Kürdəmirdə Seyid Əzim Şirvaninin 180 illik yubileyi qeyd edilib
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsi və Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə rayonun Atakişili kənd orta məktəbində klassik Şərq poeziyasının böyük nümayəndəsi, XIX əsr maarifçilik ideyalarının ən böyük təbliğatçısı Seyid Əzim Şirvaninin 180 illik yubileyi münasibətilə ədəbi-bədii məclis keçirilib.
Tədbir XIX əsrin böyük missenatı Şirvanlı Mahmud ağanın təşkil etdiyi, dünyanın bir çox məşhur şəxslərinin qonaq olduğu və Seyid Əzim Şirvaninin rəhbərlik etdiyi “Beytüş-Şəfa” ədəbi məclisi quruluşunda təşkil olunub.
Məclisi muzeyin Aran Şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı açaraq Seyid Əzim Şirvaninin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib.
Tədbirdə respublikanın tanınmış alim və ziyalıları, elm və incəsənət xadimləri, həmçinin AMEA Folklor İnstitunun şöbə müdiri, professor  Hacı Seyfəddin Qəniyev, Əməkdar İncəsənət xadimi, xanəndə Hacı Aqil Məlikov, Xalq artisti Gülyaz Məmmədova, Əməkdar Mədəniyyət işçisi Şirvan Aşıqlar Birliyinin sədri aşıq Ağamurad İsrafilov, Əməkdar artisti, qocaman diktor-qiraətçi Eldost Bayram, Milli Konservatoriyanın müəllimi, tarizən Mehman Mikayılov, kaman ifaçısı Cahandar Mikayılov iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində professor Seyfəddin Qəniyevin yeni çapdan çıxmış “Seyid Əzim Şirvani ocağı” və “Şirvanın 565 şairi” kitabları məclis iştirakçılarına təqdim olunub.

Проведено литературно-художественное собрание по случаю 180-летнего юбилея Сеида Азима Ширвани
При поддержке Аранского регионального отделения Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА и Исполнительной власти Кюрдамирского района в средней школе села Атакишили этого же района состоялось литературно-художественное собрание по случаю 180-летнего юбилея видного представителя восточной классической поэзии, самого большого пропагандиста просветительских идей XIX века Сеида Азима Ширвани.
Мероприятие было организовано в стиле литературного собрания «Бейтуш-Шафа», осуществленным видным меценатом XIX века Ширванлы Махмудом и руководимым Сеидом Азимом, в котором принимали участие многие известные лица мира.
Ведущая собрания, заведующая Аранским отделом музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы, рассказала зрителям о жизни и творчестве Сеида Азима Ширвани.
На собрании приняли участие известные представители интеллигенции республики, деятели науки и искусства, доктор филологических наук, профессор, заведующий отделом Института фольклора НАНА Гаджи Сейфаддин Ганиев, заслуженный деятель искусства республики, ханенде Гаджи Агиль Маликов, народный артист республики Гюльяз Мамедова, заслуженный работник культуры республики, председатель Союза ашугов Ширвана, ашуг Агамурад Исрафилов, заслуженный артист республики, опытный диктор и оратор Эльдост Байрам, преподаватель Национальной консерватории, тарзен (исполнитель тара) Мехман Микаилов, исполнитель кеманчи Джахандар Микаилов. Участникам собрания были представлены новые книги профессора Сейфаддина Ганиева «Очаг Сеида Азима Ширвани» и «565 поэтов Ширвана».
Мероприятие, в котором прозвучали отрывки из газелей Сеида Азима, оказало положительное влияние на настроение зрителей.