“Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat” gənc alimlərə təqdim edildi
Noyabrın 23-də AMEA akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda cari il ərzində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri, elmi-innovasiya fəaliyyəti və digər məsələlərlə bağlı illik hesabat yığıncağı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə keçirilən tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. İnstitut direktoru tədbirdə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ayrı-ayrı elmi istiqamətlər üzrə prioritetlərin müəyyənləşdirilməsinin XXI əsr Azərbaycan elminin, elmi ictimaiyyətin qarşısına mühüm vəzifələr qoyduğunu bildirdi. Kimyaçıların qarşısında da mühüm vəzifələrin durduğunu söyləyən alim qeyd etdi ki, növbəti il üçün elmi-tədqiqat planları hazırlanarkən ölkə başçısının irəli sürdüyü elmi prioritet istiqamətlər əsas götürülməli, xüsusilə innovativ xarakterli tədqiqat işlərinə üstünlük verilməlidir.
Sonra institut şöbələrinin illik hesabatları dinlənildi. Cari ildə həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, elmi-innovasiya, elmi-pedaqoji fəaliyyət, konfrans, seminar, simpoziumlarda iştirak, çap olunmuş elmi əsərlər, tanınmış elmi jurnallarda dərc olunan məqalələr, şöbə əməkdaşlarının elmmetrik göstəriciləri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği, elmi-təşkilati fəaliyyət və s. haqqında geniş məlumat verildi.
Daha sonra akademik D.Tağıyev bu elmi müəssisədə çalışan gənclərin cari ildə əldə etdikləri nailiyyətləri diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu il 2 gənc tədqiqatçı Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Gənc Alim və Mütəxəssislərin III-cü Müsabiqəsinin qalibi olmuşdur. O, “Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat”ın verilmə qaydalarından söz açdı. Mükafatın qaliblərinin müəyyənləşdirilməsi  ilə bağlı komissiyanın yaradıldığını bildirən direktor institut gənclərindən 4 nəfərin namizədliyinin irəli sürüldüyünü, onlardan ikisinin fəaliyyətinin komissiya tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söylədi.
D.Tağıyev görkəmli alim, resirkulyasiya nəzəriyyəsinin banisi "Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat"a layiq görülən gənc alim və mütəxəssislərin adlarını açıqladı. Mükafata k.ü.f.d. Zümrüd ŞabanovaSevinc Osmanova layiq görüldülər. Qaliblərə mükafatın diplomu təqdim edildi.

Молодым ученым была вручена «Награда имени академика Муртузы Нагиева»
23 ноября в Институте катализа и неорганической химии состоялось ежегодное отчетное собрание, связанное с выполненными в текущем году научно-исследовательскими работами, научно-инновационной деятельностью и др.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор института, академик-секретарь Отделения химических наук НАНА, академик Дильгам Тагиев рассказал о значении мероприятий, проводимых в связи с 70-летним юбилеем НАНА. Директор института отметил, что на юбилейном мероприятии Президентом страны господином Ильхамом Алиевым были определены приоритеты по отдельным научным направлениям и поставлены важные задачи перед отечественной наукой и учеными. Рассказав о важных задачах, стоящих перед химиками страны, ученый отметил, что в ходе подготовки научно-исследовательских планов на следующий год должны быть взяты за основу приоритетные научные направления, выдвинутые главой государства, и особое предпочтение должно отдаваться исследовательским работам инновационного характера.
Затем были заслушаны годовые отчеты отделов института. Была предоставлена подробная информация о научно-исследовательских работах, реализованных в текущем году, научно-инновационной и научно-педагогической деятельности, участии в конференциях, семинарах, симпозиумах, изданных научных трудах, статьях, опубликованных в известных научных журналах, наукометрических показателях сотрудников отдела, пропаганде научно-практических результатов в СМИ, научно-организационной деятельности и т.д.
Затем академик Д.Тагиев довел до внимания успехи, достигнутые в текущем году молодыми учеными этого научного учреждения. Он отметил, что в этом году 2 молодых исследователя стали победителем III Конкурса молодых ученых и специалистов Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Он рассказал о правилах выдачи «Награды имени академика Муртузы Нагиева». Сообщив об учреждении комиссии в связи с определением победителей, директор отметил, что из института была выдвинута кандидатура 4 молодых исследователей, из которых деятельность двух кандидатов была высоко оценена комиссией.
Затем Д.Тагиев назвал имена молодых ученых и специалистов, удостоенных премии имени основоположника теории рециркуляции, выдающегося ученого Муртузы Нагиева. Награды были удостоены д.ф.х. Зумруд Шабанова и Севиндж Османова. Победителям были вручены наградные дипломы.