Oktyabrın 30-da Sumqayıt Tarix Muzeyində ölkəmizdə kimya sənayesinin yaranmasının 70 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) prezidenti Rövnəq Abdullayev və onu müşayiət edən şəxslər "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin baş ofisində olub, İnsan Resursları Departamenti tərəfindən aparılan test imtahanının gedişatı ilə maraqlanıblar. Departamentin rəisi Asif Bəkirli elan olunmuş vakansiyalar və test imtahanları barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Sonra iştirakçılar Sumqayıt Tarix Muzeyinə gəliblər. Muzeyin direktoru, Azərbaycanın Əməkdar Mədəniyyət işçisi Olqa İslamova bu qurumun yaranma tarixi, onun ekspozisiyaları barədə ətraflı məlumat verib. İştirakçılar muzeydə Sumqayıtın neft-kimya sənayesinin inkişaf tarixi, bu sahədə uzun illər fədakarlıqla çalışmış kimyaçıların əmək fəaliyyəti ilə bağlı fotoşəkillər və sənədlərlə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “Azərikimya” İstehsalat Birliyi Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayev Sumqayıt şəhər ictimaiyyətini Azərbaycanda kimya sənayesinin 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin son zamanlar Sumqayıta çoxsaylı səfərləri, Kimya Sənaye Parkında yaradılan müəssisələrə olan diqqəti, bununla bağlı tapşırıq və tövsiyələri bütövlükdə Azərbaycanın neft-kimya sənayesinin perspektiv inkişafına göstərilən qayğının real təzahürüdür. Həyata keçirilən konkret layihələr, görülən işlər neft-kimya sənayesinin uğurlu gələcəyinə, bu sahənin dövlətimizin daha qüdrətli və etibarlı dayaqlarından birinə çevriləcəyinə möhkəm əminlik yaradır.
Tədbirdə çıxış edən ARDNŞ-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev Sumqayıt şəhər ictimaiyyətini təbrik edib, kimya sənayesinin tarixi, əldə olunan nailiyyətlər və perspektivlərdən danışıb. ARDNŞ prezidenti kimya sənayesinin inkişaf strategiyası proqramına uyğun olaraq Sumqayıtın sənaye zonasında Kimya Sənaye Parkının yaradıldığını, təməli dövlət başçısı tərəfindən qoyulmuş azot gübrəsi istehsal edəcək karbamid zavodu, “SOCAR Polymer” layihəsi çərçivəsində inşa ediləcək yüksək sıxlıqlı polietilen zavodu, eləcə də yeni istehsalat tullantı sularının təmizlənməsi qurğusunun tikintisinin uğurla davam etdirildiyini bildirib. O, ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə yubiley münasibətilə bir qrup kimyaçının ali dövlət mükafatına layiq görülməsini dövlətimiz tərəfindən bu sahəyə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Sonra AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu günün böyük tarixi əhəmiyyətə malik əlamətdar gün olduğunu bildirib. Azərbaycan Respublikasının bütün dünyada neft diyarı kimi tanındığını xatırladan alim ölkəmizdə neft-qazçıxarma, neft-kimya sənayesi, o cümlədən neft-qaz emalı sənayesinin sürətlə inkişaf etdiyini qeyd edib. Əsası Sumqayıtda qoyulan bu böyük sənayenin 70 illik tarixini yüksək qiymətləndirərək, elm və sənayenin tarixinin bir-birilə uzlaşmasının mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
A.Əlizadə ölkənin sürətli və davamlı inkişafında elmin iki mühüm istiqaməti olan sənaye və təhsilin böyük rolu olduğunu dilə gətirib. O, istehsalat, sənaye, neft-kimya sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən görkəmli alimlərdən danışıb. Yusif Məmmədəliyev, Əli Quliyev, İzzət Orucov kimi şəxsiyyətlərin kimya elminin karifeyləri olduğunu, onların adlarının həm elm, həm də neft-kimya sənayesi tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirib.
AMEA prezidenti Ulu öndər Heydər Əliyevin neft-kimya sənayesinin texniki-istehsal bazasının ardıcıl olaraq gücləndirilməsi, onun əsaslı surətdə müasirləşdirilməsi və yeniləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi mühüm tədbirlərdən də danışıb. Heydər Əliyevin göstərişi ilə 1969-cu ildə yüksək təzyiqli polietilen, 1971-ci ildə illik gücü 15 min ton olan butil-kauçuk sexləri, 1976-cı ildə isə butandan butadien istehsal edən qurğuların işə salınması barədə məlumat verib.
Bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin də neft-kimya sənayesinə böyük diqqət yetirdiyini söyləyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, dövlət başçısının 2 aprel 2010-ci il tarixli “Neft-kimya sənayesində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamı ilə “Azərikimya” İstehsalat Birliyi ARDNŞ-in tabeliyinə verildi. Bununla da neft şirkətilə istehsalat birliyinin əlaqəli şəkildə inkişafı təmin olundu. Alimin sözlərinə görə, bu gün neft-kimya sənayesində fəaliyyətin gücləndirilməsi, neft-qaz emalı və neft-kimya sənayesinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, məhsulların rəqabət qabiliyyətinin artırılması ölkə qarşısında duran əsas hədəflərdəndir.
Sonra ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 26 oktyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni, Prezidentin fərdi təqaüdü və “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuş kimyaçılara mükafatlar təqdim olunub.
Ardınca isə ARDNŞ-ın prezidenti Rövnəq Abdullayevin Sərəncamı ilə Fəxri fərman və pul mükafatlarına layiq görülən 19 kimyaçıya, daha sonra Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcovun sərəncamı ilə təltif olunan 10 kimyaçıya mükafatlar təqdim olunub. Həmçinin 15 kimyaçı “Azərikimya” İstehsalat Birliyi tərəfindən fəxri fərman və pul mükafatlarına layiq görülüb.
Tədbir Sumqayıt şəhər 11 saylı tam orta məktəbin şagirdlərinin ifasında səsləndirilən “Canlanır hər qarış yer Sumqayıtda, Xarüqələr yaradır el Sumqayıtda” mahnısı ilə başa çatıb.

30 октября в Музее истории Сумгайыта состоялось мероприятие по случаю 70-летнего юбилея создания химической промышленности в нашей стране.
Вначале президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (ГНКАР) Ровнаг Абдуллаев и сопровождающие его лица посетили головной офис Производственного объединения «Азерикимья», где ознакомились с ходом тестового экзамена, проведенного Департаментом человеческих ресурсов. Начальник департамента Асиф Бекирли подробно проинформировал гостей об объявленных вакансиях и тестовые экзаменах.
Далее участники побывали в Музее истории Сумгайыта. Директор музея, Заслуженный работник культуры Азербайджана Ольга Исламова подробно проинформировала об истории создания музея и его экспозициях. Здесь участники ознакомились с историей развития нефтехимической промышленности Сумгайыта, а также фотоснимками и документами, отражающими трудовую деятельность химиков, долгие годы самоотверженно работавших в этой области.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель Наблюдательного совета Производственного объединения «Азерикимья», депутат Милли Меджлиса Мухтар Бабаев поздравил общественность города Сумгайыта в связи с 70-летним юбилеем химической промышленности в Азербайджане. Он отметил, что многочисленные визиты Президента страны в Сумгайыт в последнее время, его внимание к предприятиям, созданным в Парке химической промышленности, а также поручения и рекомендации в этой связи являются реальным проявлением заботы и внимания к перспективному развитию нефтехимической промышленности Азербайджана. Осуществляемые конкретные проекты, проделанные работы создают твердую уверенность в успешном будущем нефтехимической промышленности, в превращении этой области в одного из мощных и надежных устоев нашего государства.
Выступивший на мероприятии президент ГНКАР Ровнег Абдуллаев поздравил городскую общественность, рассказал об истории химической промышленности, достигнутых успехах и перспективах. Президент ГНКАР сообщил, что в соответствии с программой стратегии развития химической промышленности в промышленной зоне Сумгайыта были основаны Парк химической промышленности, завод карбамита по производству азотных удобрений, основа которого была заложена главой государства, завод полиэтилена высокой плотности в рамках проекта “SOCAR Polymer”, а также устройство по очистке новых производственных сточных вод. Он расценил вручение группе химиков высшей государственной награды по случаю юбилея по Распоряжению Президента страны как наглядный пример внимания и заботы нашего государства об этой сфере.
Затем выступил президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который отметил, что этот знаменательный день имеет большое историческое значение. Напомнив о признании Азербайджанской Республики как нефтяного края во всем мире, ученый отметил стремительное развитие нефтегазодобывающей, нефтехимической, в том числе нефтегазоперерабатывающей промышленности в нашей стране. Высоко оценив 70-летнюю историю этой большой промышленности, основа которой была заложена в Сумгайыте, подчеркнул большую значимость совмещения истории науки и промышленности.
А.Ализаде отметил большую роль двух направлений науки - промышленности и образования в стремительном и устойчивом развитии страны. Он рассказал о видных ученых, работавших в области производства, промышленности, нефтехимической промышленности, и отметил, что такие личности, как Юсиф Мамедалиев, Али Гулиев, Иззет Оруджев являются корифеями химической науки, имена которых золотыми буквами вписаны в историю нефтехимической промышленности.
Президент НАНА также рассказал о важных мероприятиях, осуществленных общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в направлении последовательного укрепления, капитальной модернизации и обновления технической и производственной базы нефтехимической промышленности. Он также проинформировал о запуске по указанию Гейдара Алиева устройств полиэтилена высокого давления в 1969 году, заводов бутилкаучука в 1971 году, а также заводов, производящих бутадиен из бутана в 1976 году.
Президент НАНА, подчеркнув особое внимание, уделяемое сегодня Президентом страны господином Ильхамом Алиевым нефтехимической промышленности, отметил, что согласно Распоряжению главы государства «Об усовершенствовании механизмов управления в нефтехимической промышленности» от 2 апреля 2010 года производственное объединение «Азерикимья» было передано в распоряжение ГНКАР. Тем самым было обеспечено скоординированное развитие нефтяной компании и производственного объединения.
По словам ученого, усиление деятельности нефтехимической промышленности, увеличение эффективности нефтегазопереработки и нефтехимической промышленности, а также повышение конкурентоспособности продукций являются основными целями, стоящими перед страной.
Далее химикам, удостоенным ордена «Шохрат», персональной президентской стипендии и медали «Терегги» согласно Распоряжению Президента страны Ильхама Алиева от 26 октября 2015 года, были вручены награды.
Согласно распоряжению президента ГНКАР Ровнага Абдуллаева, 19 химиков были удостоены почетных грамот и денежных наград. А также согласно распоряжению главы Исполнительной власти города Сумгайыта Закира Фараджева 10 химикам были вручены награды.
В свою очередь Производственным объединением «Азерикимья» 15 химиков были удостоены почетных грамот и денежных наград.
Мероприятие было завершено песней в исполнении школьников общеобразовательной полной средней школы №11 города Сумгайыта.