“Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat” gənc alimlərə təqdim edildi
Noyabrın 23-də AMEA akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda cari il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, elmi-innovasiya fəaliyyəti və digər məsələlərlə bağlı illik hesabat yığıncağı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə keçirilən tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. İnstitut direktoru tədbirdə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ayrı-ayrı elmi istiqamətlər üzrə prioritetlərin müəyyənləşdirilməsinin XXI əsr Azərbaycan elminin, elmi ictimaiyyətin qarşısına mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirdi. Kimyaçıların qarşısında da mühüm vəzifələrin durduğunu söyləyən alim qeyd etdi ki, növbəti il üçün elmi-tədqiqat planları hazırlanarkən ölkə başçısının irəli sürdüyü elmi prioritet istiqamətlər əsas götürülməli, xüsusilə innovativ xarakterli tədqiqat işlərinə üstünlük verilməlidir.
Sonra institut şöbələrinin illik hesabatları dinlənildi. Cari ildə həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, elmi-innovasiya, elmi-pedaqoji fəaliyyət, konfrans, seminar, simpoziumlarda iştirak, çap olunmuş elmi əsərlər, tanınmış elmi jurnallarda dərc olunan məqalələr, şöbə əməkdaşlarının elmmetrik göstəriciləri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği, elmi-təşkilati fəaliyyət və s. haqqında geniş məlumat verildi.
Daha sonra akademik D.Tağıyev bu elmi müəssisədə çalışan gənclərin cari ildə əldə etdikləri nailiyyətləri diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu il 2 gənc tədqiqatçı Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Gənc Alim və Mütəxəssislərin III-cü Müsabiqəsinin qalibi olmuşdur. O, “Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat”ın verilmə qaydalarından söz açdı. Mükafatın qaliblərinin müəyyənləşdirilməsi  ilə bağlı komissiyanın yaradıldığını bildirən direktor institut gənclərindən 4 nəfərin namizədliyinin irəli sürüldüyünü, onlardan ikisinin fəaliyyətinin komissiya tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söylədi.
D.Tağıyev görkəmli alim, resirkulyasiya nəzəriyyəsinin banisi "Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat"a layiq görülən gənc alim və mütəxəssislərin adlarını açıqladı. Mükafata k.ü.f.d. Zümrüd ŞabanovaSevinc Osmanova layiq görüldülər. Qaliblərə mükafatın diplomu təqdim edildi.

Opening the meeting Director of the Institute academician-secretary of ANAS Department of Chemical Sciences, Acad. Dilgam Tagiyev spoke about the significance of the meeting which held on the occasion of 70th anniversary of ANAS. Director stated that, defining priorities according separate scientific directions by Mr. President Ilham Aliyev has put vital tasks before Azerbaijan science and scientific community. While developing plans for next year, scientific priority directions which put forward by President should be taken account, he said.
Then reports of the institute departments were listened. In addition, were informed about research works carried out during a current year, scientific-innovation activity, attendance at the conference, seminar and symposiums, published academic works, papers published on the prestigious academic journals, department employees’ scientometric indicators, promotion of scientific-practical outputs on mass media, scientific-organizing activity etc.
Later on, Acad. Dilgam Tagiyev drew attention to the youth’s achievements in a current year. He noted that, this year 2 young researchers were winners of the 3rd Competition of the Young Scientist and Specialists of Science Development Foundation under AR President. He informed about rules of “Award on behalf of Academician Murtuza Nagiyev”. Notifying on creation of the Commission due to identify the nominees of the Award, director said that 4 individuals nominated for Award and two of them highly appraised by the Commission.
Further, D. Tagiyev announced the names of nominees for Award on behalf of the prominent scientist, founder of recirculation theory Murtuza Nagiyev. PhD in chemistry Zumrud Shabanova and Sevinj Osmanova were deserved to the Award and presented the diplomas.