Bakıda Türk Dünyası Birgə Əlifba Komissiyasının ikinci iclası keçirilib
Mayın 6-da Azərbaycan Atatürk Mərkəzində Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının ikinci iclası keçirilib.
Tədbir Beynəlxalq Türk Akademiyası, Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Ali Qurumunun tabeliyindəki Türk Dil Qurumu və AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İclasda Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradıldığını və 25 ilə yaxındır türk tarixi və mədəniyyətinin daha dərindən öyrənilməsinə və təbliğinə xidmət etdiyini bildirib.
Ortaq türk əlifbasının yaradılması ilə bağlı tədbirin Atatürkün adını daşıyan Mərkəzdə keçirilməsinin təsadüfi olmadığını deyən akademik Nizami Cəfərov Türkiyə Cümhuriyyətinin banisi və ilk prezidenti Mustafa Kamal Atatürkün 1928-ci ildə ən böyük layihələrdən birini həyata keçirərək Türkiyədə latın əlifbasına keçidi təmin etdiyini söyləyib.
O, ölkəmizdə latın qrafikasına keçidin Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2001-ci ildə Ümummilli Lider tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün təsis edilməsi haqqında” Fərmanla Azərbaycanda iki əlifbadan istifadəyə birdəfəlik son qoyulub və latın qrafikasına keçid təmin olunub.
Akademik Nizami Cəfərov çıxışının sonunda iclasın mövzusunun ortaq əlifbanın inkişafı istiqamətində atılacaq yeni addımların müzakirəsi olduğunu deyib. Alim yeni dövrün çağırışları nəzərə alınaraq ortaq türk əlifbasının yaradılması istiqamətində aparılan işlərin zamanın tələbi olduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasında hazırda gedən sürətli inteqrasiya proseslərinin bir çox məsələləri, o cümlədən də ortaq əlifbanın yaradılması məsələsini subyektiv şəkildə meydana qoyduğunu bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli bu baxımdan ortaq türk əlifbasının yaradılması istiqamətində aparılan müzakirələrin dövrün çağırışı olduğunu və mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Həmçinin Prezident İlham Əliyevin fevralın 14-də keçirilən andiçmə mərasimindəki nitqində Türk dünyası ilə əməkdaşlığın dövlət siyasətində prioritet olduğunu və Türk Dövlətləri Təşkilatını vahid bir ailə kimi təsvir etdiyini bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, dövlət başçısı çıxışında Azərbaycanın yürütdüyü siyasətin bunu aydın göstərdiyini deyərək bildirib: “Biz beynəlxalq təşkilatlarla bağlı bundan sonra da öz addımlarımızı atacağıq, ilk növbədə, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səylərimizi davam etdirəcəyik. Bu, bizim üçün prioritetdir, çünki bu, bizim ailəmizdir. Bizim başqa ailəmiz yoxdur. Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır”.
Akademik İsa Həbibbəyli türk xalqlarının latın qrafikası əsasında ortaq əlifbaya keçidi məsələsinin ilk dəfə 100 il bundan əvvəl Bakı şəhərində keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayda müzakirə edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, 1926-cı ilin fevral-mart aylarında keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayda ərəb əlifbasının sadələşdirilib qəbul edilməsi və vahid qrafit təsvirləri olan latın əlifbasına keçid məsələsi tədbirin əsas müzakirə mövzusu idi. Qeyd edib ki, SSRİ ərazisində yaşayan türk xalqlarının tarixi, ədəbiyyatı, dili, əlifbası, etnoqrafiyası və mədəniyyəti ilə bağlı mühüm əhəmiyyət daşıyan bu qurultay türk xalqlarının elmi-mədəni birliyinə üfüqlər açan ictimai hadisə idi.
Türk dünyasında əlifba islahatlarının Azərbaycan xalqının mütəfəkkiri Mirzə Fətəli Axundzadə tərəfindən başladıldığını söyləyən AMEA prezidenti 1879-cu ildə latın qrafikası əsasında əlifba hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, 1924-cü ildə yaradılan Əlifba Komissiyasının bu istiqamətdə müəyyən işlər gördüyünü qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli indiki mürəkkəb geosiyasi şəraitdə ortaq əlifbanın yaradılmasının Türk dövlətləri arasında inteqrasiyanın, birlik, həmrəylik və əməkdaşlığın daha da genişlənməsi baxımından vacibliyini vurğulayıb, Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının işinə bu istiqamətdə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA rəhbəri Xalid Səid Xocayevin XX əsrin 35-37-ci illərində Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərinin Dilçilik İnstitutu tərəfindən çap olunmuş iki cildini Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayevə hədiyyə edib.
Tədbirdə çıxış edən Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev bildirib ki, Türk dünyası üçün son dərəcə zəruri olan ortaq əlifbanın yaradılması məsələsi bütün ziyalıların qarşısında mühüm vəzifə kimi durmaqdadır. Alim vurğulayıb ki, ümumi kökə və mədəniyyətə sahib olan türk xalqlarının bir-biri ilə sürətli inteqrasiya proseslərinin getdiyi müasir mərhələdə bu xalqların ortaq əlifbasının olmasının müstəsna rolu vardır. O, həmçinin bildirib ki, türk xalqlarının dil yaxınlığının qorunub saxlanması əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Akademik Şahin Mustafayev Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərlə əməkdaşlığa xüsusi önəm verən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 14-də keçirilən andiçmə mərasimindəki nitqində yeni dövrdə ölkəmizin xarici siyasət kursunun əsas prioritetlərindən biri kimi Türkdilli dövlətlərlə inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin zəruriliyini önə çəkməsini heç də təsadüfi olmadığını bildirib. Qeyd edib ki, dövlət başçısı Milli Məclisdə and içərkən Türk dünyasının bütövləşməsinə xidmət edən vacib mesajlar verib. “Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır”, - deyən Prezident İlham Əliyevin bu fikri bütün Türk dünyasında sevinclə qarşılanıb.
Ötən il Astana şəhərində baş tutan Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) 10-cu yubiley Zirvə Görüşü zamanı Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Türk dövlətlərinin eyni əlifbaya keçə bilməsi barədə təklif irəli sürdüyünü xatırladan akademik Şahin Mustafayev ortaq türk əlifbası təklifinin TDT-nin katibliyinə təqdim edildiyini bildirib. Əlavə edib ki, Türkiyə Prezidentinin fikrincə, Türk dövlətlərinin eyni əlifbaya keçməsi Türk dövlətlərinin birliyini daha da möhkəmləndirə bilər.
Türk Dünyası Ortaq Əlifba Komissiyasının ilk iclasının ötən il mayın 29-da Astanada keçirildiyini söyləyən Türk Akademiyasının prezidenti tədbirdə bütün türk dilləri üçün eyni dərəcədə uyğun olan əlifbanın ümumi prinsiplərinin işlənib hazırlanması ilə bağlı ciddi müzakirələrin aparıldığını söyləyib. O, ortaq əlifba ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması, təkliflər əsasında ortaq əlifba üzrə fəaliyyət planının müəyyən edilməsi, eləcə də terminologiya sahəsində həyata keçirilən layihələrin qiymətləndirilməsi baxımından bugünkü iclasın önəmini qeyd edib.
Daha sonra Türk Dil Qurumu rəhbəri professor Osman Mert çıxış edərək Türk dünyasının ortaq əlifbasının yaradılmasını tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Qədim dövrlərdən əcdadlarımızın yüksək yazılı mədəniyyətə malik olduğunu deyən professor Osman Mert Türk dilində danışan ölkələrlə elmi-mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından ortaq əlifbanın yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Türkiyəli professor bildirib ki, ortaq əlifba mədəniyyətimizin, dilimizin bir-birinə daha da yaxınlaşmasını təmin edəcək. Bu, həm də turizm baxımından çox əhəmiyyətlidir.
İclasda Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Ağsaqqallar Şurasının üzvü Həsən Həsənov TDT Ağsaqqallar Şurasının sədri Binəli Yıldırımın adından iştirakçıları salamlayıb. O, Türk dövlətlərinin hazırkı əlaqələrini, mövcud münasibətlərini intibahın dirçəlişi kimi qiymətləndirib. Qeyd edib ki, vaxtilə Azərbaycanda latın qrafikasına keçilməsinə Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində nail olunub. Hazırda türk dövlətlərinin ortaq əlifbasının yaradılması üzərində iş gedir və Prezident İlham Əliyev bu istiqamətdə görülən işlərə böyük dəstək verir.
Daha sonra tədbir plenar iclaslarla öz işini davam etdirib.
“Əlifba sahəsində aparılan işlərin və irəliləyişlərin qiymətləndirilməsi”, “Türk dünyasının ortaq əlifbası ilə bağlı fəaliyyət planının müəyyən edilməsi” və “Ortaq terminologiya sahəsində araşdırmaların qiymətləndirilməsi və atılacaq addımlar” adlı sessiya iclaslarında geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

В Баку состоялось второе заседание Комиссии по общему алфавиту тюркского мира
6-го мая в Центре Ататюрка в Азербайджане состоялось второе заседание Комиссии по общему алфавиту тюркского мира.
Мероприятие прошло при совместной организации Международной тюркской академии, Турецкого лингвистического общества при Высшем совете по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка и Института языкознания имени Насими НАНА.
В своем выступлении на заседании директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров сообщил, что руководимая им организация создана по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева и уже около 25-ти лет служит более глубокому изучению и пропаганде истории и культуры тюркских народов.
Сказав, что мероприятие, связанное с созданием общего тюркского алфавита, неслучайно проводится в Центре, который носит имя Ататюрка, академик Низами Джафаров отметил, что одним из важнейших проектов, которые были претворены в жизнь основателем и первым президентом Турецкой Республики Мустафой Кемалем Ататюрком, был переход Турции на латинский алфавит в 1928 году.
Директор центра подчеркнул, что переход на латинскую графику в Азербайджане непосредственно связан с именем великого лидера Гейдара Алиева, который в 2001 подписал Указ «Об учреждении Дня азербайджанского алфавита и азербайджанского языка», и этим документом был положен конец использованию в республике двух алфавитов и обеспечен переход на латинскую графику.
В заключение своего выступления академик Низами Джафаров сообщил, что заседание посвящено обсуждению новых шагов, направленных на разработку общего алфавита. Ученый подчеркнул, что мероприятия, реализуемые для создания общего тюркского алфавита с учетом призывов современности, являются требованием нашего времени.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который отметил, что ускоренные интеграционные процессы, происходящие в настоящее время в тюркском мире, привели к необходимости решения многих вопросов, в том числе создания общего алфавита. Академик Иса Габиббейли сообщил, что с этой точки зрения дискуссии, связанные с созданием общего тюркского алфавита, являются призывом современности и обладают большой значимостью.
Сказав, что в своей речи на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что сотрудничество с тюркским миром является приоритетом в государственной политике, и назвал Организацию тюркских государств (ОТГ) единой семьей, академик Иса Габиббейли напомнил о словах главы государства, отражающих отношение Азербайджана к данному вопросу: «Мы будем и дальше предпринимать свои шаги, связанные с международными организациями, продолжим наши усилия, в первую очередь, в рамках Организации тюркских государств. Это для нас приоритет…, потому что это наша семья. У нас нет другой семьи. Наша семья – это тюркский мир».
Руководитель НАНА сообщил, что впервые вопрос о переходе тюркских народов на общий алфавит на основе латинской графики обсуждался на Первом тюркологическом съезде, который состоялся почти 100 лет назад в Баку. На том съезде, который проходил в феврале-марте 1926 года, продолжил академик, обсуждались два вопроса, один из них был связан с упрощением арабского алфавита, а второй – с переходом на латинскую графику. Съезд оказал значительное влияние на изучение истории, литературы, языка, алфавита, этнографии и культуры тюркских народов, проживающих на территории СССР, стал значимым общественным событием, открывающим широкие горизонты научному и культурному единству тюркских народов.
Напомнив, что реформы алфавита в тюркском мире были начаты выдающимся азербайджанским мыслителем Мирзой Фатали Ахундзаде, академик Иса Габиббейли сообщил, что в 1879 году был подготовлен алфавит на основе латинской графики, определенные мероприятия в данной сфере были реализованы созданной в 1924 году Комиссией по алфавиту.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в сложившихся геополитических условиях создание общего алфавита имеет большое значение с точки зрения еще большей интеграции тюркских государств, единства, солидарности и сотрудничества между ними, и пожелал успехов работе Комиссии по общему алфавиту тюркского мира.
Затем академик Иса Габиббейли подарил президенту Международной тюркской академии академику Шахину Мустафаеву изданный Институтом языкознания труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» в двух томах, который был переведен на азербайджанский язык Халидом Саидом Ходжаевым в 1935-1937 гг.
В своем выступлении на мероприятии президент Международной тюркской академии академик Шахин Мустафаев сообщил, что вопрос о создании общего алфавита, имеющего огромное значение для тюркского мира, является важной задачей, которая стоит перед всеми представителями интеллигенции. Академик подчеркнул, что на современном этапе, когда идёт процесс ускоренной интеграции тюркских народов друг с другом, наличие общего алфавита играет исключительную роль, сохранение языкового единства тюркских народов необходимо для укрепления сотрудничества.
Академик Шахин Мустафаев отметил, что необходимость в углублении интеграции с тюркоязычными странами была озвучена Президентом Ильхамом Алиевым на церемонии инаугурации неслучайно; в своей речи глава государства, придающий особое значение сотрудничеству с Организацией тюркских государств, озвучил важные месседжи, нацеленные на объединение тюркского мира, а слова Президента Ильхама Алиева «Наша семья – это тюркский мир» были встречены с радостью во всем тюркском мире.
Напомнив, что в прошлом году в Астане состоялся 10-й юбилейный Саммит Организации тюркских государств, в ходе которого Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган выдвинул предложение, связанное с переходом тюркских государств на единый алфавит, академик Шахин Мустафаев добавил, что предложение было передано в секретариат ОТГ.
На первом заседании Комиссии по общему алфавиту тюркского мира, продолжил президент Международной тюркской академии, которое состоялось 29-го мая прошлого года в Астане, прошли серьезные дискуссии, связанные с разработкой общих принципов алфавита, подходящего для всех тюркских языков в равной степени. Академик подчеркнул значимость сегодняшнего заседания с точки зрения обсуждения связанных с общим алфавитом вопросов, разработки плана действий на основе выдвинутых предложений и оценки проектов, которые реализуются в области терминологии.
Далее выступил глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт, который назвал создание общего алфавита тюркского мира историческим событием. Сказав, что с древних времен наши предки обладали высокой культурой письма, профессор Осман Мерт подчеркнул необходимость создания общего алфавита для расширения научных и культурных связей между странами, говорящими на тюркском языке. Профессор отметил, что общий алфавит приведет к еще большему сближению наших культур; также создание общего алфавита важно с точки зрения развития туризма.
На заседании член Совета старейшин ОТГ Гасан Гасанов поприветствовал всех от имени председателя совета Бинали Йылдырыма и назвал современные связи и взаимоотношения между тюркскими государствами возрождением. Он подчеркнул, что в свое время переход в Азербайджане на латинскую графику стал возможен благодаря дальновидной политике великого лидера Гейдара Алиева; в настоящее время Президент Ильхам Алиев всецело поддерживает работы над созданием общего алфавита тюркских государств.