Kürdəmirdə Seyid Əzim Şirvaninin 180 illik yubileyi qeyd edilib
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsi və Kürdəmir rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə rayonun Atakişili kənd orta məktəbində klassik Şərq poeziyasının böyük nümayəndəsi, XIX əsr maarifçilik ideyalarının ən böyük təbliğatçısı Seyid Əzim Şirvaninin 180 illik yubileyi münasibətilə ədəbi-bədii məclis keçirilib.
Tədbir XIX əsrin böyük missenatı Şirvanlı Mahmud ağanın təşkil etdiyi, dünyanın bir çox məşhur şəxslərinin qonaq olduğu və Seyid Əzim Şirvaninin rəhbərlik etdiyi “Beytüş-Şəfa” ədəbi məclisi quruluşunda təşkil olunub.
Məclisi muzeyin Aran Şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı açaraq Seyid Əzim Şirvaninin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib.
Tədbirdə respublikanın tanınmış alim və ziyalıları, elm və incəsənət xadimləri, həmçinin AMEA Folklor İnstitunun şöbə müdiri, professor  Hacı Seyfəddin Qəniyev, Əməkdar İncəsənət xadimi, xanəndə Hacı Aqil Məlikov, Xalq artisti Gülyaz Məmmədova, Əməkdar Mədəniyyət işçisi Şirvan Aşıqlar Birliyinin sədri aşıq Ağamurad İsrafilov, Əməkdar artisti, qocaman diktor-qiraətçi Eldost Bayram, Milli Konservatoriyanın müəllimi, tarizən Mehman Mikayılov, kaman ifaçısı Cahandar Mikayılov iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində professor Seyfəddin Qəniyevin yeni çapdan çıxmış “Seyid Əzim Şirvani ocağı” və “Şirvanın 565 şairi” kitabları məclis iştirakçılarına təqdim olunub.

Supported by the Aran regional branch of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS and Executive Power of Kurdamir region, in high school of the Atakishili village of the same district held literary-art meeting on the occasion of 180th anniversary of the prominent representative of the of Eastern classical poetry, great promoter of educational ideas of the XIX century Seyid Azim Shirvani.
The event was organized in the style of a "Beytush Shafa" literary meeting carried out by the prominent philanthropist of the XIX century Shirvanli Mahmud and Sayid Azim which was attended by many famous people of the world.
Leading of the meeting, Head of Aran department of the museum, PhD in philology Yagut Bahadurgizi told the audience about the life and work of Seyid Azim Shirvani.
The meeting attended by the prominent representatives of the intelligentsia of the republic, figures of science and art, Doctor of philological sciences, Professor, head of department of the Institute of Folklore of ANAS Haji Seyfaddin Ganiyev, Honored Artist of the Republic, mugham singers Haji Agil Malikov, People Artist of the republic Gulyaz Mammadova, Honored Worker of Culture of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Ashugs Union of Shirvan, ashug Agamurad Israfilov, Honored Artist of the Republic, venerable orator-reader Eldost Bayram, a teacher of the National Conservatory, Tarzan (the performer of kemancha) Mehman Mikayilov, and the performer of kemancha Jahandar Mikayilov.