Oktyabrın 30-da Sumqayıt Tarix Muzeyində ölkəmizdə kimya sənayesinin yaranmasının 70 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) prezidenti Rövnəq Abdullayev və onu müşayiət edən şəxslər "Azərikimya" İstehsalat Birliyinin baş ofisində olub, İnsan Resursları Departamenti tərəfindən aparılan test imtahanının gedişatı ilə maraqlanıblar. Departamentin rəisi Asif Bəkirli elan olunmuş vakansiyalar və test imtahanları barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
Sonra iştirakçılar Sumqayıt Tarix Muzeyinə gəliblər. Muzeyin direktoru, Azərbaycanın Əməkdar Mədəniyyət işçisi Olqa İslamova bu qurumun yaranma tarixi, onun ekspozisiyaları barədə ətraflı məlumat verib. İştirakçılar muzeydə Sumqayıtın neft-kimya sənayesinin inkişaf tarixi, bu sahədə uzun illər fədakarlıqla çalışmış kimyaçıların əmək fəaliyyəti ilə bağlı fotoşəkillər və sənədlərlə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “Azərikimya” İstehsalat Birliyi Müşahidə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Muxtar Babayev Sumqayıt şəhər ictimaiyyətini Azərbaycanda kimya sənayesinin 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, ölkə Prezidentinin son zamanlar Sumqayıta çoxsaylı səfərləri, Kimya Sənaye Parkında yaradılan müəssisələrə olan diqqəti, bununla bağlı tapşırıq və tövsiyələri bütövlükdə Azərbaycanın neft-kimya sənayesinin perspektiv inkişafına göstərilən qayğının real təzahürüdür. Həyata keçirilən konkret layihələr, görülən işlər neft-kimya sənayesinin uğurlu gələcəyinə, bu sahənin dövlətimizin daha qüdrətli və etibarlı dayaqlarından birinə çevriləcəyinə möhkəm əminlik yaradır.
Tədbirdə çıxış edən ARDNŞ-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev Sumqayıt şəhər ictimaiyyətini təbrik edib, kimya sənayesinin tarixi, əldə olunan nailiyyətlər və perspektivlərdən danışıb. ARDNŞ prezidenti kimya sənayesinin inkişaf strategiyası proqramına uyğun olaraq Sumqayıtın sənaye zonasında Kimya Sənaye Parkının yaradıldığını, təməli dövlət başçısı tərəfindən qoyulmuş azot gübrəsi istehsal edəcək karbamid zavodu, “SOCAR Polymer” layihəsi çərçivəsində inşa ediləcək yüksək sıxlıqlı polietilen zavodu, eləcə də yeni istehsalat tullantı sularının təmizlənməsi qurğusunun tikintisinin uğurla davam etdirildiyini bildirib. O, ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə yubiley münasibətilə bir qrup kimyaçının ali dövlət mükafatına layiq görülməsini dövlətimiz tərəfindən bu sahəyə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Sonra AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu günün böyük tarixi əhəmiyyətə malik əlamətdar gün olduğunu bildirib. Azərbaycan Respublikasının bütün dünyada neft diyarı kimi tanındığını xatırladan alim ölkəmizdə neft-qazçıxarma, neft-kimya sənayesi, o cümlədən neft-qaz emalı sənayesinin sürətlə inkişaf etdiyini qeyd edib. Əsası Sumqayıtda qoyulan bu böyük sənayenin 70 illik tarixini yüksək qiymətləndirərək, elm və sənayenin tarixinin bir-birilə uzlaşmasının mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
A.Əlizadə ölkənin sürətli və davamlı inkişafında elmin iki mühüm istiqaməti olan sənaye və təhsilin böyük rolu olduğunu dilə gətirib. O, istehsalat, sənaye, neft-kimya sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən görkəmli alimlərdən danışıb. Yusif Məmmədəliyev, Əli Quliyev, İzzət Orucov kimi şəxsiyyətlərin kimya elminin karifeyləri olduğunu, onların adlarının həm elm, həm də neft-kimya sənayesi tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirib.
AMEA prezidenti Ulu öndər Heydər Əliyevin neft-kimya sənayesinin texniki-istehsal bazasının ardıcıl olaraq gücləndirilməsi, onun əsaslı surətdə müasirləşdirilməsi və yeniləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi mühüm tədbirlərdən də danışıb. Heydər Əliyevin göstərişi ilə 1969-cu ildə yüksək təzyiqli polietilen, 1971-ci ildə illik gücü 15 min ton olan butil-kauçuk sexləri, 1976-cı ildə isə butandan butadien istehsal edən qurğuların işə salınması barədə məlumat verib.
Bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin də neft-kimya sənayesinə böyük diqqət yetirdiyini söyləyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, dövlət başçısının 2 aprel 2010-ci il tarixli “Neft-kimya sənayesində idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamı ilə “Azərikimya” İstehsalat Birliyi ARDNŞ-in tabeliyinə verildi. Bununla da neft şirkətilə istehsalat birliyinin əlaqəli şəkildə inkişafı təmin olundu. Alimin sözlərinə görə, bu gün neft-kimya sənayesində fəaliyyətin gücləndirilməsi, neft-qaz emalı və neft-kimya sənayesinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, məhsulların rəqabət qabiliyyətinin artırılması ölkə qarşısında duran əsas hədəflərdəndir.
Sonra ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 26 oktyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni, Prezidentin fərdi təqaüdü və “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunmuş kimyaçılara mükafatlar təqdim olunub.
Ardınca isə ARDNŞ-ın prezidenti Rövnəq Abdullayevin Sərəncamı ilə Fəxri fərman və pul mükafatlarına layiq görülən 19 kimyaçıya, daha sonra Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcovun sərəncamı ilə təltif olunan 10 kimyaçıya mükafatlar təqdim olunub. Həmçinin 15 kimyaçı “Azərikimya” İstehsalat Birliyi tərəfindən fəxri fərman və pul mükafatlarına layiq görülüb.
Tədbir Sumqayıt şəhər 11 saylı tam orta məktəbin şagirdlərinin ifasında səsləndirilən “Canlanır hər qarış yer Sumqayıtda, Xarüqələr yaradır el Sumqayıtda” mahnısı ilə başa çatıb.

Sumgayit celebrated the 70th anniversary of establishment of the chemical industry
History Museum of Sumgayit held an event devoted to the 70th anniversary of the establishment of the chemical industry in our country on October 30.
First, President of State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) Rovnag Abdullayev and his entourage visited the head office of the Production Association "Azerkimya", where they got acquainted with the course of the test exam conducted by the Department of Human Resources. Head of the Department Asif Bekirli informed the guests about the vacancy and the test exams.
Then the participants visited the History Museum of the Sumgayit. Museum Director, Honored Azerbaijan Worker of Culture Olya Islamova briefed about the history of the museum and its exhibits. Here the participants got acquainted with the history of the development of the petrochemical industry of Sumgayit, as well as photographs and documents in connection with the employment of chemists for many years selflessly working in this area.
Opening the event, Chairman of the Supervisory Board of production association "Azerikimya", MP Mukhtar Babayev, congratulated the Sumgait community with the 70th anniversary of chemical industry in Azerbaijan.
He noted that, the numerous visits of the President of Azerbaijan to Sumgayit in recent years, his attention to enterprises, establishment of the Chemical Industry Park, as well as relevant instructions and recommendations in this connection are the real manifestation of the care and attention to the prospective development of the petrochemical industry of Azerbaijan.
The carried-out specific projects, done works create strong confidence in the successful future of the petrochemical industry, in transformation of this area into one of powerful and reliable foundations of our state.
Speaking at the event SOCAR President Rovnag Abdullayev congratulated the city public, spoke about the history of the chemical industry, achievements and prospects. SOCAR President said that, in accordance with the program of the development of strategy of the chemical industry in the Sumgayit industrial zone were established the Chemical Industry Park, karbamit factory for the production of nitrogen fertilizers, which was founded by the Head of State, high-density polyethylene factory in the framework of the project "SOCAR Polymer", as well as a device for cleaning of new industrial wastewater. He regarded the awarding a group of chemists by the highest state awards on the occasion of the anniversary on the Order of the President of the country as a good example of the care and attention of our state on this field.
Akif Alizadeh stated two vital directions in a rapid and stable development of science. He spoke about notable scientists operating in the sphere of oil-gas and highlighted that scientists such as Yusif Mammadaliyev, Ali Guliyev, and Izzet Orujov have written their names to the history of chemistry with golden letters.
President of ANAS made speech on measures taken by national leader Heydar Aliyev due to consecutive strengthening of technical-production of the petrochemical industry, its thorough modernization and update. By instruction of Heydar Aliyev was launched polyethylene workshop with high-pressure (1969), and butyl-rubber workshops which capacity of 15 thousand tons per year (1971), as well as installed butadiene production facilities (1976), noted academician.
Today, AR President focus on petrochemical industry and by his Order “On the improving management mechanisms in the field of petrochemical industry” dated April 2, 2010, “Azerikimya” Prdocution Union was assigned to SOCAR. In this respect connective development of both enterprises was ensured. According to the scientist, strentheging oil-chemistry, oil-gas refining and raising efficiency of petrochemical industry and competitiveness are the key targets of the country.
Later on, by the Order of President Ilham Aliyev dated October 26, 2015, chemists were presented “Shohrat” order, personal Presidential scholarship and “Tereggi” medal.
Then, by the order of SOCAR’s president Rovnag Abdullayev 19 chemists were deserved to Honorary Orders and monetary prizes, including 10 individuals were awarded the prizes by the order of Sumgayit city Exectutive Power Zakir Farajov. In addition, “Azerikimya” Proction Union awarded 15 chemists with Honorary Orders and monetary prizes.