Noyabrın 3-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirildi.
Tədbirdə bölmə üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri, elmi katibləri, institutların elmi şuralarının üzvləri iştirak edirdilər.
İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik katibi, akademik Fəxrədin Qədirov neft-qazın geologiyası və geokimyası sahəsində tanınmış alim, Geologiya və Geofizika İnstitutunun Çökmə hövzələrinin flüid dinamikası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Əkpər Feyzullayevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi, ona elmimizin inkişafı yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı.
Sonra AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar bölmənin nəzdindəki təşkilatlarda fəaliyyət göstərən bir qrup əməkdaş elmi və elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə YEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olundular.
İclasda “Yer Elmləri Bölməsinin inkişaf tarixi və prespektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən F.Qədirov bildirdi ki, hazırda YEB-in tərkibinə Geologiya və Geofizika və Coğrafiya institutları daxildir. Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi də bölmənin tərkibində elmi fəaliyyət göstərir.
Məruzəçi YEB-in elmi fəaliyyətinin geologiya, geofizika, neft və qaz yataqlarının işlənilməsi, seysmologiya və coğrafiya sahəsində fundamental və tətbiqi problemlərin həllinə yönəldiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bölmə yer haqqında elmlər üzrə respublikada aparılan fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatlar kompleksini koordinasiya edir. Bölmənin elmi-təşkilati fəaliyyəti Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutları və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi ilə yanaşı, respublikada yer elmləri sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrin, ali məktəblərin geologiya, geofizika və coğrafiya profilli kafedralarının və xarici ölkə institutlarının tanınmış alimlərinin fəaliyyəti ilə əlaqəli aparılır.
Qeyd edildi ki, YEB-də Geologiya və geofizika, geodinamika və geoloji təhlükələr, Neft-qaz yataqlarının işlənilməsi, Coğrafiya, Ekologiya və Xəzər dənizi seksiyaları və alternativ enerji, təbii resurslar, ətraf mühitin qorunması və ekologiya, təbii fəlakətlər və proqnoz kimi komissiyalar fəaliyyət göstərir.
Bölmə üzvləri tərəfindən prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların nəticələrinin Thomson Reuters Impact Factorlu jurnallarda dərc edildiyini söyləyən F.Qədirov qeyd etdi ki, əməkdaşların əsərlərinə son 3 ildə təxminən 2000 istinad edilmişdir.
Bildirildi ki, hazırda YEB-də yerinə yetirilən elmi tədqiqat işləri dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsinə, ölkə Prezidentinin Azərbaycanın regionun iqtisadi və siyasi mərkəzi olduğu kimi elm mərkəzinə də çevrilməsi haqqındakı çağırışlarının icrasına istiqamətlənmişdir.
YEB-in dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlıq etdiyini söyləyən akademik F.Qədirov 70 il ərzində bölmə institutlarında geologiya və geofizika, coğrafiya sahəsində dünya yer elmlərini zənginləşdirən bir sıra elmi və tətbiqi nəticələrin əldə edildiyini vurğuladı.
YEB-in akademik-katibi elmi-tədqiqat planında yerin geoloji quruluşunun geotomoqrafiya üsullarının tətbiqi ilə dərindən öyrənilməsi, yeni neft-qaz yataqlarının və faydalı qazıntıların axtarışı və kosmik texnologiyalar bazasında geoloji təhlükələrin, səhralaşma və ekologiya ilə bağlı yeni istiqamətlərin inkişafının nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, g.-m.e.d. Dadaş Hüseynovun “Geologiya və Geofizika İnstitutu: Nailiyyətlər və prespektivlər”, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun “Ak. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu: Nailiyyətlər və prespektivlər” və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişlinin “Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi müstəqillik illərində” mövzusunda məruzələri dinlənildi.

ANAS Institute of Geology and Geophysics held next meeting of the Department of Earth Sciences (DES) on November 3.
Meeting was attended by bureau members, directors of the Institutes of Geology Geophysics and Geography and Republican Seismological Survey Center, Deputy Directors for scientific affairs, scientific secretaries and members of scientific councils of the institutes.
Academician-secretary of the Department, Acad. Fakhraddin Gadirov who opened the meeting, congratulated notable scientist in the sphere of oil-gas geology and geo chemistry, chief Department of Fluid dynamics of sedimentary basins, corresponding member of ANAS Akper Feyzullayev on the occasion of 70th anniversary and wished him successes in development of science.
Later on, a group of employees operating in the organizations attached to department were awarded the Honorary Orders of DES for their merits in scientific-social activities connected to 70th anniversary of ANAS.
Making presentation on “Development history and prospects of the Department of Earth Sciences”, F.Gadirov stated that, currently department includes Institutes of Geology Geophysics and Geography. Republican Seismological Survey Center operates attached to the department as well.
DES’s scientific research objects are geology, geophysics, elaboration of oil-gas beds, solution of fundamental and applied problems in the sphere of seismology and geography. Department coordinates complex of fundamental and applied research covering earth sciences which carried out in the republic. Besides aforementioned institutes and Center, DES collaborates via earth-oriented ventures, geology, geophysics and geography profiled chairs of the universities, as well as well-known scientists of the foreign institutions, noted lecturer.
Noted that, Commissions of geology and geophysics, geodynamics and geological risks, elaboration of oil and gas fields, Geography, Environment and sections of the Caspian Sea and alternative energy, natural resources, environmental protection and ecology, natural disasters and forecast are functioned in the DES.
Notifying about publication of the research results of department members on the journals with impact factor of Thomson Reuters, F.Gadirov noted that, papers of the employees were cited to 2,000 in latest 3 years.
Stated that, currently, researches which carried out in the DES are directed to strengthening state independence and executing challenges of the President on shifting Azerbaijan into a scientific center as the region’s economic and political center.
Academician-secretary of DES said that, research plan tends to deeply study of the geological structure of the Earth by means of geotomographic methods, exploration of new oil -gas fields and mineral resources and development of the directions connected with geological hazards, desertification and ecology based on space technologies.
In the event were delivered lectures by Deputy Director of the Institute of Geology and Geophysics for scientific affairs, Dr. Geology-mineralogy Dadash Huseynov “Institute of Geology and Geophysics: Achievements and prospects”, Director of the Institute of Geography, Acad. Ramiz Mammadov “Institute of Geography named after Acad. H.A.Aliyev: Achievements and prospects” and Director of Republican Seismological Survey Center, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli “Republican Seismological Survey Center in the years of independence”.