Noyabrın 3-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirildi.
Tədbirdə bölmə üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri, institutların elmi şuralarının üzvləri iştirak edirdilər.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik katibi, akademik Fəxrədin Qədirov neft-qazın geologiyası və geokimyası sahəsində tanınmış alim, Geologiya və Geofizika İnstitutunun Çökmə hövzələrinin flüid dinamikası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Əkpər Feyzullayevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi, ona elmimizin inkişafı yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı.
Sonra AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar bölmənin nəzdindəki təşkilatlarda fəaliyyət göstərən bir qrup əməkdaş elmi və elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə YEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olundular.
İclasda “Yer Elmləri Bölməsinin inkişaf tarixi və prespektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən F.Qədirov bildirdi ki, hazırda YEB-in tərkibinə Geologiya və Geofizika və Coğrafiya institutları daxildir. Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi də bölmənin tərkibində elmi fəaliyyət göstərir.
Məruzəçi YEB-in elmi fəaliyyətinin geologiya, geofizika, neft və qaz yataqlarının işlənilməsi, seysmologiya və coğrafiya sahəsində fundamental və tətbiqi problemlərin həllinə yönəldiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bölmə yer haqqında elmlər üzrə respublikada aparılan fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar kompleksini koordinasiya edir. Bölmənin elmi-təşkilati fəaliyyəti Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutları və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi ilə yanaşı, respublikada yer elmləri sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin, ali məktəblərin geologiya, geofizika və coğrafiya profilli kafedralarının və xarici ölkə institutlarının tanınmış alimlərinin fəaliyyəti ilə əlaqəli aparılır.
Qeyd edildi ki, YEB-də Geologiya və geofizika, geodinamika və geoloji təhlükələr, Neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, Coğrafiya, Ekologiya və Xəzər dənizi seksiyaları və alternativ enerji, təbii resurslar, ətraf mühitin qorunması və ekologiya, təbii fəlakətlər və proqnoz kimi komissiyalar fəaliyyət göstərir.
Bölmə üzvləri tərəfindən prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların nəticələrinin Thomson Reuters Impact Factorlu jurnallarda dərc edildiyini söyləyən F.Qədirov qeyd etdi ki, əməkdaşların əsərlərinə son 3 ildə təxminən 2000 istinad edilmişdir.
Bildirildi ki, hazırda YEB-də yerinə yetirilən elmi tədqiqat işləri dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsinə, ölkə Prezidentinin Azərbaycanın regionun iqtisadi və siyasi mərkəzi olduğu kimi elm mərkəzinə də çevrilməsi haqqındakı çağırışlarının icrasına istiqamətlənmişdir.
YEB-in dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlıq etdiyini söyləyən akademik F.Qədirov 70 il ərzində bölmə institutlarında geologiya və geofizika, coğrafiya sahəsində dünya yer elmlərini zənginləşdirən bir sıra elmi və tətbiqi nəticələrin əldə edildiyini vurğuladı.
YEB-in akademik-katibi elmi-tədqiqat planında yerin geoloji quruluşunun geotomoqrafiya üsullarının tətbiqi ilə dərindən öyrənilməsi, yeni neft-qaz yataqlarının və faydalı qazıntıların axtarışı və kosmik texnologiyalar bazasında geoloji təhlükələrin, səhralaşma və ekologiya ilə bağlı yeni istiqamətlərin inkişafının nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, g.-m.e.d. Dadaş Hüseynovun “Geologiya və Geofizika İnstitutu: Nailiyyətlər və prespektivlər”, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun “Ak. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu: Nailiyyətlər və prespektivlər” və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişlinin “Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi müstəqillik illərində” mövzusunda məruzələri dinlənildi.

3 ноября в Институте геологии и геофизики НАНА состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле (ОНЗ).
В мероприятии принимали участие члены отделения, директора Институтов географии, геологии и геофизики, Республиканского центра сейсмологической службы, заместители директора по научной работе, ученые секретари, а также члены ученых советов институтов.
Открыв заседание вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Фахреддин Гадиров поздравил с 70-летним юбилеем известного ученого в области нефтегазовой геологии и геохимии, заведующего Отделом флюидодинамики осадочных бассейнов, члена-корреспондента НАНА Акпера Фейзуллаева и пожелал ему дальнейших успехов на пути развития отечественной науки.
Далее по случаю 70-летнего юбилея НАНА группа сотрудников организаций, функционирующих при отделении, была награждена Почетной грамотой ОНЗ за научную и научно-общественную деятельность.
Выступив на заседании с докладом «История развития Отделения наук о Земле и перспективы» Фахреддин Гадиров, отметил, что в настоящее время в состав ОНЗ входят институты Географии , Геологии и Геофизики. Республиканский центр сейсмологической службы также занимается научной деятельностью в составе отделения.
Докладчик довел до сведения участников заседания, что научная деятельность ОНЗ направлена на разработку геологических, геофизических, нефтяных и газовых месторождений, решение фундаментальных и прикладных проблем в области сейсмологии и географии. Он отметил, что отделение координирует комплекс фундаментальных и прикладных научных исследований, проводимых в республике в области наук о Земле. Научно-организационная деятельность отделения также осуществляется в связи с деятельностью известных ученых учреждений наук о Земле, функционирующих в республике, кафедр географии, геологии, геофизики вузов и зарубежных институтов.
Было отмечено, что в ОНЗ действуют такие секции, как геология и геофизика, геодинамика и геологические угрозы, разработка нефтегазовых месторождений, география, экология и Каспийское море, а также комиссии по альтернативной энергии, природным ресурсам, охране окружающей среды и экологии, природным катастрофам и прогнозу.
Сообщив о публикации результатов исследований, проведенных членами Бюро по приоритетным направлениям, в журналах с импакт-фактором, Ф.Гадиров отметил, что за последние 3 года на труды сотрудников ссылались около 2000 раз.
Было отмечено, что в настоящее время выполняемые в ОНЗ научно-исследовательские работы направлены на укрепление государственной независимости Азербайджана, исполнение призывов Президента страны о превращении Азербайджана в научный центр, как и экономический и политический центр региона.
Сообщив о сотрудничестве ОНЗ с ведущими научными центрами мира, академик Ф.Гадиров подчеркнул, что в течение 70 лет в институтах отделения в области геологии, геофизики и географии был достигнут ряд научных и прикладных результатов, обогащающих науки о Земле.
Академик-секретарь ОНЗ отметил, что в научно-исследовательском плане предусмотрено глубинное изучение геологического строения Земли с применением методов геотомографии, разведка новых нефтегазовых месторождений и полезных ископаемых, изучение геологических угроз на базе космических технологий, а также развитие новых направлений, связанных с опустыниванием и экологией.На мероприятии были заслушаны доклады заместителя директора по научной работе Института геологии и геофизики, д.г.-м.н. Дадаша Гусейнова «Институт геологии и геофизики: достижения и перспективы», директора Института географии, академика Рамиза Мамедова «Институт географии имени акад. Г.А.Алиева: достижения и перспективы» и директора Республиканского центра сейсмологической службы, члена-корреспондента НАНА Гурбана Етирмишли «Республиканский центр сейсмологической службы в годы независимости».