Oktyabrın 26-da böyük Azərbaycan şairi, görkəmli dramaturq Hüseyn Cavidin anadan olmasının 133-cü ildönümü münasibətilə əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan ənənəvi tədbirin növbəti yığıncağı keçirilib.
Tədbir AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Bakı şəhəri Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə ədibin Hüseyn Cavid bağında ucaldılmış abidəsi önündə təşkil edilib. Tədbir iştirakçıları tərəfindən Hüseyn Cavidin abidəsi önünə tər güllərdən hazırlanmış əklillər qoyulub. Bakı şəhəri Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İbrahim Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq dramaturqun həyat və yaradıcılığı, zəngin ədəbi irsi haqda ətraflı məlumat verib. Tədbirdə AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Hüseyn Cavidin keşməkeşli həyat yolu, çoxşaxəli yaradıcılığı, XX əsr Azərbaycan dramaturgiyasının inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən söz açıb. Cavidsevər, Yeni Azərbaycan Partiyasının Yasamal rayon təşkilatının sədri Tağı Əhmədov Cavidlər ailəsi haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Daha sonra Hüseyn Cavidin nəşinin qalıqlarının Azərbaycana gətirilməsi prosesinə rəhbərlik etmiş Həmid Cəfərov Hüseyn Cavidin Vətənə gətirilməsi zamanı üzləşdikləri çətinliklərdən söhbət açıb. Tədbirdə xalq artistləri Mələkxanım Əyyubovanın, Məsum İbrahimovun, əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın ifasında Cavid sözlərinə bəstələnmiş mahnılar səsləndirilib, Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimləri, cavidsevərlər Azad Şükürov Hüseyn Cavidin “İblis” dramındakı İblisin monoloqunu, Məleykə Alıqızı isə ədibin “Görmədim” qəzəlini səsləndiriblər.
Tədbirin sonunda çıxış edən AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlı ilk öncə tədbir iştirakçılarını salamlayaraq qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi hər il onun doğum gününə hədiyyələrlə çıxır. Bu il də Hüseyn Cavidin əziz və istedadlı oğlu Ərtoğrol Cavidin muzeydə qorunan şəxsi arxivində çox böyük milli məsələləri özündə əks etdirən əlyazmaları əsasında hazırlanan və məhz Ərtoğrol Cavidin doğum günündə 22 oktyabrda çapdan çıxan “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyinin son 3 cildi muzeyin kollektivi tərəfindən mədəniyyətimizə gözəl bir hədiyyədir. O, qeyd edib ki, kitabda çap edilən “Balaman məktəbi” Azərbaycan musiqişünası Saleh Əbdüləlimovun musiqi məktəbləri üçün tərtib etdiyi dərslikdir. Dərslik 1937-ci ildə hazırlansa da, o dövrdə ictimai-siyasi həyatımızın az qala bütün sferalarına nüfuz etmiş erməni şəbəkəsinin “səyi” nəticəsində çap olunmamış və əsərin orjinal nüsxəsi Ərtoğrol Cavidin şəxsi arxivində uzun illər mühafizə edilmişdir. Parlaq istedada və yüksək intellektə malik Ərtoğrol Cavid “Balaman məktəbi”nə rus dilində yazılmış ön sözü dilimizə tərcümə etmiş, dərsliyin tərtibi ilə əlaqəli materialların, o cümlədən iclas protokollarının toplanıb-hazırlanmasında yaxından iştirak etmişdir. Dərsliyin orijinalının qorunaraq günümüzə qədər gəlib çıxması Ərtoğrol Cavidin xidmətidir. Son olaraq G.Babaxanlı onu da qeyd edib ki, Ərtoğrol Cavidin xalqımızın mədəniyyətinin inkişafı sahəsindəki fəaliyyəti “Azərbaycan qeyri-maddi mədəniyyət abidələri və Ərtoğrol Cavid” çoxcildliyinin əvvəlki cildlərində də öz əksini tapmışdır.

On October 26, 2015, at 12am, was held event devoted to 133rd anniversary of genius dramatist Huseyn Javid, which traditionally established by national leader Heydar Aliyev. Event co-organized by ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat and Baku city Yasamal district Executive Power, in front of the monument erected in the Huseyn Javid’s park. Opening the event head of Yasamal district Executive Power Ibrahim Mehdiyev informed about way of life, creativity, rich literary heritage of dramatist. Academician-secretary of ANAS Department of Humanitarian Sciences, Acad. Teymur Karimli spoke about his exceptional merits in Azerbaijan drama. Javid lover, chairman of New Azerbaijan Party Yasamal district Tagi Ahmadov shared his memories about The Javids.
Later on, Hamid Jafarov, who chaired for importing process of Huseyn Javid’s corpse to native land, spoke about difficulties faced by. People Artists Malakhanum Ayyubova, Masum Ibrahimov, Honored Artist Nuriyye Huseynova performed songs composed to poems of Huseyn Javid in the event. Teachers of Azerbaijan University of Art and Culture – Javid lovers Azad Shukurov sounded Demon’s monologue from “Iblis (Demon)” work of dramatist, while Maleyke Aligizi sounded his “Gormadim” gazel.
In closing, director of the museum, Dr. Philology Gulbaniz Babakhanli greeted the guests, then noted that, each year Huseyn Javid’s Memorial Flat prepares gifts for his birthday. This year, last 3 volume of “Azerbaijan non-material cultural monuments and Artogrul Javid” multi volume which published based on manuscripts stored in the personal archive of Artogrul Javid in the museum and embracing great national issues and released on October 22 – on the Artogrul Javid’s birthday, is a gift to our culture by museum staff. “Balaman school” which takes place in the book is a manual designed by Azerbaijan musicologist Saleh Abdulalimov for music schools. Although manual was developed in 1937, it has not been released as a result of “Armenian effort” which affected to all spheres of social life at those times, and original version of the work has been stored in the personal archive of Artogrul Javid for long years. Having bright talent and high intelligence, Artogrul Javid translated the Russian preface of “Balaman school” into native language, closely engaged in development of materials concerning to manual, including collecting and preparing of assembly protocols. Maintaining the original manual up to our age is a merit of Artogrol Javid, she noted. Finally, G. Babakhanli added that Artogrul Javid’s activity in Azerbaijan culture has been reflected in previous volumes of “Azerbaijan non-material cultural monuments and Artogrul Javid” multi volume.