал о жизни и творчестве, богатом литературном наследии великого драматурга.
В своем выступлении академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли рассказал о сложном жизненном пути, многогранном творчестве и неоценимых заслугах Гусейна Джавида в развитии азербайджанской драматургии ХХ века. Любитель творчества Джавида, председатель Ясамальской районной организации Партии Ени Азербайджан Таги Ахмедов поделился своими воспоминаниями о семье Джавидов с участниками мероприятия.
Далее Гамид Джафаров рассказал о трудностях, с которыми они сталкивались при доставке на Родину останков Гусейна Джавида. На мероприятии в исполнении народных артистов Мелекханум Айюбовой, Масума Ибрагимова, заслуженной артистки Нурии Гусейновой прозвучали песни на слова Джавида. Учителя Азербайджанского университета культуры и искусств, любители творчества Джавида Азад Шукюров озвучил монолог Демона из драмы Гусейна Джавида «Иблис» («Демон»), Малейка Алыгызы – газал «Гёрмедим».
В заключение, приветствовав участников мероприятия, директор Дома-музея Гусейна Джавида НАНА, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы подчеркнула, что Дома-музея Гусейна Джавида ежегодно преподносит памятные подарки к годовщинам поэта.
Итак, последние 3 тома многотомника «Нематериальные памятники культуры Азербайджана и Эртогрул Джавид», подготовленные на основе хранящихся в музее в личном архиве Э.Джавида рукописей, отражающих очень важные национальные вопросы, стали тем самым прекрасным даром коллектива музея для нашей культуры. Надо отметить, что книги были изданы именно 22 октября - на дне Рождения Э.Джавида.
Она добавила, что напечатанная в книге «Баламанская школа» является учебником, составленным для музыкальных школ азербайджанским музыковедом Салехом Абдульалимовым.
Учебник, подготовленный еще в 1937 году, не был издан в результате стремлений армян проникнуть почти во все сферы общественно-политической жизни Азербайджана того периода. Следовательно, экземпляр оригинала труда долгие годы хранился в личном архиве Эртогрула Джавида. Обладавший ярким талантом и высоким интеллектом Эртогрул Джавид, перевел на родной язык предисловие к «Баламанской школе», написанное на русском языке, а также принял непосредственное участие в собрании и составлении связанных с учебником материалов и протоколов заседаний.
Таким образом, сохранение до наших дней оригинала учебника является заслугой Эртогрула Джавида. Далее Г.Бабаханлы отметила, что деятельность Эртогрула Джавида в области развития отечественной культуры нашла свое отражение и в предыдущих томах многотомника «Нематериальные памятники культуры Азербайджана и Эртогрул Джавид». В заключение были сделаны памятные фотографии.